Vědci z NASA mají plán, jak posunout Zemi dál od Slunce

24
858

I když to zní neuvěřitelně, odborníci z NASA již mají plány, jak posunout Zemi dále od Slunce, aby ji udrželi déle v obyvatelné zóně. Zatím je tahle ďábelská myšlenka jen na papíře, ve vzdálené budoucnosti však není neuskutečnitelná.

Jasnost Slunce přibližně každou 1,1 miliardy let roste o 10 % a naše hvězda tak zvyšuje i svůj zářivý výkon, který vysílá k Zemi. Díky tomu se může stát, že zhruba za půl miliardy let naše planeta nebude v obyvatelné zóně. Nicméně i s tímto faktem NASA počítá a má už dokonce první plány, jak Zemi „prodloužit život“.

Pomůže nám gravitační prak

Posunout celou planetu do nové obyvatelné zóny je totiž jediným způsobem, jak zachránit lidstvo. Pokud by se nepodařilo Zemi přestěhovat, všechna voda se vypaří i s atmosférou do vesmíru a Slunce by planetu nakonec pohltilo.

Dobrou zprávou však je to, že princip tohoto plánu nejenže existuje, ale je v provozu v menším měřítku od roku 1970. Tehdy NASA poprvé využila tzv. gravitační prak při vysílání vesmírných sond do vesmíru. Tento manévr byl využit především u sond Voyager, které byly navedené do blízkosti jiné planety, kde se odrazily od jejich gravitačního pole.

Vhodný asteroid by bylo možné využít jako gravitační prak.

Posunout celou planetu by však bylo ve srovnání s „obyčejnou“ sondou mnohem složitější. S tím nicméně počítají i vědci z NASA, podle nichž by dostatečně velký satelit vyslaný k Zemi dokázal ovlivnit jak svoji dráhu, tak i dráhu Země. Ve studii NASA se proto spekuluje o tom, že by bylo možné využít asteroid s alespoň 80 km v průměru, vybavený solárním pohonem, který by se naváděl k průletům ve vzdálenosti 15 až 25 tisíc kilometrů od Země.

Špatnou zprávou je to, že se nejedná o rychlý a ani jednoduchý proces. Musel by se opakovat nejméně 6000krát, některé odhady spekulují až o jednom miliónu. Vše by totiž záviselo na velikosti asteroidu a rychlosti jeho průletu.

NASA tím může způsobit nedozírnou katastrofu

NASA se možnými negativními důsledky tohoto manévru nezabývá, i když podle mnohých odborníků je zřejmé, že bychom si zahrávali s ohněm. Tento proces by totiž způsobil prudké výkyvy počasí, mj. velmi silné bouře, obří tsunami a chaotická střídání ročních dob, které by samy mohly vyhubit všechen život na Zemi. Změnila by se také zemská rotace, takže den by se zkrátil třeba na 23 hodin. A kdo ví, co by se stalo, kdyby se z Marsu stal blízký soused Země – přiblížení oběžných drah by mohlo být pro obě planety fatální.

Zatím můžeme naštěstí klidně spát, protože plán bude možné uskutečnit až v hodně vzdálené budoucnosti. Odhaduje se, že potřebné technologie a know-how budou dostupné až za 40 miliónů let.

Zdroj: io9.com

 • malatny

  Tome pokud tam priletime tak budeme nejspis vyspelejsi nez tamni domorodci kdyz budou klast odpor tak je jasny jak dopadnou ne?Jako kdyby si neznal lidi:)je to pravdepodobnejsi nez pokouset vyhubit lidstvo s pokusem odklonit planetu pomoci asteroidu.Jsme tady par tisic let kdo vi jestli tady vubec budem za 100 let kazdy by chtel furt za neco bojovat

  • Tom

   Kdo vi co bude po volbach . …..

 • Roman1

  O této technice jsem slyšel v souvislosti s tím, že by se dala použít pokud by nějaký asteroid mířil na zem. Ovšem hýbat s celou naší planetou? Nevím jestli by to lidstvu spíše neuškodilo. Všechny ty změny, které by po tom nastaly by nás stejně asi zničili.

 • Mirek

  A co tak nejdřív udělat pořádek na naší planetě. takové plány páni vědci nemají?!! Několik miliónů lidí nemá přístup k čisté pitné vodě!

  • Tom

   Ma, ale je vyhodnejsi delat ze ne.

 • malatny

  podle me bude méně nakladne vyrazit na jinou planetu kde se dá žít věřím že do te doby nejakou najdeme ve vzadelnosti kterou dokazeme urazit samozřejme odleti jen elita z planety užiteční lide co neco umí a ti co maji nejvíc penizek ostatní se budou opalovat na zemi dokud z planety nebude černa koule :)

  • Tom

   Snilku ;-) trava tam bude zelenejsi, nebe modrejsi ale co kdyz to uz nekomu patri a nebude nas tam chtit

 • malatny

  zdravicko:)no zajimave tema podle me nema cenu tohle vubec resit za tolik let uz tady lidstvo ani nebude bud se presune na jinou obyvatelnou planetu pokud na to bude technologie anebo vymre do te doby

  • Tom

   ma to smysl resit, aby byl pochopen princip ….. teto nebeske mechaniky

 • Mirek

  vědci jsou se svou schopnosti předpovídat k smíchu!!!

 • Kamil Kotek

  jsou to zdovolením hovada..
  vědci si něco usmyslej,pak se jim to nepovede a kvuli nějaký chybě zníčej celej život i s planetou…
  chybný výpočet,nebo nějaká jiná fyzikální vlastnost kterou ještě neznáme,a skončíme ve slunci nebo někde v pustým vesmíru..
  kdyby si nehráli s těma chemikaliema jako je např chemtrails,a dali by nám lepší technologii(lepší alternativní pohon aby jsme nemusely znečištovat ovzduší)
  (kterou určitě podle mě už mají několik let)
  tak by nemuseli vymejšlet takovyhle P*čoviny.

 • elderxxx

  Za pol miliardy rokov ak by sa ludstvo neprestahovalo na ine planety bude mat pravdepodobne take technologie ktorymi budu ovladat slnecny vykon podobne ako my teraz vykon elektrickych zariadeni. Dnes riesit nieco co bude potrebne za miliony rokov je to iste ako by neandrtalec chcel riesit ropny zlom. Nic v zlom proti napadu NASA ale vedci by sa mali skor zameriavat na realne aktualne potrebne veci a nevyhadzovat zbytocne peniaze pre futuristicke zbytocnosti :)

 • Ingi

  Jen jestli se nechystá něco, o čem ví jen NASA…že mají takové plány na přesouvání :-/

 • Viktor

  Myslim, ze nebude treba, pri sucasnom niceni a materializme sa vyhubime skor, ovela skor, nez sa dostaneme do neobyvatelnej zony. Ja smiesne zachranovat nieco v predstihu pol miliardy rokov, ked si nevieme navzajom pomoct v malych veciach ani teraz.

 • Mantis

  za pul miliadry let budem uplně jinde :) .. jinak celkme zajímavy

  • Tom

   nevim myslim ze jako lidstvo preslapujem v krouzku

 • Nevím proč, ale vždy když čtu titulek typu „Vědci mají v plánu…“, tak se vždy dobře pobavím :D

  • Tom

   no jo pred duchodem musí neco napsat aby meli na chleba :-))) myslím tím vědce. Blbý je že by to teoreticky šlo.

   • kazanek

    Teoreticky by slo věcí…horsi je praxe

    • Tom

     ja to myslim jinak ono by to slo vlastne samo. viz prulet apophisu, je to takovy prdik a nikdo nevi co se stane

     • kazanek

      Apophis je prdola,ten zemi gravitačne neovlivní.

      • Tom

       Ja to v tom to případě myslel uplně obraceně, chapu že jsi to nemohl čuchat jak to myslím :-)

       jde o to že to asi pujde udělat pokud by proletel vetsi asteroid kolem 10km v průměru …kdo ví….

 • Tom

  O klidnem spanku bych primo nehovořil viz připad Apophis :-))