Co by se stalo, kdyby se Země přestala otáčet kolem své osy?

10
7006

Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo, kdyby Země přestala rotovat kolem své osy? Byla by to pro vás stejná událost, jako kdybyste jeli autem rychlostí 1500 km/h, které se zničehonic zastaví. Je jasné, že byste zemřeli v jediném okamžiku.

Pokud byste se nacházeli v blízkosti rovníku, vaše tělo by se pohybovalo směrem na východ rychlostí 1674 km/h. V blízkosti pólů by rychlost vašeho těla dosáhla 1325 km/h. Pokud byste bylo přímo na pólech, kde je minimální vzdálenost od osy, máte šanci přežít – ale ne nadlouho, stejně jako lidé, kteří by byli v tu chvíli na palubě letadla. Nakonec by všechny zabily neuvěřitelně silné bouřky, kdy rychlost větru bude větší než rychlost výbuchu atomové bomby a vzniklé tření vyvolá požáry po celé planetě. Vítr smete všechno, co mu bude stát v cestě a co není přímo součástí zemské kůry. Oceány se změní v jednu obrovskou tsunami, jejíž voda bude směřovat přímou cestou k pólům.

Zastaví se i rotace zemského jádra. Kvůli tomu zanikne i ochranné magnetické pole, které nás chrání před sluneční radiací. Následně tak na sluneční ozáření zemřou i poslední přeživší. Navíc jedna zemská polokoule bude neustále otočena k Slunci a bude na ní nesnesitelný žár. Na druhé bude trvale tma a všechno zmrzne. Kdyby se rotace kolem zemské osy zastavila, život na naší planetě by se už nikdy neobnovil.

 • mykanec

  Doporučuji ke shlédnutí video které sem umístila „ANOMALYA“ 22. 6. 2014 v 10:32
  Při čtení článku jsem si říkal že sem dám odkaz a on už tu je.

 • homo15

  Já nejsem anglicky založený člověk tak jsem tomu nerozuměl, ale myslím si že například Tom , který všechno zná všechno ví by mě to video mohl přeložit

  • bob

   Co presne potrebujes prelozit, napis casy :-) cele, a to se na me nezlob, Ti to opravdu prepisovat nebudu:-))
   Je tam jen vice popsano co je v clanku:-)

  • Tom

   eee ja neumět engliš, já být jen kožený vak z 75 prců plný vody, eeee

   tohle video i hypotéza je naprostá kravina, která nádherně ukazuje účinky zachování hybnosti. 7. třída, To se budeš učit až za 4 roky. :-)

   • bob

    Libi se mi predstava toho okamziteho zrychleni na 1500km/h, to by byl sonic boom :-))))

    • Tom

     Co by kdyby….. prestav si tu silu ktera by to dokazala. Zastavit v jedinem okamziku rotaci. Tohle hypoteticky by umela absolutni nula, zastavit pohyb. Pak se ovsem vkrada myslenka ze kdyby se ten pohyb zastavil zastavili by jsme se take, pak by nefungovala ani kinetika. Asi jediny uvazovany model jak by to mohlo byt je. ze by se to odehralo ve větším meritku nez je jen Zeme.

     • bob

      Presne, co by kdyby:-) sila by byla pro nas tezko zmeritelna a jen stezi pochopitelna.. s tim zastavenim se da rict ze stihacka, ktera leti do protipohybu zeme rychlosti tech +-1500km/h, vlastne stoji na miste a jen ceka nez se zeme otoci o kolik potrebuje:-DD

      • Tom

       Na jakém místě? Je to otázka inerciální vztažné soustavy. Jako jízda vlakem také se nepohybuješ, když jsi ve vlaku, který jede, ale když vyskočíš kam dopadneš? :-)))

       • bob

        Mezi rovnikem a jednim z polu:-) No dopadnu na hubu a to pekne tvrde…

   • bob

    Really? :-))