Vědci vyvíjejí pilulku proti opilosti

3
1810

Preparát, který umožní vypít tolik alkoholu, kolik chcete, aniž byste se opili, se možná brzy stane skutečností. Američtí a australští vědci zkoumali, jak alkohol působí na mozkové gliové buňky a zjistili, že jeho negativní vliv je možné omezit či dokonce eliminovat.

Gliové buňky, které tvoří 90 % mozku, hrají klíčovou roli v imunitním systému – pomáhají zejména v boji s infekčními chorobami, jako je meningitida. Vědci vyvinuli preparát, který měl imunitní proces zablokovat, a zjistili, že dokáže velmi účinně odbourat alkohol. Myši, kterým do krmení přidávali preparát v kombinaci s alkoholem, zůstaly střízlivé. Zvířata se nepotácela a nepadala ani po větších dávkách.

Jejich reflexy i motorické schopnosti byly mnohem lepší, dokázaly také lépe držet rovnováhu než myši, jejichž gliové buňky fungovaly normálně. „Když se myš opije, chová se podobně jako opilý člověk. Nedokáže koordinovat své pohyby. Pokud ale potlačíte funkci jejích imunitních buněk, zůstane střízlivá,“ řekl jeden z výzkumníků Mark Hutchinson z Univerzity v Adelaide. Výzkum původně zjišťoval, proč někteří lidé už po jedné skleničce pletou jazykem a ztrácejí zábrany, zatímco jiní jich zvládnou víc bez větších problémů.

Vědci se domnívají, že jejich výzkum by mohl vést k vývoji humánního preparátu, který by u konzumentů alkoholu nevyvolal vůbec žádnou opilost.

Zdroj: Telegraph

 • thechosenone729

  Ako da sa to využiť vtedy keď prídeš niekde ku kamarátovy na oslavu a nechceš byť za hovado tak sa ponukneš atď a potom odideš. Tak môžeš isť autom ale alkoholikom take veci netreba do ruky Xd

 • Jakub Kunes

  Já si taky myslím, že taková pilulka by byla nebezpečná. Kdyby se mohlo takhle nezřízeně popíjet, neodnášel by to sice mozek, ale játra.

 • thechosenone729

  No neviem neviem toto by mohlo byť už trošku nebezpečná hra.
  1.Opilosť je taký indikátor že už mame dosť a po takej tabletke by mohlo dojsť k otrave alkoholom.
  2.Myslím že toto ludia by velmy nebrali. Ľudia ak pijú alkohol tak väčšinou kôli nálade.