V roce 2014 nastane „malá doba ledová“, která potrvá 200 let

14
1836

Jedním z možných konců světa může být podle některých vědců globální oteplení, kdy roztaje polární led, a všechna velká pobřežní města budou zatopena vodou. Ruští vědci jsou naproti tomu přesvědčeni, že život na Zemi zahubí chlad. A že k tomu může dojít už za dva roky, píše ruský Meteoweb.

Podle šéfa oddělení vesmírných studií Pulkovské observatoře Habibulla Abdusamatova už za dva roky na celé Zemi zavládne mimořádně chladné počasí. Nová doba ledová bude trvat nejméně dvě staletí, tvrdí vědec. Globální ochlazení by podle něj mělo vrcholit v roce 2055. V této souvislosti je jistě zajímavé, že zastánci globálního oteplení naopak předpokládají, že právě v tomto roce naše planeta „vzkypí jako hrnec, který jsme včas nestáhli z ohně“. Abdusamatov ale tvrdí, že Země se ochlazuje už od počátku 90. let minulého století. V předchozích staletích absorbovala dostatek slunečního tepla a nyní pomalu vychládá.

Podle prognózy ruského vědce půjde o pátou „malou dobu ledovou“ za posledních devět set let. K tomuto klimatickému jevu došlo ve 13., 15., 17. a 19. století. Abdusamatov upozorňuje, že i když mluvíme o „malé době ledové“, neznamená to, že ji nezaregistrujeme. Jak známo, každý její cyklus provázejí epidemie, neúroda a hromadné stěhování národů.

Habibullo Abdusamatov je vedoucím projektu „Astrometrie“, který studuje chování Slunce. Aktivita naší mateřské hvězdy závisí na jejím průměru, což je hodnota nestálá. Právě od toho se ale odvíjí síla slunečního záření, které pak ovlivňuje teplotu na Zemi. Sledováním frekvencí změn sluneční aktivity lze podle Abdusamatova vyvodit závěry o tom, zda nás v budoucnu čeká globální oteplení či naopak ochlazení.

Zdroj: segodnya.ua

 • Filip

  Ani jsem si nevšiml,že by nastala nějaká doba ledová :)

 • david hodek

  blbost

 • ADA,

  BlBOST

 • Globálne otepľovanie ako termín sa už tuším ani nepoužíva. Ukázalo sa, že sa skôr ochladzuje, tak to zmenili na Klimatické zmeny. Ale agenda pokračuje a smeruje k obmedzovaniu slobody, zdrojov a zavádzaním nezmyslov ako je uhlíková daň, čo má za cieľ len jediné a to ožobračiť a zotročiť celé národy.

 • Tom

  No to je zprávička tohle jsem tvrdil na CVUT FSI TŽP a nejak to nepochopili, prostě jsem nešel s proudem. Ne teda s rokem 2014. To jsem se neodvažoval definovat kdy ale řikal jsem že je to bude obráceně, že přijde doba ledová, a že skleníkové plyny tu byli jsou a budou i bez nás. Strasně sem jim šil do ozonové díry a doby jejího vzniku. a oni nebyli radi. :-)))))

  • Prahs

   Také už delší dobu věřím, že nakonec „nám bude zima“. Vždy jsem ale jen uvažoval o situaci, kdy dojde k zakrytí povrchu Země. A to buď lidským přičiněním v podobě výbuchu seper silné bomby, srážkou planety s jiným poměrně velkým tělesem (prach pak zakryje povrch) nebo odpařením velkého množství vody (tím se tedy nevyhýbám možnosti, že „nám bude i horko“).

   Ale tahle možno je velmi zajímavá a celkem se mi líbí.
   Bohužel hold né všichni skousnou, když někdo jde proti davu. „Hřebík co kouká dostane kladivem :D“. Škoda, možná jsi měl referovat jinde, před chápavějším publikem.

   Docela škoda, že každého dnes napadne jako globální problém „globální oteplování“ a nic si o tom nezjistí, jen papouškují tu paní z televize, co to povídala (nemluvě o tom, že to není jediný problém).
   Sakryš, asi už píšu z cesty … :D

   • Tom

    Neboj ja tu tenkou cervenoulinku vidim. Ono ze jsem tu skolu nedokoncil, budu uprimny byla jen ma chyba, Chybel mi dobre vyvinutý sedací nerv. Chtel jsem delat kosmologii a dovedel jsem se ze jsem Po 6 letech prvni clovek kdo se na to vubec pta, takze smula, no a skoncil jsem na zivotnim prostredi a tam narazel a narazel az jsem misto radne vyuky utikal k aplikovany mechanice jako doporuceny predmety nebo jsem strasne rad navstevoval fyzikalni ctvrtky prof. Petra Kulhánka jenze to jsem byl mimo misu ve svem oboru. Takze jsem zanechal studia a jsem hloupoucky a nedostudovany, Me by stacilo kdyby mi rekli potrebujes mit 40 kreditu a vyber si co chces ve skole delat. Nechapal jsem a do ted nechapu proc konstrukter ma jako povinny předmět ekonomii. To je jako kdyby na Ekonomce byl povinný 3D AUTOCAD , nebo hydromechanika.
    Už jsem smiřen s osudem, potkávám spousty vystudovaných pro který to vzdělani kromě titulu v občance nic neznamená.
    Oborem se neživý, vědu nedělají. Slepá ulička školství stojí to strašné peníze a návratnost žádná. Lidi pro práci nepoužitelní, pak jim zbývá státní správa, kde je placají po ramenou že mají ing. a stojí to akorát další peníze, dělají jedno špatné rozhodnutí za druhým a nemějí nés důsledky svého jednání.

    FUJ politika to nechci nebo si tu už ani neškrtnu :-))))

    • Prahs

     Svůj význam mít předmět ekonomii má, mít lehký přehled jak se věci mají. Ovšem druhou věcí je, že škola řekne katedře, ať ten předmět zajistí a katedra tak učiní, ale narve do obsahu látky i věci nadbytečné, stanový přísné podmínky zápočtu a ještě si to zakončí zkouškou. Místo lehkého přehledu v předmětu za 1-2 kredity, předmět za 3-5kreditů s rozsahem 3+2hodin.

     Tvrdím, že všechno špatné je pro něco dobré, třeba na protrénování mozku, ale nic se nemá přehánět. Nevystudovaný neznamená hloupoučký. I hloupý člověk se látku nadrtí a školu udělá. Možná i to je problém, že u technických oborů „nadrtit“ znamená opravdu jen vystudovat a dál v tom oboru nedělat. Chybějící logické myšlení se nenaučí. A to je další problém, logicky uvažující jedinec, nemusí mít hlavu na zapamatování velkého množství látky nebo ho odradí, uvědomění, že pro něj prosté nalití do hlavy nemá význam. Jenže školství na tom je asi postavené a to i v těch zmiňovaných technických oborech. A když už jsou studenti u „drcení látky“ přihoďme jim tak tu ekonomii, dva nebo lépe tři jazyky …

     U mě neplatí, že automaticky obdivuji a uznávám lidi s písmenkama kolem jména. Uznávám lidi, kteří ukážou, že umí, bez ohledu čím jsou. Třeba nechápu proč, je tolik právníků, ekonomů …

     Téma diskuze se nějak posunulo trochu někam jinam :D

     • Tom

      Posunulo ale když se bavíme takse bavme. :-) Me nevadi rozšířit si obzory, Mě děsně vadilo a vadí systém a já jsem ho prostě nepobral, revoltoval jsem ke sve skode. Už jen ty stupidní přiklady, vezmem si uvěr 100 milionu a začneme podnikat s 50 zaměstanacema. to do těch skript musel vymyslet fakt mozek. Navíc už tenkrát jsem řikal, že ekonomie NIKDE ve světě NEFUNGUJE. Systém založen na růstu je chybný. Je to takový idealni sen. ani strom neroste donekonečna. Když vyroste rychle foukne vítr a spadne. Když roste pomalu dělá si bytelné základy a sílí. Vem si technologa svařování, nebo kostruktéra, ten kouzlit s čísly jako ekonom tak si jde sednout dochladku. Jo právnici tenhle obor vymysleli ekonomové. Věčina sporu je ekonomického charaktru, bejt právníkem musí být těžký 50 procent lidi ktery se s tebou za život setká musí být zákonitě na tebe naštvaných a nenávidět tě. :-))) Ani tahle oblast už nefunguje. On mi ukrad kolo, mám ho tady vyfocenýho. přijde obhájce zloděje: ukažte? ano je to můj klient, máte o mého klienta povolení k jeho vyfocení? :-))))

      Zvláštní je, že víme kde je chyba vidíme ji, ale nejde s tím nic dělat – neumíme najít to správné řešení. Máme píchlé kolo a jedem po rávku. Neumíme se spravit, Protože řidič je ekonom a spolujezdec právník. Neumějí to ale vezou se, i kdyžto drncá. pak se seběhne lid a ještě je dotlačí k pumpě, aby se neušpinili tam si vemou další uvěr oni se nám smějí a smějí a smějí. Já vím že to zlechcčuju.
      Rok 2012 neni o mayjích a jejich kalendáři, ten je o hranici trpělivosti. Jsme na hraně a pokud se vrátíme na jednu stranu bude to blbý jako dřív a právníci a ekonomové se svýma fíglema vyhrají. Pokud přepadneme na druhou stranu znamená to totální rozpad společnosti a a ani to slovo nechci psát děsí mě čím dál víc. Jsou dvě možnosti a to jít po té ostré hraně žiletky a balancovat, občas se říznout do žívýho ale ustát to. Jde opet o to jakým směrem se vydat. V pravu nebo v levo, dopředu nebo dozadu. Doufám, že těch jinotajů nebylo, až moc.

     • Prahs

      Ekonomie je uměle utvářena. Člověk na burze koupí pomeranče a dráž je prodáš. Fyzicky se ty pomeranče ani nehnuli, nezvětšili ani nijak nezlepšili a už jejich cena roste, někdo tedy vydělal na ničem. S růstem zisků souhlasím. Nevede to nikam. Dalším problémem je, že získané obnosy by se měli vracet do oběhu investováním. Na světě není nekonečno bohatství a je jasné, že pokud se někde shlukuje, bude jinde chybět.
      Zajímavou teorií určitě bude, že 2012 bude něco velkého a to třeba právě pád ekonomiky, takové jakou ji známe. Věřím, ale že to bude krach vyvolaný podvědomím strachem z tohoto data, umocněný špatným stavem. Což následně povede víme kam …

      Opravdu se mi nelíbí ani jedna vyhlídka, které zde zmiňuješ. Jinak tím tvrdíš, že ať to bude jak chce, bude jenom hůře. Pokud tedy jsme teď na hraně, tedy ve stavu neustálého růstu cen, daní, inflace …, dřív nebo později přepadneme. Nevěřím, že rozum „zvítězí“ nad chamtivostí.
      Jinak mě tvoje komentáře udivují, dochází mi slova, kterými bych odpovídal :D .

    • Prahs

     Určitě nelze popřít, že ekonomika je dobře vymyšlená, zisky opravdu přináší, ale chybí přívlastek, jen některým vyvoleným. Finančáci, většina, také neví o co jde. Jen od vedení mají zadáno uzavřít každý týden X smluv a to jak to mají prezentovat, naučené fráze pro obalamucení „zákazníků“. Ti co si mnou ruce a ví, že vydělávají na neznalosti a blbosti lidí jsou ti vedoucí.

     O existenci takového zákonu nevím, ale to je teda dost zajímavé. Když programuji, což je logický postup, vždy při vyvolání nějaké metody musí následovat její řešení. Proč tedy existuje zákon, který něco vymezuje, specifikuje, určuje, či přikazuje, když pro něj neexistuje řešení v případě porušení (v programování vyvolána „výjimka“ při chybě bloku a spuštění kódu pro řešení, v opačném případě aplikace končí chybovým hlášením), to opravdu povede jen ke zhroucení. Řešením by právě mohlo být samotné zhroucení, proč se některé staré budovy demolují a staví místo nich nové , místo toho aby se opravovaly. Něco podobného očekávám i v případě naší civilizace, jediné řešení bude šupem dolu, to donutí lidi (alespoň část nebo zbytek) k soudržnosti a vzájemného respektování. To vydrží jen nějakou dobu a cyklus se bude opakovat, člověk se nepoučí, protože ty cykly jsou příliš dlouhé na to, aby se tato zkušenost dochovala nejmladším generacím u konce cyklu.

     • Elena K.

      Úplne súhlasím, som od fachu )poisťováckeho( – inú prácu som nezohnala, a s tým plánom produkcie je to presne tak, okrem toho máme americké drahé školenia, kao zvládať, argumentovať, ako reagovať na každú situáciu zo strany klienta. Vôbec s tým nesúhlasím a lezie mi to na nervy… V ďalšom vašom texte som sa stratila :-) , mám humanitné VŠ vzdelanie, nie techniku…

   • Tom

    Skutečně nevětší problém je že se ty penize někde virtuálně syslí. Tuhle mě zastavil Finanční poradce a pořád mi tvrdil že musím myslet na budoucnost ať si udělam životní pojistku. Kreslil mi domecek s pilířema. Nevadilo mu že už mám svojí 17 let za uplně jiných podmínek,prej ať ji zruším. Ta nová, že je lepší. Tak jsem mu přečetl co mají ve výlukách. Podle té nové smlouvy jsem prakticky nepojistitelný. :-)) tak jako většina lidí.
    Nejlepší hláška je tam kvůli ionizujícímu záření a to jak přímými vlivy tak nepřímymi vlivy. Díky Japonsku jsou všichni lidé defakto ve výluce. Tomu říkám byznys. Kolik lidí čte tu blbou smlouvu celou. A kolik lidí řekne že chce změnu ve smlouvě když už se to jmenuje smlouva. Poradce byl ze mě trošku v šoku. Oni nejsou zvyklí na odpor. Jaký koliv pokus o změnu končí slovy no ale takto je to nastaveno. Dokud lidi nezačnou přemýšlet nad svým osudem a nechají se slepě vodit za ručičku tak se řítíme do řiti. To co teď nastane je neostředověk.
    Kdesi jsem četl postup civilizace: totalita-demokracie-anarchie-monarchie-diktatura-totalita-atd. dokola snad mi nic nevypadlo. Kdyz se podivas na svet kazdy stat se nachazi v jednom z techto stadii. To co vidime v Evrope je videt kam smerujem. Je to zly nejhorsi je ze nam tvrdi ze se to zlepsuje avsak daleko horsi je ze se nam snazi namluvit ze se to nezhorsuje.
    Presto vsechno treba existuje cesta ven. lidi se zvykli nechodit k volbam. Staci kdyby k volbam dolezli a nekoho volili. Pak diky přepočtu hlasů by to vypadalo jinak. Podle me kdo nejde k volbam nema narok si stezovat. Neudelal zakladni vec pro zmenu. ani to nezkusil.
    Nejlepsi ucitel nebyl Amos ale ZNOVA. nevzdavat se a sit do toho znova a znova a ono to povolí. I když po mých osobnich zkušenostech s CNB …. :-)
    Věděl jsi že existuji zákony který když porušíš tak nic? Prostě dojde k porušeni zákona dle paragrafu ale jaksi chybí za jejich porušení „jaka koliv sankce“ Kdyz jsem to zjistil neveril jsem vlastnim ocim. Schodou okolnosti je to zákon o platnosti a oběhu peněz…. drsný co? Jaký by byl tvůj recept jak z toho marastu ven?

    • Prahs

     Teď jsem se trochu netrefil s komentářem : / …. Ten nový je o něco výše.