Antibiotika už na bakterie nestačí

4
768

Světová zdravotnická organizace před časem upozornila, že již v dnešní době umírá tisíce lidí, kterým nezabrala antibiotika. Hlavním problémem je, že lidé tyto léky dlouhodobě nadužívají…

Před pár lety se v Indii objevila mutace, která dala některým druhům mikroorganismů odolnost proti nejsilnějším lékům. Takzvaný gen NDM-1 se později dostal i do Evropy. Další rezistentní bakterie objevili lékaři i u pacientů v Itálii, Řecku a Rakousku.

Sama ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová varuje, že se lidstvo pomalu ale jistě blíží k „postantibiotické“ éře. „Odolnost mikrobů je na vzestupu nejen v Evropě, ale po celém světě. Naše léky na bakterie časem nemusí vůbec fungovat,“ uvedla Chanová na odborné konferenci v Kodani.

Podle odborníků je hlavní problém v tom, že lidé antibiotika dlouhodobě nadužívají. V některých zemích světa pacienti nepotřebují ani předpis, aby jim v lékárně tyto léky vydali.

Faktem je, že za dnešní antibiotika nemáme žádnou náhradu. Vývoj nových léků je finančně nákladný a pomalý, farmaceutickým firmám se nevyplatí. V blízké budoucnosti tak vystává reálná hrozba, která může zkomplikovat léčbu banálních onemocnění.

Proto odborníci doporučují lékařům, aby antibiotika předepisovali jen v krajních případech. Tímto lze alespoň trochu zpomalit vznik odolných kmenů, v horizontu několika let však budeme potřebovat nové léčiva.

Zdroj: veda.sme.sk

 • Martina

  Naprosto souhlasím,
  antibiotika se předepisují jako na běžícím páse a tělo je vůči nim stále více
  imunní. Nerozumím lidem, kteří je do sebe dobrovolně ládují, i když vědí, že to
  pro ně do budoucna může znamenat velký problém, a o problémech, které souvisejí
  přímo s užíváním antibiotik ani nemluvě. Například mě překvapuje, že
  lékaři stále ještě téměř vůbec neinformují pacienty o tom, že je nutné brát
  spolu s antibiotiky i probiotika, aby se vyhnuli střevním potížím, ženy
  mykózám apod. Mně to kupříkladu lékařka neřekla nikdy, vždycky jsem při užívání
  atb prožívala peklo a měla za to, že to jsou prostě nepříjemné vedlejší účinky
  atb, až se mě jednou paní v lékárně zeptala, jestli chci i probiotika,
  vysvětlila mi, proč jsou důležitá, dala mi biopron premium a bylo vyřešeno, ale
  doktorům je nejspíš zatěžko i těch pár minut navíc, aby pacienty informovali.

 • Anti Biotik

  To, že antibiotika postupně zlikvidují imunitu začíná docházet i samotným MUDr.cům ovšem dokud budou hrazené nenažraným systémem pojišťoven, tak se nic nezmění. Jediná šance je z tohoto „systému“ vystoupit a začat se o své zdraví (myšleno jídelníček) starat sám…

  • Týna

   Jojo, proto si radši chřipku vždycky radši vyležim, než do sebe prát antibiotika. Stačí vzít rozum trochu do hrsti, ale to je na každém z nás =)

   • Anti Biotik

    Ideální je mít takový jídelníček, že se tělo do stavu nemoci nedostane vůbec, což se mi daří už několik let…