Vědci jsou zklamaní – na Marsu není metan

8
411

Rover Curiosity analyzoval vzorky marťanské půdy a „nadechl se“ jeho atmosféry. K překvapení vědců v ní neobjevil žádné stopy metanu. Až dosud se přitom předpokládalo, že tento plyn se na rudé planetě vyskytuje a jeho množství se mění v závislosti na ročním období. Vědci tak usuzovali na základě spektroskopických analýz prováděných v letech 2004 a 2009 třemi pozemskými teleskopy a sondou Mars Express.

Devadesát procent metanu zjištěného v pozemské atmosféře produkují živé organismy, nicméně metan ve vesmíru není žádnou vzácností. Vyskytuje se například v mračnech v mezihvězdném prostoru. V případě Marsu by se na jeho produkci podílely nejspíš geochemické procesy, ale byla tu i naděje, že může signalizovat přítomnost mikroorganismů.

V atmosféře Marsu byl naopak zjištěn zvýšený obsah těžkých izotopů uhlíků a argonu. Astronomové se nyní pokusí objasnit další záhadu Marsu – proč je jeho atmosféra stokrát řidší než pozemská. Mnozí z nich jsou přesvědčeni, že v dávné minulosti byla mnohem hustší a panovalo zde i mírné klima.

 • lucius

  na marse je metán, pretože bol preukázaný, len rover ho zatiaľ nenašiel

  • kamaka

   A to je právě ten problém, protože spektrometr na Curiosity je mnohem citlivější než ty u dřívějších přístrojů na Marsu. Jinými slovy, kdyby se metan v marťanské atmosféře vyskytoval v takovém množství, které se mělo naměřit v roce 2003, tak by to rover Curiosity zjistil okamžitě.

   • lucius

    prečo by to mal zistiť okamžite? Mimochodom, tie metánové mračná registrovali pozemnými teleskopmi a nebolo to len v roku 2003 ale aj prednedávnom. Vysvetlenie je, že sa nachádza v lokalite, kde sa metán vôbec nevyskytuje. Pristaneš na Sahare, tak finálny verdikt bude, že na tejto planéte nie je voda?

    • kamaka

     Tím jsem měl na mysli to, že kdyby se ten metan do atmosféry uvolňoval stále a to v množství které zjistili v tom roce 2003 vysoko disperzní infračervené spektrometry na třech pozemských teleskopech (za ty přístroje na Marsu se omlouvám), tak by to ten citlivý spektrometr na Curiosity zjistil okamžitě.

     • lucius

      ja ti absolútne rozumiem, ale na Marse sa metán uvoľňuje len v určitých lokalitách, potom záhadne zmizne a nestíha sa rozniesť v atmosfére.Momentálne je to neriešiteľný problém, pretože nemajú ani tušenie, čím to je a Curiosity to nevyrieši, lebo len meria a meria práve na takom mieste, kde sa nevyskytuje. Aj tie teleskopy zistili výskyt len v troch lokalitách, ak sa nemýlim

      • kamaka

       No ano, na třech lokalitách. V tom případě by ovšem výskyt takového množství metanu na Marsu neukazoval na přítomnost nějakého byť bakteriálního života ale asi by souvisel čistě s geologickými pochody. No budeme si asi muset ještě počkat na další měření.

       • lucius

        osobne som zvedavý na to, ako vysvetlia to náhle miznutie metánu. S tým geologickým pôvodom by som si nebol celkom istý, pretože po nejakej sopečnej činnosti nie je ani stopa, Možno niekde v hĺbkach, neviem, a to by spôsobovalo tie výrony. Ale naj predpoklad sú kolónie baktérií pod povrchom, s tým by som bol asi najspokojnejší:)

   • lucius