Vědci potvrdili: Na Marsu byly podmínky příznivé pro život

7
910

Analýza vzorků, které odebrala sonda Curiosity, prokázala, že na rudé planetě se mohl v dávných dobách vyvinout mikrobiální život. „Zásadní otázka mise byla, zda na Marsu existovaly podmínky vhodné pro život,“ uvedl šéf Mars Exploration Program Michael Meyer v tiskovém prohlášení NASA. „Z toho, co nyní víme, zní odpověď ano.“

Vědci důkazy získali ze vzorků, které rover Curiosity odebral na dně Galeova kráteru. Ty obsahují síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, tedy chemické prvky, které jsou nezbytné pro vznik života. „Škála chemických prvků, které jsme identifikovali ve vzorcích, je působivá. Existence sulfátů a sulfidů indikuje potenciální chemické zdroje energie pro mikroorganismy,“ míní Paul Mahaffy z Goddardova střediska vesmírných letů při NASA. V oblasti je také dostatek vlhkosti a naopak méně soli a kyselin. Na Marsu tak mohl vzniknout život na mikrobiální úrovni.

„Zásadní otázka mise byla, zda na Marsu existovaly podmínky vhodné pro život,“ uvedl šéf Mars Exploration Program Michael Meyer v tiskovém prohlášení NASA. „Z toho, co nyní víme, zní odpověď ano.“

Vědci chtějí oblast Galeova kráteru zvanou Yellowknife Bay zkoumat ještě řadu týdnů. Poté vozítko zahájí dlouhou cestu k centrálnímu vrchu Mount Sharp. Výzkum jednotlivých vrstev Mount Sharp, které podle záběrů z oběžné dráhy obsahují jílové minerály a sírany, by měl přinést doplňující informace o době trvání i rozmanitosti podmínek vhodných pro vznik života. „Curiosity je na objevné a výzkumné misi a v následujících měsících a letech nás čeká ještě velké množství vzrušujících objevů,“ dodal John Grotzinger z Mars Science Laboratory.

Zdroj: engadget.com

 • Bron

  hmm….. je to pár let co na Marsu našli bakterie a teď spekulují o tom jestli je to možné ?! Tihle vědci z NASA jsou asi příbuzní z vědcem z Anglie ,který před časem zkoumal jestli mohou andělé létat. (Prý nemohou, podle soch a obrazů andělů mají pro let moc malá křídla) Mimochodem za tyhle kraviny berou celkem slušný plat.

  • kamaka

   hmm….. je to pár let co na Marsu našli bakterie…nikoliv, to co se našlo byly údajné fosilní „bakterie“ ale ne přímo na Marsu, nýbrž v meteoritu, který pocházel z Marsu. To je velký rozdíl, protože tahleta záležitost z roku 1996 jako objev mimozemského, byť bakteriálního života nebyla akceptována většinou vědců! Ovšem to co zjistila Curiosity, že kdysi na Marsu byly podmínky příznivé pro život, nad tím se už nemusí spekulovat, to už je holej fakt.:-)

  • bob
 • Sykes

  Ja jednoducho nepochopim preco vsetko meraju „vedci“ podla Zeme. Kriste pane ved podmienky zivota mozu byt sade uplne ale uplne ine, preco by mal zivot existovat iba v takej forme v akej je na Zemi, ved ludstvo nevie zmapovat svoju vlastnu minulost nieto este cosi mimo nasej Zeme. Tak c tak ma uz nebavi ako je vsetko ututlavane, z ludi robia ovce, UFO na dne Baltu? SKALA, divim sa, ze to neoznacili ako meteorologicky balon, milion videni UFO? prelud, blesk, balon, ROSWELL ? balon, jazero VOSTOK? omyl nic sa nenaslo, cakam dokedy to ludi prestane bavit a budu si ziadat info, ved to nie je normalne aby jedna RASA jeden DRUH skryval vsetko prd vlastnymi clenmi .. dokedy?

  • kazan

   No voni vedci mají cekem padny důvod domnívat se že mimozemsky život potrebuje podobny podmínky jako panují na Zemi.To nam prave dokazují ostatní „neobydlené“ planety.Samozrejmne určite tam můžou byt různy vykyvy a tolerance co se tyče tlaku,teploty,složení atmosfery,složení vody,půdy atd.Sance že jsme ve vesmíru sami je mizivá.Kdo se zajíma trochu o vesmir,exoplanety a i jak píšeš ty o UFO ví o čem je řeč.
   Ale nedavno me zarazila jiná věc.Pravidelne kupuji tento skvely časopis a překvapil me tenhle članek http://www.magazin2000.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=576:svetlazmarfy&catid=53:islo-22013&Itemid=17 Svetla z Marfy není zadne scifi,nekolikrat sem o tom už četl a je to realny fenomém.viz youtube.Dost me ale prekvapilo že ty svetla nedovolí aby se k nim nekdo priblížil na bližší vzdalenost.Jako by to byl nejaky neznamy druh inteligence,plazmatickeho složení ktery funguje na uplne jinych biologickych procesech než známe(viz.clanek).Tak sem si říkal že třeba na titanu,v jeho metanovych rekach a jezerech se může vyvinout neco,co sme si ani ve snu nedokazaly predstavit.Stejne tak na jinych planetach,treba uranu.Pokud by se nejak potvrdilo že svetla z Marfy maji urcitou samostatnou inteligenci asi bychom musely prehodnotit kompletní nazor na fyziku,vesmír a hmotu.Verím že se to potvrdí.Navic ja sem toho nazoru že i planeta ktera má rotujíci tekuty jadro může byt podstate v určitych ohledech „živí tvor“.Jinak sory za hrubky.

  • lll

   dokáže žít nějaký člověk pod vodou? nedokáže, čili z toho jasně plyne, že tam nemůže být žádný život

 • martin suchodol

  eh latk potrebne pro zivot proc vsude ctu ty same az na par vyjimek kde k nim pride jeste dalsi to nikdo nepocita s tim ze by zivot mohl vznikat i za jinych podminek ze na jine planete muzou byt zakladni slozky pro vznik zivota uplne jine