Vědci stále netuší, proč Mars přišel o svou atmosféru

19
944

Proč je Mars nyní chladný a suchý? V dávných dobách byla rudá planeta vlhká a teplá. Měla také hustou atmosféru a na jejím povrchu se vyskytovala kapalná voda, která tvořila i oceány a jezera. Tím byly splněny i základní podmínky umožňující vznik primitivního života.

Z nějakého důvodu ale velká část marsovské atmosféry unikla do vesmíru a příčina není dosud uspokojivě vysvětlena. Jedna z teorií předpokládá, že k tomuto jevu došlo v důsledku ztráty magnetického pole. Rudá planeta tak byla po milióny let vystavena silnému slunečnímu záření, které postupně rozfoukalo horní vrstvy atmosféry, až z ní zbylo pouhé torzo. Ostatně část své atmosféry ztrácí Mars v důsledku slunečního větru i nyní. Jde ale o nárazové ztráty, které souvisí s událostmi na Slunci zvanými CIRs (Corotating Interaction Regions). K těm dochází, když oblasti rychlého slunečního větru narazí na pomalejší sluneční vítr. Vznikne tak vysokotlaký puls, který odnese pryč částice z horní vrstvy marsovské atmosféry.

Další hypotéza předpokládá, že hlavní příčinou ztráty atmosféry bylo zklidnění sopečné činnosti na rudé planetě. Vulkanická aktivita zde dosáhla vrcholu před 3 mld. až 3,5 mld. let a poté se oxid uhličitý přestal vracet zpět do atmosféry a mizel z ní, čímž atmosféra chladla a ubývalo z ní i vodních par. Je možné, že částice atmosféry unikají z Marsu i vlivem nízké gravitace. Mars má oproti Zemi zhruba třetinovou gravitaci, takže z horních vrstev unikají částice plynů mnohem rychleji než v případě hmotnější Země. Podle některých teorií mohla ztrátu atmosféry způsobit i srážka planety s jiným kosmickým tělesem.

Více světla do celé problematiky by měla přinést mise MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission) americké NASA, jejíž start je naplánován v termínu od 18. listopadu do 7. prosince 2013. Orbitální sonda s osmi senzory, která se na oběžnou dráhu Marsu dostane v polovině září 2014, je navržena tak, aby přímo studovala jeho atmosféru a analyzovala vzory z jejích horních vrstev. Bude také zkoumat vliv Slunce na Mars i jeho magnetické pole a ionosféru.

Zdroj: oko-planet.su

 • svět

  atmosféra.zapnutá.tut.á.tun.vypnutá.si.ile.tep.si .bože.tep.
  takže atmosféra je tep atmosféra její vakuum se chová když by proletělo
  jaky koliv těleso jako láva v sopce i když vakuum se tak zachová když proletí třeba asteroid tak ten asteroid schoří jeho větčina a to co schoří v atmosfeře vakuum neublíží protože vakuum se začne chovat jako láva která těleso rostaví prostě těleso jeho procenta schoří .takže vybuch sopky aby zničil atmosféru je vyloučen maximalně uděla změnu klimatu takže jaké koliv těleso co pronikne atmosférou se chová jako rozbuška co sopka chová se jako rozbuška a její interval stoupá takže atmosféra a její zapnutí který se spouští aktivitou tělesa takzvanou rozbuškou sopka a její aktivita která se spouští rozbuškou pak stoupá takže aktivita atmosfery a sopky jsou si podobné sopka reaguje její aktivita stoupá atmosféra reaguje ihned protože těleso je rozbuška která aktivitu atmosfery zhmotní
  takže jaké koliv těleso atmosféru zhmotnuje zhmotnuje její aktivitu akcelerace takže tep atmosfery jak funguje když je v klidu je stabilní dopuje se atmosféra tepají tepy její zhmotnění atmosfery díky tělesu spomalí těleso to zhmotnění tím že těleso hoří takže aktivita atmosfery funguje aktivitou se dopuje a nárazem tělesa se aktivita zhmotnuje takže atmosféra je ochrana.ohc.cho.rána a ta rána je ochrana atmosfery takže jaké koliv těleso je rozbuška která aktivuje ránu takže jsou to protipoli takže těleso protipol proti atmosfeře protipoli takže vakuum atmosfery je pole někdo by řekl takzvaní most ,proč na marsu je atmosféra a její aktivita slabá nemá atmosféra ten spravní dopink nedaří se jí zhmotňovat se takže její aktivita je minimální její síla je slabá takže její síla pracuje ale minimalně kdyby se dopovala její síla by narůstala proto mluvím zapnut tuny vypnut tuny lze očekávat že bude někdy v budoucnu atmosféra na marsu stejná jako na zemi i to se muže stát vesmír galaxie učí a rozhodne kdy bude ten spravní čas všechno má svůj čas i planety takže se vesmíru a galaxii musíme přizpůsobovat co nám dovolí protože lidé jsou od toho aby naplnovali svůj život a vesmír a galaxie je od toho aby nám to místečko našli sprovoznili zemi má země atmosféru má dobré podmínky pro život lidé co žíjí na zemi si nešlapou po hlavě takže žijí dokážou se taky přispusobyt takže že by lidé byli přehlcení to není rodíse umírají tak co víc si můžete přát třeba atmosféra na marsu bude stejně dobrá jako na zemi ale to se třeba dozví jiné generace ale pozor muže se stát uplně jiná okolnost

 • kamaka

  Na hypotéze o příčině ztráty atmosféry krátkostí vulkanismu na Marsu něco je. Oproti vulkanické aktivitě zde na Zemi je ta na Marsu prakticky nulová. S tím může souviset i ztráta magnetického pole a taky i samotná velikost Marsu. Takže když se spojí všechny tři faktory dohromady tak je hustá atmosféra fuč.

 • Kamil Kotek

  mars ale atmosferu má:) sice jen slabou,ale přeci jen,jí má…

 • Tom

  Jsem zastáncem kinetické teorie to znamená, velké těleso po nárazu předalo svou kinetickou energie atmosféře, která byla ztrhnutá do volného prostoru. v tom případě se musí najít sedimenty po této události.

  • Michal

   Zajímavá teorie, i když je pro mě docela těžké představit jak se dá strhnout atmosféra z planety jiným tělesem :)

   • Tom

    celkem jednoduše: viděl jsi někdy co se děje s nepřipoutanými věcmi v autě když narazí do zdi? tak si představ co se stane když ta zed narazí do auta. tyvěci auto prostě opustí protože získají její pohybovou energii jsou malé lehké a to je i atmosfera

    • Michal

     Ano to si dokážu představit, ale atmosféru jako nehmotný obal planety, který se nějak odlepí, to už je horší :). Tím samozřejmě nechci říct, že je to hloupost, jen že z mého laického pohledu je to šílená představa.

     • Tom

      Jak nehmotný? nejlehčí prvek co známe je vodík, ale i ten má svoji hmotnost. Kde jsi vzal takovou pitomost, že atmosféra je nehmotná?

      • lucius

       jj, m3 vzduchu je cca 1 kilogram a každý človek nesie na sebe zhruba 20 ton vzduchu

       • Tom

        asi to stejně nepochopí

   • lucius

    alebo stačí pozreť na Merkúr, tam urvalo plášť

  • kamaka

   No..na té teorii vidím jeden problém. Ta obrovská kinetická energie toho tělesa by se nikam nepředávala protože by se při nárazu změnila!! v teplo. Teoreticky by bylo možné, že by se po nárazu celý povrch Marsu takto vzniklým teplem rozžhavil na takovou teplotu, že by došlo k odpaření větší části atmosféry do prostoru. V konečném důsledku je to stejné, ale mechanismus je jiný.

   • Tom

    Nemůže se nic odpařit do prostoru, protože tomu brání gravitace, ty částice by musely mít únikovou rychlost. Do prostoru můžeš jen vyzařovat. to, že se to změní jen na teplo je blbost. Část kinetika (zákon o zachováni hybnosti) a a část teplo (termodynamika)

    • kamaka

     To že se to změní jen na teplo blbost není, to je fakt a navíc k tomu ještě vznikne seismická (šoková vlna) vlna, která způsobí v tomto případě mohutné marsotřesení. A vzniklá teplota 10 000 stupňů, která by zachvátila celou planetu je dost vysoká k tomu aby v případě atmosféry Marsu udělila jejím částicím takovou rychlost, že by unikly do prostoru. Hybnost s tím nemá nic společného. Něco podobného se kdysi stalo při vzniku našeho Měsíce. Jenže Země si díky své velikosti si „hustou“ atmosféru udržela.

     • Tom

      Kamako tenhle svůj komentář raději učiteli fyziky neukazuj. Právě jsi popsal kinetické děje.čím to marsotřesení asi vznikne? Je to pohybová energie. teplota 10 000 stupňů je blbost. To už by se vše měnilo v nízkoteplotní plasma.Je tu ještě jedna možnost jak Mars přišel o atmosféru pokud obsahovala hodně kyslíku mohla „vyhořet“ Velikost opět nemá s tím nic společného ale hustota….ach jooo. :-(( kucí kucí vy mi dáváte

      • kamaka

       Tome Tome právě takovéto teploty je při impaktu dosaženo než se vytvoří impaktní kráter. Kinetická energie impaktoru tedy dopadajícího tělesa, a za tím si stojím, se v okamžiku nárazu mění v teplo a tu šokovou vlnu. Takže v tomto okamžiku se už mluví o teple a postupujících seismických vlnách. Jinak co se týče velikosti těles, ta má rozhodující vliv na udržení si husté atmosféry. Jinými slovy gravitace malých těles nestačí k udržení jejich husté atmosféry.

 • Arny55

  Já se domnívám, že na Marsu došlo k gigantické explozi. Kráter je velmi dobře vidět. Výbuch byl tak mohutný, že částečně roztrhl i povrch Marsu. Při explozi se vytvořil mohutný hřib ( jako při atomovém výbuchu ) a vystřelil atmosféru Marsu do kosmického prostoru. Jednou se ukáže, že mám pravdu.

  • Tom

   kde ten kráter je?

  • lucius

   museli mať dosť dlhú zápalnú šnúru, aby potom zdrhli na Zem, však