Zajímavé měsíce naší sluneční soustavy

9
4339

Země má svůj Měsíc a také většina planet sluneční soustavy – s výjimkou Merkuru a Venuše – má své přirozené družice. Zatím jich je známo přes 160, je však zřejmé, že se jejich počet bude stále zvyšovat. Pojďme si představit ty nejzajímavější:

1. Obří Ganymed 

Ganymed je největší Jupiterův měsíc a zároveň i největší měsíc ve sluneční soustavě. Je větší než Merkur a mnoha svými vlastnostmi připomíná spíš planetu – takže jeho škoda, že obíhá „jen“ kolem Jupitera. Jako jediný měsíc ve sluneční soustavě má také magnetosféru.

2. Ošklivá Miranda 

Miranda je takové ošklivé káčátko sluneční soutavy. Na první pohled vypadá, jako by ji někdo splácal z kousků jiných měsíců a poslal ji kroužit kolem Uranu. Miranda má zřejmě nejčlenitější krajinu v celé sluneční soustavě s řadou horských hřbetů a kaňonů, z nichž některé jsou 12x hlubší než Grand Canyon. Kdybyste do některého z nich hodili kámen, padal by na dno 10 minut.

3. Nejotlučenější Callisto 

Další z Jupiterových měsíců je v celé sluneční soustavě nejhustěji poset impaktními krátery. Lze tu spatřit i velice zajímavý úkaz, a to řetězce impaktních kráterů, kterých je víc než 12.

4. Dactyl pohrdl planetou

Dactyl o průměru 1,4 km je nejmenší měsíc ve sluneční soustavě. Obíhá kolem planetky Ida (ta vypadá na snímku jako brambora, zatímco Dactyl je ta malinká tečka vpravo). Jde o velmi podivné těleso, protože neobíhá kolem planety, ale právě kolem asteroidu. Původ měsíce je nejasný, existují dvě teorie, které se ho snaží objasnit. Jedna předpokládá, že měsíc i planetka vznikly současně, druhá tvrdí, že měsíc byl z planetky vyražen při impaktu. Ani jedna z hypotéz však nebyla stoprocentně potvrzena.

5. Epimetheus a Janus se dělí o jednu dráhu

Tyto dva Saturnovy měsíce mají totožnou orbitu, je proto možné, že původně šlo o jeden měsíc. Každé čtyři roky si na dráze mění místo a přitom jim hrozí kolize.

6. Podivný Titan

Po Ganymedu druhý největší měsíc je možná vůbec nejpodivnějším tělesem sluneční soustavy. Obíhá kolem Saturnu a obklopuje ho velmi hustá atmosféra. To, co leží pod ní, zůstávalo velmi dlouho velkou neznámou. Atmosféra Titanu obsahuje stejně jako ta pozemská dusík, ale také další plyny, například metan. Když je hustota metanu dostatečně vysoká, může na Titanu dojít k metanovému dešti. Podle nejnovějších poznatků se zdá, že zde existuje síť kanálů a dokonce i jezer, ve kterých proudí kapalné uhlovodíky. Existuje tady rovněž vulkanická činnost. Pod Tiatnovým povrchem je zřejmě ukrytý globální oceán vody s příměsí čpavku.

Zdroj: tainy.net

 • aneta

  největší tajemství z měsíců skrývá právě ten náš..měsic
  je nad ním oblaka tajemna…
  například co je na odvrácené straně měsíce?
  jak vznikl?
  má ještě žhavé jádro?
  je na měsíci život?
  mají na něm mimozemšťané základny pro sledování naší evoluce?
  a takhle bych mohl pokračovat hodně dlouho…
  ale
  jedinej kdo o tom něco ví,bude nejspíš nasa,která nám to opět
  tají…(nevěřím těm jejich výpovědí že měsíc je pustý,na 100% je na
  něm/sním něco zvláštního..)

 • imro

  Je možné aby sonda,které už opustila hranice slunečné soustavy,ještě dál putovala bez signálu, a jak asi dlouho, to zřejmě se nedovíme?

 • wayfarer

  Tiež by ma zaujímala ta Europa, Enceladus a ostatné..

 • kazanek

  Jak to že jste vynechali Enceladus a hlavně Europu?Dva velke adepti na život,nebot oba dva maji ohromné podpovrchove oceany.Hlavně teda Europa.Epimetheus a Janus jste mohli vynechat a ještě pridat tajemny Neptunův mesíc Triton.

  • Tom

   a co Iapetus? a Phobos a Demos? nebo Luna :-))) myslím, že nexistuje nezáhadný měsíc v naší sluneční soustavě…… Ale i tak Díky za članek..

   • Kamil Kotek

    největší tajemství z měsíců skrývá právě ten náš..měsic
    je nad ním oblaka tajemna…
    například co je na odvrácené straně měsíce?
    jak vznikl?
    má ještě žhavé jádro?
    je na měsíci život?
    mají na něm mimozemšťané základny pro sledování naší evoluce?
    a takhle bych mohl pokračovat hodně dlouho…
    ale jedinej kdo o tom něco ví,bude nejspíš nasa,která nám to opět tají…(nevěřím těm jejich výpovědí že měsíc je pustý,na 100% je na něm/sním něco zvláštního..)

   • kazanek

    jj,moje řeč,ve sluneční soustavě není nezahadny měsíc.

    • Jirka

     tak tak, je nejbíž a přitom tam tajemný, ještě bych dodal, že by bylo zajímyvé zjistit, jak je to s tou jeho dutostí

     • Deidar1

      Ono je toho viac, čo nám taja.