Vozítko Curiosity na Marsu prý došlo k průlomovému objevu, který přepíše dějiny

16
1881

Zásadní objev na Marsu, na který jsme celou dobu čekali? Mohlo vozítko Curiosity na rudé planetě nalézt život? Tak tato informace ovládla v posledních hodinách celosvětová média. Žhavé spekulace odstartoval sám vědecký šéf mise John Grotzinger, který reportérům rozhlasové stanice NBP řekl, že tento objev doslova „zatřese se zeměkoulí“.

 „Můžete si být jistí, že se to zapíše do učebnic dějepisu. Vypadá to zatraceně dobře,“ řekl novinářům Grotzinger, aniž by uvedl podrobnější detaily. Jeho výrok vyvolal ohromný zájem, spekuluje se hlavně o nálezu organického materiálu či stop dávného života.

Tajemství by však mělo být brzo odhaleno. Grotzinger totiž také uvedl, že zanedlouho bude uspořádána konference, kde se o přelomové výsledky NASA s veřejností podělí. Nyní se prý jen čeká na finální analýzy, které mají vše potvrdit.

„Myslím, že se máme na co těšit. NASA by totiž jen tak do světa nevypouštěla nepotvrzenou informaci, kterou by pak musela dementovat. A hlavně mluví o tom, že se jedná o průlomovou informaci, která se zapíše do dějin. Takže předpokládám, že se to bude týkat organického materiálu,“ říká planetární vědec Peter Smith z University of Arizona.

Vozítko Curiosity je nejmodernější „pojízdná“ vědecká laboratoř, jejíž hlavní součástí je analytická laboratoř SAM určená k rozboru marsovského povrchu. Právě výzkumný modul SAM je podle Grotzingera odpovědný za nový senzační objev.

Zdroj: wired.com

 • Jiří Bartoněk

  No tak 2 roky v pr… a nic tak si to zase asi nechali pro sebe

 • Pingback: Rover Curiosity našel na Marsu pozůstatky mořských živočichů?()

 • rawboarder

  !!!Bacha, nie je iste ze NASA potvrdi pravu podstatu toho co nasli :-) Sám šéf projektu curiosity povedal, ze „len ak“ sa potvrdi dokladnou analyzou, ze nasli naozaj nieco co sa zapise do dejin. Len vtedy to oznámia :-)

  • kamaka

   …a proto bude NASA hostem na konferenci Americké geofyzikální unie, která se bude konat ve dnech 4. až 7. prosince v San Franciscu, kde předloží výsledky nejen tohoto objevu ale všechny výsledky za tři měsíce mise Curiozity na Marsu. Nechejme se proto překvapit.

 • Beztak tam nasli hovno. To by byl teprve objev!

  • Tom

   Ale Aničko kuš, noooo vlastně máš pravdu :-))))

   • Nebylo by to uzasne? Hovno z Marsu? Z jedne takove sisky se da vycist vice informaci, nez z desetileteho sledovani cele kolonie! :D

 • Tom

  trošku si za spekuluji. Objevili meteorit ze Země. Když může být na Zemi meteorit z Marsu, proč by ne obráceně včetně kontaminace mikroorganismy. :-)) Jinak buď zdráv Jakube :-)

  • Ahoj Tome, čím více o tom čtu, tak mi to přijde jako skrytá reklama na nadcházející konference anebo podpoření upadajícího zájmu o výzkum na Marsu. Ale nechci být skeptik, třeba i mně vytřou zrak :-D

  • lucius

   Zdravím vás páni:) Tom, možno máš pravdu, ale nemusí byť zo Zeme ale napr. z Phaetonu. Každopádne to bude zaujímavé a ešte zaujímavejšie bude, ako bude novinka okresaná. Teraz trošku konšpirácie, je zaujímavé, aké dostali udalosti spád. Najprv sa objaví nejaký jadrový fyzik iránskeho pôvodu, Keshe, s jeho Keshe foudation. Ten tvrdí, že dokáže manipulovať s gravitáciou všetkými možnými spôsobmi, že dokáže manipulovať s magnetickými poliami, že takmer vyriešil MAGRAV a iné závažné technické záležitosti. Tvrdí, že spoluprácu prijalo už viac, aj významných, krajín. Medzi nimi, Čína, Rusko, Taliansko, India. Toto všetko tvrdí verejne a zaujímavé je, že to nikto dementoval, z čoho tak trochu vyplýva, že aspoň v tomto neklame. V nadväznosti na to príde správa o bombastickom objave na Marse, ale nikto presne nevie, o čo ide. Presne o mesiac nastane ten očakávaný deň:) Vážne začínam mať dojem, že sa chystá niečo veľké, alebo sa dozvieme také veci, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Nechcem vyzerať ako blázon, ale takéto časovanie má v sebe veľa podozrivého, aspoň pre mňa. Na matrix.cz sú všetky videorozhovory s dr. Keshe a pár nezrozumiteľných, neusporiadaných článkov. Ten Chvátal tomu totižto tak verí, že vypisuje na ambasády a kadetade a články píše veľmi zaujato

  • kazan

   Ale jak zjistí že je to meteorit ze Země?To nemužou nikdy s jistotou řict…muzou je odhadovat.Navíc,je daleko snažší když na zem spadne metorit z marsu než naopak.Země ma daleko silnejší gravitaci,neumim si predstavit že by po narazu zase dokazal vyletet a prekonat unikovou rychlost,jedine že by to byl naraz apokaliptickych rozměrů…Hlavne doufam že tahle zprava neni zas nejaky hoax,vymyšleny nejakym opilím rusem))

   • Bojkas

    To je prece uplne jasny, meteorit, ktery vyhubil dinosaury, pri dopadu vymrstil velke mnozstvi kusu nasi planety a na nekterych stal treba dinosaurus.

    • kazan

     jj,chtel sem dopsat,že ne samotny meteorit ale kusy kamenů

   • Tom

    Já to myslel obrazně, co by to mohlo být za věc, třeba. Ale třeba je tomu blízko Anička :-))) Nic zásadního bych ale nečekal. Vzhledem k tomu, že se zapíše do učebnice dějepisu a ne je přepíše, se dá usuzovat na potvrzení něčeho co bylo dříve známo, a teď se to jen potvrdilo. Prostě normální věda.