Pozor, evoluce ukončena. Lidstvo dojelo na konečnou!

2
1454

Denně se všude píše o tom, co někdo vynalezl nového, co lidstvo objevilo, jak se vylepší to a to. Zdá se, že člověk je obdarován nekonečnou fantazií a vynalézavostí, která mu umožní se jednou stát skutečným „ředitelem zeměkoule“.

Ale ouha… Vědci z anglické Cambidge varují: Chytřejší už být nemůžeme. Našemu mozku docházejí síly.

Nikdo z těch, kteří si myslí, že člověk je skutečným pánem tvorstva, tuhle zprávu neslyší rád. Ale měli bychom si uvědomit, že lidé jsou živočišný druh jako pes nebo orangutan, tudíž i my podléháme „obyčejným“ přírodním zákonům. K tomu, abychom se mohli stát ještě chytřejšími, museli bychom obelstít nekompromisní přírodní zákonitosti. A to možná naštěstí nedovedeme…

Dochází nám kyslík

Představte si mozek jako vysoce výkonný počítač s tisíci rozvody a čipy. Čím chytřejší člověk, tím je oněch „rozvodů“ v mozku víc. Abychom zvýšili výkon našeho „osobního computeru“, museli bychom přidělat rozvody a dodat další čipy. Na to bychom ovšem potřebovali více energie a hlavně více kyslíku. A obojího už víc získat nemůžeme, protože není odkud brát.

Naše potraviny, které jsou z poloviny chemického původu, nám nedodávají zdaleka tolik energie jako jídlo, kterým se stravovali naši prarodiče. Kyslíku kolem nás také stále ubývá.  Ve snaze překonat sami sebe ničíme životní prostředí, které potřebujeme nejen pro zdraví našeho organismu, ale také pro rozvoj mozkových aktivit.

Zahlcené závity

Naše myšlení je zahlcováno tisícovkami „neužitečných“ informací, které ještě před 50 lety nikdo ke svému životu nepotřeboval. Stačí si jen každý den dopřát zpravodajskou hodinku, kterou nabízejí televizní stanice. Tím mozkovou kapacitu také zbytečně vyčerpáváme. Ztrácíme rovněž schopnost soustředit se na jednu věc, která nám jde nejlépe.

Na jednu stranu se po nás chce, abychom zvládali co nejlépe svou profesi, na druhou stranu musíme stíhat i vše kolem nových technologií a věcí, které hýbou globalizovaným světem. Zmatený mozek pak zdaleka nemůže podávat správný výkon, natož aby se ještě snažil zvýšit svou kapacitu. Smiřme se tedy s tím, že nás čekají staletí stagnace a že ten největší pokrok už má lidstvo za sebou.

  • Jaroslav Slanina

    Díky za názor. Cambridgeské výzkumníky taky asi nepotěšilo, že někde existuje stopka, za kterou se náš mozek nedostane. Ale aspoň nám to čestně přiznali. Umělé implantáty jsou jistě fajn, ale to už se nebavíme o mozku, kterým nás vybavila Matka Příroda či nějaký ten Stvořitel. To už je pak skoro umělá inteligence. Je mi líto, že článek Vám nekoresponduje s Vaší představou o lidstvu, ale znáte to, za nějakou dobu se třeba zjistí něco jiného, vám příjemnějšího. Nemyslím si, že bych text psal zaujatě, i když pochopitelně, to téma mě zaujalo, protože už si nějakou dobu kladu podobnou otázku jako ti pánové z Cambidge…nic totiž nemůže trvat věčně a všechno jednou dosáhne svého maxima. Tak to berte jako názor té části lidstva, která je ve své podstatě ráda, že existují nějaké limity, kam člověk nemůže, a že i pro nás platí známý fyzikální zákon o zachování hmoty a energie.

  • Podle mě, naprostej nesmysl, souhlasim třeba s tim, že je mozek zbytečně přehlcovanej krávovinama, stačí se podívat na reklamy a podobně, ale nikde nevidim kde je daný, že se nemůže mozek dál vyvíjet a časem se třeba naučit tyhle hovadiny, co nám furt cpou mainstreamový media, nějak vyfiltrovat. Nehledě na možnosti umělejch implantátů.Je „fakt“, že tim zahlcováním mozku trpí kapacita, ale podle mě tim nejvíc trpěj jednodušší lidi, stačí se ráno v metru podívat kdo všechno čte blesk (tohle souvětí před závorkou, je můj zkromnej názor). Podle mě hodně zaujatej a neobjektivní článek, s uplně nesmyslnym závěrem.