Norští vědci tvrdí, že halucinogenní látky neškodí psychickému zdraví

8
1710

Experiment, který provedli norští vědci z univerzity NTNU prokázal, že halucinogeny jako lysohlávky, meskalin a LSD nezhoršují celkové psychické zdraví. Někdy dokonce pomáhají při řešení mentálních problémů. Vědci ale zároveň upozorňují, že to neznamená, že narkotika nejsou škodlivá.

Klinický psycholog Pål-Ørjan Johansen s kolegou Terim Krebsem sledovali 130 tisíc dobrovolníků, z nichž 22 tisíc občas halucinogeny užívalo. Zároveň sledovali data z národního průzkumu prováděného v letech 2001 až 2004, který se zabýval užíváním narkotik a jejich vlivem na zdraví populace. „Nezjistili jsme negativní vliv LSD, psilocybinu ani meskalinu na duševní zdraví,“ uvedl Johansen.

V tiskovém prohlášení dále uvedli, že lidé, kteří užívali psilocybin a meskalin delší dobu, měli v průměru méně problémů s mentálním zdravím. To samé je možné říct o osobách, které poslední rok před absolvováním experimentu užívali LSD.

To ale v žádném případě neznamená, že narkotika nejsou škodlivá. Ve skupině dobrovolníků, které zkoumali norští vědci, nemuseli být lidé, jež užívání halucinogenů zdravotně poškodilo. Výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu PLOS One.

Zdroj: vesti.ru

 • mr. Leary

  pokud někdy v životě budete mít možnost zkusit halucinogeni latku, at uz lysohlávky neo LSD ,určitě to neodmítněte! Osvítí vás to a změní váš pohled na život k lepšímu :)))) ale vždy to zkoušejte na klidném místě a jen s lidmi kterým důvěřujete a jsou to dobří přátelé. děkujeme pane Hoffmane

 • Tom

  domnívám se že sehnat 130 000 dobrovolníků je nesmysl kdyby každý co užívá narkotika 10 do toho šel chtělo by to mít společnosts min 1 500 000 lídí co fetují pokud by do toho šel každý 100 – dobrovolně…..už je potřeba 13 milionu lidí …. zde je vidět jak statistika je nástroj k manipulaci. Co tím vlastně chtěli mezi řádky říci? Pro mě jednoznačně to, že člověk na LSD nebo ABS či IDOS je plně trestně zodpovědný za své činy.

 • necum

  ganja forever !

  jiné drogy ne ! (alkohol cigerety ..atd) ale ganju ano !!!!!!!!!!!!!!!
  jeto lék

  • wikx

   zvlast ty plice si to musi pochvalovat :D

 • HAFOL

  Konopí samozřejmě také nepoškozuji a ohledně hub už proběhlo dříve více studií s tímto výsledkem. Alkohol ovšem pusobí jako nervový jed, hlavně, že jsou z něj daně, takže legál.

  • wikx

   obcas poskozuje pamet, protoze jinak bys nezapomel, ze v clanku se mj pise i „To ale v žádném případě neznamená, že narkotika nejsou škodlivá“ no a samozrejme i na konopi se da uvalit dan, takze nelegal uplne z jineho duvodu. mej s hezky.. :)

  • Tom

   konopí ale poškozuje a dost razantně G-kod, nemyslím teď prograram na CNC :-)

 • bob

  a pak at mi nekdo rika ze jsem z toho vymatlanej, vymatlanej je sam a jeste ke vsemu mi zavidi ze ja ten strach nemam nacpat do sebe neco takoveho:-)