Zničí nás německý supervulkán?

19
3242

[dropcap]J[/dropcap]estli dokážou islandské sopky změnit na dlouhé měsíce evropské klima, co by se pak stalo, kdyby se probudila některá ze sopek, které jsou přímo na starém kontinentu? Možná to brzy poznáme na vlastní kůži, protože v sousedním Německu se začíná probouzet jeden zatím poklidně spící supervulkán.

Za největší sopečnou erupci v novodobé historii je některými seismology považován výbuch sopky Pinutabo na Filipínách v roce 1991. Tehdy skončilo v atmosféře asi 16 km³ horniny a popílku. Výška kouřového sloupce dosáhla 40 km. Bezprostředně po výbuchu se zvedly vlny tsunami a sopka zdevastovala okolí v okruhu asi 60 km. A teplota na celé naší planetě poklesla v průměru o půl stupně Celsia.

Jestli se vám Filipíny zdají od nás pěkně daleko, tak se rychle naučte jméno německého jezera Laach, které leží asi 40 kilometrů jihovýchodně od Bonnu. Pod jeho hladinou totiž podřimuje vulkán podobné síly. Naposledy o sobě dal podle posledních výzkumů vědět asi před 12 900 lety (tehdy také vznikla prohlubeň, která se naplnila vodou, a vytvořilo se tak jezero o rozloze větší než 3 km²), přičemž běžná periodicita jeho erupcí je mezi 10 000 až 12 000 lety. Takže v podstatě už 900 let zaspal. Teď to vypadá, že chce své zpoždění rychle napravit.

Vědci teď začínají horečně počítat, co by se mohlo stát, kdyby se jezerní sopka rozbouřila ve velkém.
Skrytá hrozba: Jezero Laach vypadá klidně, ale pod vodou leží sopka, která by mohla zničit Evropu!

Už před Vánocemi se na hladině jinak poklidného jezera obklopeného malebnou krajinou začaly objevovat nenápadné bublinky, které rozhodně nepatří nějakému místnímu vodníkovi. Jedná se o bubliny oxidu uhličitého, což jasně naznačuje, že žhavé magma někde v hloubce začalo pracovat a posílá na povrch první signály o své aktivitě.

Už před Vánocemi se na hladině jinak poklidného jezera obklopeného malebnou krajinou začaly objevovat nenápadné bublinky, které rozhodně nepatří nějakému místnímu vodníkovi.

Vědci teď začínají horečně počítat, co by se mohlo stát, kdyby se jezerní sopka rozbouřila ve velkém. Hlavu mají o to těžší, že vulkán se nachází v jedné z nejhustěji osídlených evropských zemí.

Zdroj: DailyMail

 • mirka

  vysi sici delate prdel ale co kdyby to fakt prislo tak mate sevrenou prdel a budete panekarit

 • Jozef

  Pozrite si aké následky mal výbuch sopky Krakatoa v Indonézii medzi Sumatrou a Jawou a potom mudrujte.Europa by bola zasypaná popolom a nič by tu nerástlo.Ľudia by zomierali od hladu.Jedina nádej je odsťahovať sa na Sibír.

  • MV

   Tož tam je místa, a zimy tam taky nejsou nijak tuhé – v létě i 30 nad, v zimě 30 pod nulou, takže jako u nás. Podívejte se nejdřív na globus a potom znovu porozmýšlejte nad tím, co sledují ti, kteří vás neustále krmí tím, jak je nás strašně moc, jak nás zničí sopka/oteplování/nevim co. Jediné, co si bude muset pár miliard lidí odpustit je bydlení v megapolích na pobřeží a konečně začnou osidlovat pevninu.

 • Anonymus

  Už sa teším až to rachne, konečne nebudem musiet chodiť do roboty robit na nemeckých pánov, budú mať iné starosti :D

  • Tom

   až to rache, budem všici hrat na harficky pred branou sv. Petra :-))

  • Laura

   Viete čo by znamenal takýto výbuch ? Vy a vaša rodina by na 99% zomrela ! Bola by to katastrofa .Európa by zmizla ! V Európe by sa najbližších 100 rokou nedalo žiť ! Pri takejto katastrofe ak človek neumrie neuniknutím pred lávou ,tak sa otrávi vodou ! A keď nie vodou tak podlahne zraneniam ! Ak ani nie tomu tak sa udusý ! O takých to vecia sa nesranduje ! Nabudúce si prosím rozmyslíte čo napíšete !

   • MV

    jsem si nevšimla, že by kvůli výbuchu sopky, ať už jakkoliv obrovskému mizel kontinent.

    • JagiMagi

     A ja som si myslel, že problém s pochopením čítaného textu majú len školáci. A ani tomu som nechcel veriť. A hľa, Ty si mi poskytla dôkaz.

 • jelen david

  Jestli to bouchne jsme všichni v prdeli!!!

 • Rado

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Supervulk%C3%A1n
  oproti supervulkanom az taka velka nieje

 • Fajn článok , Lenže Pinatube nieje Supervulkán . A ľudia v oklí tej sopky žijú ďalej .

 • Endaria

  možno toto sa stane 21.12.2012 …supervulkán možno vybuchne

  • Tomas

   Ja mam stastie. Pochadzam z vranova nad toplov to je asi 20km od Maximalneho dosahu Erupce :D yes tak odporucam stahnite sa na vychodne slovensko:D juchu neumrem :D

   • Endaria

    jeeej aj ja som z východu slovenska :D takže mi nič nehrozí? :D

    • jelen david

     Jsem technik hasičů a vim že se dá něco udělat.

   • Muerte

    no na přímo asi ne ale popelem by ste byli pěkně zasypaní :-Da ovlivnilo by to i dost asi klima a to ne jen v celé Evropě.

 • ludy

  Ono je logicky kdyz zemi zahrejete a pravidelne nechladite ze se neco probudi treba i vulkan u sousedu

 • Jane

  Jestli to není supervulkán v Americe, tak teď zas pro změnu v Německu :D

 • Honza

  Asi tu bude horko nu což :-/