Voyager 1 opustil sluneční soustavu

9
729

Sonda NASA Voyager 1 překonala hranice naší sluneční soustavy. Jde o první případ, kdy se přístroj zhotovený lidskou rukou dostal tak daleko. Sonda je nyní od Země vzdálená 18 miliard kilometrů a její rádiový signál k nám putuje 16 h 38 min. Překonání této vzdálenosti trvalo Voyageru 1 více než 30 let. Jeho dvojče Voyager 2, které bylo vypuštěno o něco později, se nyní blíží k hranici sluneční soustavy a je od nás vzdálené 15 miliard kilometrů.

Než se aparát dostal za hranice našeho solárního systému, prozkoumal Jupiter, Saturn, Uran a Neptun a monitoroval některé z jejich měsíců. Na jeho palubě je „vzkaz lidstva mimozemšťanům“. Jde o měděnou pozlacenou gramodesku určenou případným inteligentním nálezcům sondy.

Částice, které kolem vesmírného poutníka nyní prolétají, jsou důsledkem nějaké události v naší galaxii. Nemají už ale nic společného se Sluncem.  Mezihvězdné částice byly u sondy zaznamenány poprvé už v červnu 2009 a letos v lednu dosahovala jejich koncentrace 25 procent. Od sedmého května 2012 roste jejich množství v průměru o 5 % týdně, což potvrdilo předpoklad, že sonda se blíží k hranici solárního systému. Dnes je Voyager 1 v mezihvězdném prostoru, kde se sluneční částice nevyskytují.  Podle současných propočtů nám bude posílat informace až do roku 2025, pak jeho signál zanikne.

Zdroj: cybersecurity.ru

 • Endoom

  Tak to nechápu… V jiným článku píšete že se objevila jakási další zóna naší soustavy… a že si ještě pěkně dlouho počkáme než sonda přeletí hranici… A tady píšete že jí už přeletěla… Trochu paradox, ne?

 • xxx

  Však ho ještě vyzvedneme a budem se na něj chodit koukat do muzea. :-)

  • Tom

   a odletel vubec nekdy? prej to bylo jen naraficeny :-DDD

 • MaZuL

  bych se taky nejradči odstěhoval do jiny dalaxie, ta neše je pěkně skurvená díky máám..

  • Martin

   počkej počkej a co klingoni ty jsou horší:)

   • David

    Taková Cardassianská unie je taky boží dílo, kdyby se Voyager setkal s Dominionem tak by z toho byla akorát okupace.

 • tom

  A co Nibiru. Cestou nepotkal?

 • kazanek

  Štastnou cestu poutníku…

  • wayfarer

   Pri tom článku ma zasa napadla myšlienka, že akí sme ešte nedokonalí…a pritom si o sebe myslíme tak veľa..:)