Ztráta Měsíce bude pro pozemšťany fatální

12
638
Mnozí specialisté přitom tvrdí, že videotechnika poslaná na Měsíc k dokumentaci tak významné události, jakou bylo přistání prvního člověka, byla ve skutečnosti mnohem kvalitnější.

V posledních týdnech a měsících se hodně píše o blížícím se konci světa v souvislosti s mayským kalendářem, který končí 21. 12. 2012. Jenže už málo se píše o tom, že jiné mayské kalendáře pokračují až do pátého tisíciletí a to, že jeden z nich na letošek ukončil výpočet cyklů, ještě neznamená, že nastane konec světa. Když už o něm ale mluvíme, slyšeli jste někdy o tzv. astronomickém konci světa? Ten je spojen s naším jediným přirozeným satelitem a je mnohem pravděpodobnější než konec naší existence v prosinci 2012. Naštěstí nás ale nemusí trápit, protože k němu dojde až za několik stovek tisíc let.

Jak známo, Měsíc se od nás vzdaluje rychlostí 3,82 cm za rok. Zdánlivě jde o pouhou kapku v moři, ale za 100 tisíc let se bude Měsíc od Země vzdalovat mnohem rychleji a naši prapotomci ho budou vídat jen jaký maličký, sotva půl centimetru velký objekt.

[pullquote_right]Pokud se Země octne bez Měsíce, dosáhne nutace extrémních veličin – během půl roku dosáhne sklon zemské osy 70 až 80°. Pro lepší představu to znamená, že za pouhých šest měsíců se polární ledy dostanou do rovníkových oblastí a za dalších šest měsíců jimi bude pokryta celá jedna zemská polokoule. [/pullquote_right]

Ztráta Měsíce pro nás bude mít velmi vážné důsledky. Náš souputník se nyní chová jako druh užitečné zátěže, která kompenzuje nutaci zemské osy. Nutace je kývavý či kolísavý pohyb osy otáčení nedokonale symetrického rotujícího tělesa, jako je planeta (nebo setrvačník či letící kulka) a její hlavní příčinou je právě Měsíc. Jeho eliptická oběžná dráha je oproti ekliptice skloněna asi o 5,1°, a proto se neustále mění velikost a směr jeho gravitační síly. Výstupný uzel trajektorie Měsíce se posouvá zpětně a za každých 18,6 let opíše úhel 360°. Proto Měsíc nepůsobí na Zemi vždy ve stejném směru. Mění se tedy moment síly působící na Zemi. Díky nutaci neopisuje zemská osa hladký povrch kuželu, ale nutace společně s precesí způsobuje „vlnivý“ pohyb kolem pólu ekliptiky.

Pokud se Země octne bez Měsíce, dosáhne nutace extrémních veličin – během půl roku dosáhne sklon zemské osy 70 až 80°. Pro lepší představu to znamená, že za pouhých šest měsíců se polární ledy dostanou do rovníkových oblastí a za dalších šest měsíců jimi bude pokryta celá jedna zemská polokoule. Představte si život na takové planetě. Například v Moskvě by lidé museli žit půl roku na vodě, protože všechny arktické ledy roztají a zaplaví souše, a další půl roku na silném ledu, protože Země se natolik vychýlí, že sluneční paprsky nebudou schopny vodu vysušit a ta zkrátka zamrzne. V tomto období bude průměrná teplota dosahovat -100 °C, což je charakteristické spíš pro Mars. Tak bude tedy vypadat astronomický konec světa, kterému současná věda zabránit nedokáže.

Zdroj: tainy.net

 • mykanec

  Vážený pane „publicisto“ Rozehnale,
  tento váš článek mi připadá jako poněkolikáté máchaný čajový pytlík – výsledek humus. (viz váš předchozí článek http://procproto.cz/veda-a-technika/astronomie/muze-mesic-odletet-od-zeme/ z 29. 6. 2011) Tak jako je předchozí článek uměřený a uvěřitelný, tak dnešní je na infarkt.
  Netuším, jestli si ze čtenářů děláte legraci, či to máte úplně na háku a s….e na ně, nebo je máte za naprosté hňupy (což někteří dle úrovně jejich komentářů asi jsou), ale trocha počítání stačí.
  I kdyby činilo vzdalování Měsíce celý jeden metr za jeden rok (oproti v článku uvedených 3,82 cm/rok – úmyslné zveličení o dva řády), tak za 100 000 let by se Měsíc posunul o asi 100 kilometrů, což by při jeho nynější vzdálenosti 384 403 km činilo nepatrný a okem nepoznatelný zlomek.
  Vaše úvaha že – kopíruji: „ale za 100 tisíc let se bude Měsíc od Země vzdalovat mnohem rychleji a naši prapotomci ho budou vídat jen jaký maličký, sotva půl centimetru velký objekt“ vychází kalkulačce jako naprosto nesmyslná.
  Dále kopíruji z vašeho článku: „Náš souputník se nyní chová jako druh užitečné zátěže, která kompenzuje nutaci zemské osy.“
  Ve skutečnosti Měsíc ‚nutaci‘ nekompenzuje, ale právě naopak vytváří.
  Poslední odstavec: „Pokud se Země octne bez Měsíce…“ je naprostá perla. To se opravdu domníváte, že by se zemská osa přesunula ve směru ke Slunci (… sklon zemské osy 70 až 80°…)? Že jedna polokoule by trvale směřovala ke Slunci (trvalé léto) a druhá od něj (trvalá zima)?
  (druhá varianta – Země letí kolem Slunce některým pólem kupředu je též nesmyslná, ale na počasí na Zemi by toho moc nezměnila)
  Musíte mít opravdu „zajímavé“ zdroje informací.

  Pokud takovéto údaje zveřejňujete úmyslně za účelem čtenáře vyprovokovat k samostatnému myšlení a hledání přijatelnějších vysvětlení, máte mou hlubokou omluvu. Ale toto se mi moc pravděpodobné nepřipadá.

 • Peam

  Ten měsíc by jsme tolik řešit neměli, než se od nás zdálí na tolik, že přestane fungovat Země tak jak má, už dávno dojde Slunci palivo a pohltí nás jeho žár a plameny.

 • rynwald

  uviazeme mesiac snurkou o zem a hotovo

 • kazan

  Nekolik stovek tísíc let?Kde jste na to prišli))))Ja sem v dokumentu tajemny vesmír šlyšel neco o stovkach milionů let a to je rozhodne daleko pravdepodobnejší.

 • Oto

  Konec to rozhodně nebude. Za 100 tisíc let už budem dávno vědět jak vytvořit umělé planety , měsíce atd.. vlastně už ted je to možné a vsadím se Nasa už podobné experimenty provádí v praxi.

  • Tom

   replikatorem? asi ne porad litame do vesmíru Saturnem 5, a ty tady basnis o vyrobe planet

  • bob

   tak muzem si ji uplacat z odpad-u-ků klidne hned… a verim ze bx bxla docela velika..

 • Stejne jsem asi rada, ze ziju v tehle dobe a tise doufam, ze reinkarnace je blabol, protoze na vsechny tyhle asteroidy a oddalujici se mesice tu fakt byt nechci :]

 • Ski

  Tak si ho prostě přitáhnem ne o.O co jako.

  • Tom

   vlecnym paprsekm :-))

 • Marek

  No, „konec sveta“. To, ze bude nekde voda a nekde led, neco bude zatopeno, nekde zas zima… to bych asi koncem sveta nenazval.

  • Nevím Marku, třeba pro mě by znamenal konec světa už i při -50° C :-)