Futurologická vize: Jak bude vypadat svět za 100 let?

8
4614

Britská BBC se obrátila na čtenáře, aby se podělili o své představy, jak bude vypadat svět za sto let.  Pak požádala futurology Iana Pearsona a Patricka Tuckera, aby tyto prognózy okomentovali.

1) Poručíme větru, dešti…

Tato předpověď má podle obou vědců 80% šanci na uskutečnění. Už nyní dokážeme řízeně vyvolat déšť a díky výzkumu klimatu kvůli obavám z globálního oteplení dokážeme lépe modelovat mechanismy, které ovlivňují počasí. Metody „řízeného počasí“ by se ale v každodenním životě hodně prodražily, budou se proto používat pouze v krizových případech.

2) Bude zavedena jednotná světová měna

Elektronický platební styk se stal běžnou součástí našeho života už teď a tento trend bude pokračovat i nadále. Je docela možné, že v polovině 21. století bude existovat několik fyzických regionálních měn plus globální elektronické peníze. Ke konci století pak budou k dispozici výhradně elektronické peníze. S touto vizí souhlasí Pearson, Tucker soudí, že národní měny zůstanou zachovány.

3) Na světě zůstanou pouze tři jazyky – angličtina, španělština a čínština

Mnohé jazyky procházejí nyní krizí a postupně vymírají. Jiné jazyky se potýkají s konkurencí cizích jazyků a s přejímáním slov. Není proto vyloučeno, že se za sto let tato vize naplní.

[pullquote_right]V oceánech budou tisíce farem, které budou vyrábět potraviny v obrovském měřítku. Tato prognóza se podle obou futurologů splní na 100 %. [/pullquote_right]

4) Bude možný přenos myšlenek na dálku 

Ani o této předpovědi nemají vědci pochyby. Telepatie bude podle nich jednou z běžných forem fungování mozku. Vnímání myšlenek a jejich přenos na dálku budou v budoucnosti stejně samozřejmé jako ukládání myšlenek do počítačových sítí.

5) Díky genetickému výzkumu bude možné „vytvářet“ lidi s vysokým intelektem, kteří budou nesmrtelní

Této prognóze dávají oba učenci 90% naději na úspěch. Hranice lidské mysli se díky biotechnologii a umělé inteligenci rozšíří. Mysl bude do značné míry schopna překonat smrt.

Oba futurologové se zabývali i dalšími tématy (Antarktida získá status chráněné oblasti, poškozené buňky v lidském těle budou opravovat nanoroboti, lidé budou ovládat termojadernou fúzi a používat výtah do vesmíru aj.). Jak to všechno ve skutečnosti dopadne, se dozvíme až za sto let…

Zdroj: kp.ru

 • Kuba

  Podle mě je generace 21. století dobré není to tu přílíš staré ani nové akorát :)

 • jbhxbefhzegdzufgtzede

  asfrvghduddddstiiiiiiiiiifjkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkwtzzIEÝDZEDFGSZHUJEZGTFHEGSEZFJEZUŽSTIIÍDZŠEIIIIIIITSWZUTIDFUZERT

 • Matěj 1

  Je to teprve 22. Století ne 40. Takže si myslím ze v pohodě

 • xD NESMRTELNOST xD

  Nesmrtelnost to znamená že když skočím z aifelové věže že přežiju??!!:D
  Kéž bych se toho dožil :P.. :D

  • Jana

   myslím, že to mělo být určeno pouze na ty vytvořené lidi, ne na lidi kteří se narodili

 • razananity

  Když jsem viděl, jak „vědci“ předpokládal, že bude vypadat osobní počítač za 50 let. (Samozřejmě si hodně ulítli a udělali něco extrémního co by byl jejich sen několikrát vynásoben).

  Tuto jejich představu jsem si prohlédl na obrázku po 50ti letech (bylo to asi před 2 rokama), pak jsem se kouknul na svůj telefon a začal jsem se hrozně řechtat… a hrozně bych přál jim to ukázat…

  Ten jejich „osobní počítač“ zabral celou místnost, přes celou zeď byla nějaká stěna se spoustou analogových ručiček a ve středu místosti byla ohromná klávesnice spojená s něčím jako plotr a na zdi v pravém horním rohu místnosti byla malinká crt televize….

  Tak jak to asi bude vypadat za 100 let (technologie)? Řekl bych pro nás nepředstavitelně a nepochopitelně… a´t už to bude tak, že se budem potloukat po světě a sbírat kořínky oblečení v kožešinách či něco viz matrix… a nebo uplnou přeměnu našeho já na elektronickou (energickou) podobu…

 • A von za 100 let ještě bude nějaký human world?

 • Endaria

  možno to príde a možno nie, len jedna vec je istá….my sa toho nedožijeme :D:D:D:D:D:D