Vědci chtějí vyvinout vesmírný vysavač, který by odklidil kosmické smetí

2
798

Během vesmírného programu se na oběžné dráze stačily nashromáždit tisíce nejrůznějších úlomků, odpojených stupňů raket a nefunkčních satelitů. Kosmického smetí dnes kolem Země létá odhadem asi 30 tisíc tun. Jak se ho ale jednoduše a „bezpečně“ zbavit? Švýcarští vědci teď přišli s možným řešením – chtějí vyvinout „vysavač“, který bude sbírat smetí na oběžné dráze.

I když si asi v tomto případě ťukáte na čelo, podle švýcarských odborníků je tato varianta s úklidovými satelity velmi jednoduchá. Přístroj by na oběžné dráze sbíral nežádoucí odpad (části raket, družic, nefunkčních satelitů), se kterým by pak vletěl do atmosféry a shořel. Druhou možností je to, že naplněný satelit klesne do oblasti přitažlivosti, kde smetí vypustí, a vrátí se zpátky na orbitu. Kosmické smetí by pak mělo shořet při průletu atmosférou. Nutno podotknout, že tento „vesmírný vysavač“ by sbíral jen materiály, u kterých je 100% pravděpodobnost, že shoří v atmosféře…

Vědci předpokládají, že na orbitě létá přibližně 16 tisíc objektů o průměru přes deset centimetrů a stovky miliónů menších částic. Tyto úlomky jsou velmi nebezpečné pro funkční satelity a vesmírné lodě, které by při nárazu mohly poškodit.

„Nebezpečných částic ve vesmíru přibývá. Jejich likvidace se stává naléhavým úkolem,“ cituje agentura AFP Claude Nicollierana z vesmírného centra lausannské polytechniky. Bohužel, zatím se nenašla žádná organizace, která by „úklid“ oběžné dráhy financovala. A vědci proto bijí na poplach, nebezpečí se každým dnem zvyšuje.

Zdroj: tn.cz

  • Jak může být něco 100% „pravděpodobné“? Tak buď je to (100%) jisté a nebo to je pravděpodobné ne?

    Taky je dobrý, že ten odpad tam nahromadilo lidstvo, ale lidstvo už není schopno spolupracovat (přinejlepším zadarmo) na jeho odklizení… Noe dnešní doby by prodával lístky na Archu.

    • Tom

      Ne oni to myslí tak, že bude na 100% pravděpodobně sbírat dřevo, papír a uhlí, možná uhlík :-)))