Poslechněte si „zpěv“, který vydává planeta Země

4
1259

Naše planeta vydává zvuky, připomínající ptačí štěbetání. Zemská magnetosféra, která zachycuje částice slunečního větru, vydává zvuky a vysílá je do otevřeného vesmíru. Záznam pořídila 5. září dvojice sond Radiation Belt Storm Probe (RBSP), které NASA vypustila na oběžnou dráhu 30. srpna. „Zpěv“, kterému vědci přezdívají „zemský chór“, je v kosmu slyšitelný i lidským uchem. Ačkoli zvukový záznam se podařilo pořídit až nyní, astronomové  o tomto fenoménu vědí už několik desetiletí. Zaznamenávají ho například i radioamatéři.

Zdroj: DailyMail

 • Potooczech

  Ujasněme si pojmy. Zvuk je mechanické kmitání molekul, proto se ve vesmírném vakuu nešíří a je jedno, jaké frekvence ucho slyší a jaké ne.
  Radiové vlny, které radioamatéři zachycují, nejsou zvukem, ale jedná se o elektromagnetické vlnění o na určitých frekvencích.
  A jelikož zvuk (mechnické kmitání) a vlnění se dají popsat prakticky identickými rovnicemi, tak lze převádět zvuk na elektromagnetické vlnění a naopak. To je ostatně princip fungování mikrofonu a reproduktoru.
  Proto převodem zachycených radiových vln na zvuk něco slyšíme. Ale nejedná se původem o zvuk, ale o elektromagnetické vlnění převedené na zvuk. Vesmírem se samozřejmě žádný zvuk nešíří. Elektromagnetické vlnění je však prakticky všudypřítomné.

 • eltazar

  v kosmu slyšitelný lidským uchem? ve vakuu? asi těžko :)

  • Jana

   myslím že to mysleli tak že má frekvenciu aké je ľudské ucho schopné zachytiť

  • Tom

   dobrá připomínka, a ty posloucháš radio jak? normálně uchem jen tak ze vzduchu, nebo k tomu používáš nějaký přístroj? který ti zprostředkuje dekódování radiových vln pro lidské ucho slyšitelné frekvence.