V sousední sluneční soustavě je život. Z planety Gliese 581g k nám dorazil signál

70
1323

Britský tisk před časem informoval, že astronom Ragbir Bhathal z University of Western Sydney (UWS), který pracuje v programu SETI, obdržel v roce 2010 zvláštní světelný signál ze systému Gliese 581. Podle Bhathala se podobal silnému laserovému paprsku. Vědci tvrdí, že využití laseru by mohlo hledání mimozemského života značně urychlit a že bychom o sobě měli dávat vědět stejným způsobem.

Exoplaneta Gliese 581g byla objevena v roce 2007. Od Země je vzdálená 20 světelných let. Má své slunce, obíhá kolem něj v obyvatelné zóně a z hlediska existence rozumného života je velmi perspektivní. Pro vědce tak bylo záhadou, proč se s námi její obyvatelé dosud nepokusili navázat kontakt. Ze Země vysíláme rádiové signály přes 60 let, takže do systému Gliese se už dávno musely dostat. Odpověď tedy zřejmě dorazila…

Zdroj: planeta.moy.su

 • Anča

  Tak tohle je vážně trapný..:D však o tyhle planetě to už vědi urcite davno ze je tam zivot..a neni to jedina planeta ve vesmiru…je jich tolik a s tolika mimozemskyma rasama ze byste vsichni jenom cumeli..nechteli lidem delat paniku a reknou to az ted kdyz se ma zacit neco dit a nikdo nevi co ..viz. 2012

 • FFS

  Tož bylo krásné to potvrdit, nicméně raději bych jejich číslo nevytáčel ještě pár desítek let. Svět na to není připraven.

 • N_ergy

  ked vezmem do uvahy ze som v dnesnom svete informovany verejne len o praskoch na pranie,,pozickach a liekoch proti bolesti,,tak si myslim ze aj realne by to bolo…

 • FFS

  Dokud budou lidé věřit v boha, tak mezi ostatníma civilizacema nemáme co dělat.

  • Tom

   a na to jsi přišel jak a kdy? prosím rozveď to.

   • FFS

    Na to je odpověď jednoduchá. Bůh neexistuje. Podle mého Bůh je jen příslušník starší
    civilizace, co přišla za nějakým účelem na Zemi – tim pádem to není Bůh.
    Pokud skutečně Bůh existuje, tak už mam místo v pekle jistý. :P

    Možná jsem se měl vyjádřit lépe, ale narážím tím spíše na zastřešující instituce – církve a její ovečky.
    Jelikož je dnes stále dosti lidí věřících a veškerou svoji činnost odkazují na boha a nijak jinak
    ji nedovedou odůvodnit… kde to jsme?
    A čím blíže se v poznání dostaneme, tim blíže se dostaneme k onomu domnělému poznání Boha.

    • Tom

     Ona ta odpověď zas tak jednoduchá není. Jak je vidět i z tvého komentáře. Sám si vlastně nejsi jist jak to je.
     Na to , aby jsi to mohl uchopit za správnější konec, musíš nalázt sám pro sebe odpověď jaká je úloha Boha. A proč v něj lid věří.

     Zastřešující instituce jak ty tvrdíš jsou jen „spolky“ které sdružují lid stejného nebo podobného názoru. a s vírou jednotlivce jako takovou nemají až tak nic společného. To, že se přihlásíš k nějakému spolku neznamená, že se staneš věřícím. Je spousty věřících, kteří rozhodně ovečkami nejsou. A přesto udávali takt a směr civilizace.

     To, že něco nechápeš, proč někdo něco činní neznamená, že to co činní pozbývá smyslu nebo že by nevěděl co dělá. V tom to směru jsi spíše Ty, který neví.

     Poznání je závazek, který musíš prožít ne si jen přečíst nebo poslechnout a udělat hm hm.

     Otázka víry, v dnešní době je velice citlivé téma.

     • FFS

      Naopak, jsem si jist. Alespoň v té podobě, jak je Bůh prezentován.
      Úkolem Boha a víry obecně je dávat klid do duší slabých jedinců, jež potřebují mít ujištění, že oni jsou ti správní. To je lepší část. Ta horší začíná tam, jakým způsobem. Sice se tváří tak, že dává na výběr, ale ve své podstatně funguje na principu buď a nebo. Budeš mě uctívat – dostaneš cukříček, nebudeš mě uctívat, smaž se v ohni pekelném. Děkuji, ale selektivní výběr „milujícího“ Pána našeho nechci.
      Ano, církev zastřešuje lidi s podobným názorem a dokonce jsou mezi nimi i tací, kteří zpochybňují a diskutují… a posléze jsou i následně usměrněni. Církev neudávala směr civilizace. Byli to vždy ti, kteří se jí nějakým způsobem vzepřeli a učinili pokrok. Církvi se to samozřejmě nelíbilo, protože to nabourávalo její dogmata. Nicméně musela později vždy doznat, že se mýlila… a tento trend potrvá dokud nebude prokázána neexistence základů víry, jelikož církev není schopná se reformovat a koexistovat v souladu s poznatky.

      Této části o mé nechápavosti se směji, jelikož nikde netvrdím, že je to činnost zbytečná a nesmyslná, jelikož tento úhel pohledu je čistě subjektivní a je na každém, jak se rozhodne. Ale nikde není napsáno, že toto nabourat nesmím.

      Poznání je skutečně závazek, ale neznamená, že ho musí dotyčný prožít. Sice uznávám, že je to ta lepší varianta, ale poznání může být i zprostředkované se stejnou mírou odpovědnosti. Tam kde končí poznání a fakta, začínají víra a spekulace.

      • Tom

       Není pravdou, že víra dává klid do duše slabým jedincům. Víra v Boha a otázka víry je věc filozofického principu vnímání světa. To co popisuješ ty, je používání víry jako nástroje k manipulaci v sektě. Vystihl jsi princip fungování sekty.
       Stoupenci církve udávali a udávají do teď směr civilizace a nebo se nekoukáš kolem sebe co se děje. ale potřeba vědět co je církev.
       Ano i církve ovládají zpátečníci co se snaží využít svého dobrého místečka a nechtějí změny aby o to své „jisté“ nepřišli. Ty většinou zastávají svůj post, jakým si omylem, který možná někdy vyzradí historie.

       • FFS

        Samozřejmě, že je víra je filosofická záležitost, jako jeden ze způsobů zkoumání světa.
        On je problem v tom, že víra byla, je a bude takto zneužívána. Stačí se podívat skrze historii na události, jež se děly a stále dějí.
        Ano, popsal jsem chování sekty, jelikož církev a sekta mají v zásadě dost společného (I samotná křesťanská církev byla nejprve sekta a jelikož trvá na svých dogmatech, je sektou i nadále), i když chápu, že původní řecký význam slova sekta neměl s tímto nic moc společného. Nicméně operuji se současným významem. Proto věz, že nepopisuji církev z hlediska filosofického, nýbrž praktického.

        Ono to neni tak, že by církev ovládaly zpátečníci. Církev sama je přežitek minulosti, jak jsem již poznamenal, svojí neschopností se přizpůsobit aktuálním poznatkům a dění. Svým jednáním zbrzdila vývoj o x set let… asi to patří k vývoji všech ras. Dejme tomu, že o pár staletí dříve měla víra a církev své místo, jelikož dávala chudým a nevolníkům příslib rovnosti v posmrtném životě. Dnes už ovšem se má situace poněkud jinak. Byly to jakési berličky pro ty, jež neměli šanci se někam výše dostat.

        Ano, chápu jak myslíš to poznání. V tomto smyslu skutečně nelze. Zde byla chyba na mé straně.

        Btw. mě už víra neprovází…

    • Muerte

     „Na to je odpověď jednoduchá. Bůh neexistuje. Podle mého Bůh je jen příslušník starší
     civilizace, co přišla za nějakým účelem na Zemi – tim pádem to není Bůh.“
     Toto mi vysvětli, pokud to je podle tebe příslušník starší civilizace proč by to nemohl být Bůh? Bůh je jen jméno …..tím pádem ty nejsi FFS :-D. Lidé kteří si neuměli dříve některé jevy vysvětlit tak to považovali za zásah vyšší moci a prostě ji dali jméno Bůh a v některých civilizacích větší množství bohů a bůžků které uctívali. Takže pokud věříš, že to byl nějaký mimozemšťan tak pro lidstvo té doby to byl prostě Bůh. Prostě tomu tak říkali :-D

     • FFS

      Bůh je skutečně jen jméno a je třeba rozlišit, pokud je psáno s velkým B, nebo s malým. Též mu mohli dát jméno Máslo. Na tom nesejde. Stále má tu samou povahu.
      Ano, dříve skutečně jevy nepoznané považovali za nadpřirozené, jenže čím dále se posouváme, tím umíme mnohem více jevů vysvětlit.
      Pochop, že pro starověké a středověké národy to mohlo vypadat, jako boží zásah, ale právě proto se naše vědomosti posouvají, abychom tento jev pochopili. – Tím pádem se mění i náhled a vysvětlení postupem času. To máš stejné jako s bleskem. Dříve tomu mohli řikat, že bůh dává o sobě vědět, bůh má krámy, prostě cokoliv. Dnes umíme tento jev popsat a řikáme tomu prostě blesk. Enjoy.

      • Muerte

       No samozřejmě to nepopírám já jsem samozřejmě ateista a je jasné, že pro dřívější civilizace co je dnes pro nás samozřejmostí bylo něco nadpřirozeného a dnes si to vysvětlit umíme ale spíš mi jde o to, že i pokud to byla starověká civilizace z jiné planety která navštívila Zemi z jakéhokoliv důvodu tak její zástupce byl nazván bůh protože přiletěl z míst odkud se například blesk bral. Takže pokud jsi zastáncem této teorie tak defakto nemůžeš popírat existenci Boha. Sice ne jako něco nadpřirozeného a všemohoucího ale určitě vyspělejšího a schopnějšího díky technice které v dávnověku nikdo nerozuměl a možná by nerozuměl ani dnes. To jak si to naši předci vyložili je už věc druhá. A to, že to byl nástroj pro ovládnutí lidí je věc další tak tomu samozřejmě je, bylo a bude. Pokud nás nenavštíví znovu a nenastolí řád takový jaký si představovali a jak zmiňuje Bible (a Bůh stvořil člověka k obrazu svému). Řekl bych, že to bude buď tak, že lidstvo vytvořila genetickým křížením nějaká vyspělejší civilizace a nebo je to myšleno tak, že nás stvořil k obrazu svému co se duchovna a myšlení týče (že nám dal řád a jakési zákony podle kterých bysme se měli řídit).

       • FFS

        Ano, chápu tě jak to myslíš a myslíš to dobře. Ono jde ale o to, že tedy pro starověké civilizace to byl bůh, co přiletěl z nebes. Pro nás je jiný druh, rasa, forma života – čili došli jsme poznání a pochopení. Čili, oni tomu dali jméno bůh, ale vůbec to bůh neni… to jen, že to tak pojmenovali. Jméno bůh, boha přeci bohem nedělá samo o sobě.

        Abych pravdu řekl, myslím si totéž, že tu někdo kdysi zasáhl do našeho genového základu, jelikož v historii je mnoho černých děr, které nedávají posloupně do sebe smysl (ku příkladu období kdy lidstvo od malých osad začalo během velice krátké doby stavět velká města. Mluvím o Sumerech). A může se skutečně stát, že někdo přiletí s tím, že to tu bude chtít upravit.

      • dan

       No ono to vypada, ze ve staroveku toho mozna v nekterych oborech vedeli vic nez my dnes

 • ladislav bonita

  Ragbir Bhathal v roku 2008 (nie 2010) zachytil signal z hviezdokopy

  47 Tucanae, ktora je v suhvezdi Tukan (nie z planety Gliese 581g, ktora je v suhvezdi Vahy). Planeta Gliese 581g nebola objavena v roku 2007 ale 2010.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Ragbir_Bhathal

  http://www.lpi.usra.edu/meetings/abscicon2010/pdf/5046.pdf
  http://en.wikipedia.org/wiki/Gliese_581g
  A teraz nieco o Kolskom vrte do pekla, to uz davno nikto nevytiahol…

  • Tom

   počkej kolský vrt, jooo už vím rekord se nekonal, došla vodka tak zabalili fidlátka a svedli to na Lucifera, že jo
   :-))

 • Lama

  asi tam maj jiné starosti, krom toho, že bych jim raději nevolal

 • motýl

  pošlem jim tam pár českejch ekonomů a politiků a oni jim tam v tom už udělaj pořádek

  • Tom

   sis to tu spletl s novinkama ne? Tady o politiku nikdo nestojí. teda aspoň doufám

 • Láďa

  Tady jsem našel věrohodnější článek. Ten signál je samozřejmě jinak nesmysl
  http://www.exoplanety.cz/2012/07/20/gliese-581-g-se-vraci/

 • sunchips

  no a čo bola tá odpoved?

  • Tom

   Odpověď je 42. :-)

   • Muerte

    :-D u tvých odpovědí se člověk prostě občas musí zasmát

 • ze preco sa nepokusili nadviazat za 60 rokov kontakt? :D :D :D ….si pozri spravy….sa pozri na net….sa pozri na tu zver!

  • Tom

   to že máš kolem sebe WIFI signál GMS signal RADIO signal Televizni signal ještě neznamená že to umíš všechno přijímat. je to jako když máváš na slepého, on nemá prostředky ten tvůj signál jakkoliv přijmout a to můžeš mávat i hooodně nahlas :-)))

 • DezTizzy

  Já bych to popravdě neriskoval, přece jenom naše planeta je plná zdrojů, co by ta “civilizace“ mohla chtít získat… a zase tak vyspělé zbraně nemáme, takže kdyby to bylo něco jako ve filmu “Bitevní loď“ etc… já nevím, je to můj názor, není to moc dobrý nápad. Možná, jestli časem bude naše rasa vyspělejší a budeme schopni cestovat po galaxijích, ale momentálně se pokoušet kontaktovat , je to podle mě blbost. Co my víme, podle mého stejně vláda(Nemyslím přímo naší, ale USA..) ututlává mnohé věci. Opakuji :D můj názor k celé věci a téhle debatě :D

  • Tom

   nevím jaké zdroje myslíš? kukuřici kafe pšenici, čokoládu, jablka? ostatní prvků je ve vesmíru habaděj

 • MrMc

  Kde si můžu koupit lístek na Gliese581g? Tady to není perspektivní :D

  • Tom

   Tak to změň !!!!!

  • N_ergy

   myslim ze Air France ma dajake este na odlet v oktobri. Ja som si rezervoval jedno miesto pri okne :D

 • teoreticky, pokud by měli technologii k letům na takové vzdálenosti, tak by museli dosáhnout planetární jednotnosti, bez rozdílů jako jsou státy, či rasy, která by brzdila rozvoj. Tutíž bychom se od nich mohli dost naučit, pokud to není rasa jako ve filmu Den nezávislosti, kde mimozemská rasa cestovala z planety na planetu a vyčerpávala její zdroje. vtom případě bychom mohli být na řadě. Nevědomost může pak budit strach

  • Ondřej Vítek

   Anebo právě naopak – soupeření s konkurenty vede k dalšímu rozvoji. Vlastně bych ani nic takového neměl psát, protože uvažování o jiné inteligentní formě života v našich zajetých kolejí je pravděpodobně mylné. Téměř sto let science fiction literatury nás učí o všech možných typech mimozemského života. Od velmi podobného nám s negativními i pozitivními stránkami lidské povahy až k tak cizím, že je jejich mysl tak zvráceně jiná, že pokusy pochopit je vedou k šílenství.

   • Tom

    jenže svět se vždy pohnul vpřed diky kooperaci, proto se taká uzavírají kartelové dohody.

    • xxx

     Soupeření je to co žene pokrok dopředu. Když bylo nato a východní blok, tak šla technika dopředu v letectví a kosmonautice. Teď jde technika dopředu v elektronice, díky soupeřícím nadnárodním firmám. Monopol nebo oligopol (jako jsou mobilní operátoři u nás) nesmí nastat, jinak to bude stagnovat.

     • Tom

      zdá se mi to nebo si pleteš monopol s Kartelem. mas dva znepřátelený kmeny, které se snaží dobýt rudu, místo aby ji dobývali dobývají sebe. Pak přijde najednou změna. Spojí se. Uzavřou KARTEL.
      Nebo máš dva znepřátelený kmeny, vymýšlí zbraně jak zničit toho druhého aby ten první mohl dobývat sám. pak ti vznikne MONOPOL

      Která varianta je lepší?

      • xxx

       Pokud jde o pokrok je lepší soupeření. U vydělávání peněz je zase lepší kartel, jak ho předvádejí benzínové pumpy.

       • Tom

        jenže k pokroku potřebuješ peníze, moc peněz, protože pokrok je plný slepých uliček do kterých musíš vstoupit a dojít až na konec, aby jsi zjistil že je slepá. a co z toho plyne? nejdřív se uzavře kartel a až se vydělá dost peněz na financování pokroku začne vznikat konkurence protože všechny subjekty mají pocit, že vlastní patent na rozum.
        Nějaký příklad? Třeba SAMSUNG – APPLE, Toshiba – Sharp. Jsou to firmy co dřív spolupracovali na vývoji teď jsi jdou po krku dokud jeden z nich neprohraje. a ten druhý ho nesfúzuje. Taky od té doby co se Samsung soudí s Applem zas takový pokrok v telefonech není. Z toho usuzuji, že k pokroku vede jen spolupráce ne konkurence či opozice.

 • Marek

  No, vzhledem k tomu, ze se k uvedene planete nedavno poslalo nekolik tisic Tweetu a vzkazu z jinych (a)socialnich siti, tak se neni treba obavat, ze by se nekdo v dohledne dobe ozval zpatky.

  Takze asi tak… :|

 • poloFJ

  pokud 60 let neposlali žádnej signál až ted tak to může znamenat hned několik věcí bud to váhali nebo nás chtěj zotročit a využít naše už né tak bujné přírodní zdroje a nebo nejsou natolik vyspělí jako mi ale jejich cesta kupředu se vyvýjí lépe

 • FousoHryz

  Konečně zase nějaká ta stopa, takováto informace jenom potěší.

 • MrBHC

  pak to bude něco jako bitevní lod :DDD

  • Blackgolds

   Doufám že ne. :D

 • xxx

  Hm laserový paprsek a jak věděli, na které místo ho přesně zaměřit. I kdyby ho rozšířili tak by na to potřebovali hodně energie.

  • Šolim

   Tá „civilizácia“ ak nejaká je môže mať oveľa vyspelejšie technológie ako máme mi tak prečo by to nemohlo byť možné čo sa týka tej energie ??

   • xxx

    Protože pokud by byly až tak vyspělí tak by buď mohli k nám doletět a pokud né tak by zachycený signál poslali zpět. Měli by jistotu, že ho zachytíme a budeme vědět z jaké vzdálenosti přišel. Dobrý způsob jak na sebe upozornit by bylo postavit velké zrcadlo a házet do vzdálených soustav „prasátka“ :-) , toho by si všimly.

    • Johnky

     z biologického hlediska je cestování na tak velkou vzdálenost nemožné, žádná buněčná forma nedokáže přežít přetížení při zrychlení tak velkém aby bylo možné uvažovat o doletu (v rozumném časovém rozpětí, nemá smysl někam letět padesát let).. takže pokud to nejsou roboti tak si můžeme tak akorát co 30 let poslat smsku…

     • anonek

      Nieje to z biologického hľadiska nemožné. Pokiaľ sa umelo dokáže vygenerovať gravitačné pole, prostredie podobné zemi vo vnútri lode, izolované od vonkajšieho plášťu, preťaženie prestane byť problémom. Druhá vec je vyvinúť materiál dosť pevný na to, aby také rýchlosti vydržal.

      • Tom

       gravitaci nemůžeš na simulovat to nejde

       • xxx

        A co takhle postavit loď ve tvaru koule, uprostřed vytvořit malou černou díru. Pak už jen jak obejít Einstein-ovu rovnici, ať se to pohne a nemusí se tam dodávat ohromné množství energie pro překonání hmotnosti černé díry.

        • Tom

         hm to je snazší vymyslet a vyrobit stroj na to, co s ojetými pneumatikami a nebo jaderným palivem. Než tohle. :-)))

         • xxx

          Jedna ze šílených možností jak vytvořit umělou gravitaci na vesmírné lodi :-) . Nejlehčí zatím je odstředivá síla.

        • Tom

         Dobrý a co takhle udělat z prdu kuličku, třeba by to fungovalo taky…. :-)))

         A co je ve vesmíru hmotnost? jak poznáš kolik co váží? Když hmotnost je účinek tíhy.

         A jeden příklad za všechny co je těžší ? kilo peří nebo kilo železa.
         počáteční podmínky:
         místo: Země
         Tlak přepočten na hladinu středozemního moře
         teplota 20°C
         Velmi, ale krucinál velmi přesné laboratorní váhy.

         Jen na okraj, já jsem ten příklad tenkrát nedal :-))))

     • Tom

      pokud to vemeš nekonvenčně tak by to třeba šlo. jak jistě víme světlo se ve vesmíru nešíří až tak přímočaře, neboli hvězdy tak jak je vnímáme nemusejí být tam kde je vidime, ale uplně jinde, dost možná i za „rohem“, tím kulatým samozřejmě

      • Muerte

       a nebo tam už nejsou vůbec ale to jen pro ty hooodně daleko stejně je zajimavý, že světlo k nám z některých hvězd, planet a objektů může letět tak dlouho. Obloha je pak defakto obraz minulosti hm zajimavý :-)

    • Tom

     s tou cestou to tak jednoznačný neni. Vem si že máš vysílačku a voláš náhodně po světě, najednou se ti ozve někdo z australie….balíš kufry a letíš? ano jde to, ale spíš to přesahuje tvé možnosti tam dojít, dojet, doplavat a možná i doletět na výlet. Zejména, když ti odpověděl že zprávu sice přijal, ale absolutně nerozumí a proto jí posílá zpět to je narážka na ty zrcadla :-))

 • kamaka

  No, nechci někomu kazit radost ale autor článku čerpal z pochybného zdroje, protože uvedená planeta Gliese 581g není vůbec potvrzená a tím pádem se ani nevyskytuje v žádném katalogu potvrzených exoplanet. Je mi líto.

  • Mates
  • No a nebo to jen mozna ututlavaj aby se to nedostalo na verejnost.

   • kamaka

    Ale kdepak, možná si to neuvědomuješ ale na objevování exoplanet a hlavně těch zemského typu obíhajících v obyvatelných zónách svých mateřských hvězd se celosvětově vynakládají velké finanční prostředky a to jak na výzkum z povrchu Země tak i z oběžné dráhy (sonda Kepler). Přitom se jedná o výzkum který se dotýká samé hranice technických možností dneška. Takže by bylo nelogické a hlavně neekonomické cokoli ututlávat, když ústředním posláním tohoto výzkumu je objevení ne jen života jako takového ale hlavně inteligentního života mimo naši Zemi.

 • VolteMe

  Sakra práce at už jsou tady. Svět potřebuje novej řád.Jinak jsme v pěkný prdeli

  • Blackgolds

   Pravda. :)

  • jozef

   jasne..novy svetovy rad, nie? premyslajte, hladajte a pytajte sa… googlite blue beam project..

  • Shepherd

   Na jednu stranu to zní lákavě, nechat se „zkolonizovat“ a poučit od vyspělejší rasy, ale pak vlastní vývoj trochu ošidíme. Podle mě jsou lidé dostatečně iteligentní na to, aby zatočili s otrokářskýma hajzlíkama ve vládách a udělali si pořádek na Zemi i svépomocí. Chce to jen pořádnou revoltu, pevnou vůli a nebýt jen pohodlná a hloupá ovce :-)

   • mensaboy

    Vieš koľko je dostatočne inteligentných ľudí, asi tak 2%. To je dosť málo na revoltu.

    • Tom

     dobrý postřeh…… takže to máme 138 milionů lidi co by mohli neco zmenit, proti 6,7 miliardám co to bud nechápou nebo nechtejí, to neni moc veselé.

  • Michal

   Pokud by to byla „pomoc“ formou jakou to dělá americká armáda v arabských zemích, tak můžem být rádi, že ponechali náš osud v našich rukou. Místo čekání na pomoc nebo vymýšlení nějakých přiblblých řádů osvěty, by se lidé měli konečně naučit tu spolu žít v míru, bez nenávisti, kradení, lhaní a dalších negativních vlastností. Dokud budem pořád dávat moc nějakým tajtrlíkům, kteří si v nejlepším případě jen nahrabou kačky, tak nebudem nikdy svobodní a můžem si stěžovat donekonečna.

   • Tom

    bez boje to nejde, aspoň ne na naší planetě. Nebo už někdo viděl mouchu, která spáchá sebevraždu, aby se najedl pavouk. a co lstivá masožravá kytka co láka hmyz na hmyzí feromony, Nebo housenka co mate ptáky, že má oči vzadu? Nebo včely a mravence zloděje? kdepak kdepak je to prostě naší součástí.

  • You

   vyliž nám prdel s novým světovým řádem ;)

 • Blackgolds

  Doufejme že je to pravda. :)