Vědci prokázali, že teleportace je možná

15
4706

Fyzikální zákony teleportaci nevylučují a v daleké budoucnosti bude údajně možné tímto způsobem transportovat větší objekty a lidi. Nizozemským vědcům se už teď podařilo teleportovat několik atomů do vzdálenosti tří metrů se stoprocentní přesností.

Unikátní vědecký experiment provedl tým profesora Ronalda Hansona z Nanotechnologického institutu při Technologické univerzitě v Delftu. Prokázal tím, že informaci zakódovanou v elementárních částicích je možné teleportovat mezi dvěma body do vzdálenosti tří metrů se stoprocentní spolehlivostí. Demonstrace byla prvním důležitým krokem při vývoji sítí podobných internetu mezi ultrarychlými kvantovými počítači.

„Jde o hlavní stavební prvek budoucího kvantového internetu,“ uvedl Hanson. „Informace byla teleportována na druhou stranu a neexistuje žádný způsob, jak tuto informaci zachytit. V zásadě je to naprosto bezpečné.“ Mnohem ambicióznější experiment chce jeho tým uskutečnit v červenci. Mělo by jít o teleportaci do vzdálenosti 1300 m mezi budovami v univerzitním kampusu. „Věřím, že ho zvládneme,“ dodal Hanson. „Je to ale ohromný technický úkol a to je důvodem, proč ho zatím ještě nikdo nerealizoval.“

 • roman

  clovek ked sadne do auta prejde z bodu a do bodu b a nic sa mu nestane. Ked clovek sadne do auta a auto sa teleportuje z A do B rychlostou svetla, tiez sa mu nic nestane a ani autu :) …. „auto“ ako ochranne medium. clovek v aute ani nezomrie, ani jeho vedomiu, vacsinou..

 • Marfuška Marfušková

  Teleportace by měla sloužit k přenosu předmětů. Člověk by mohl být přenášen bez tzv. mezismrti jen tehdy, pokud by bylo možné zajistit proces, při kterém by byl rozložen na atomy. Shluk atomů s jeho informací by musel být umístěn do ochraného média např. shluku jiných nosných atomů. Způsob přenosu na jiné místo by probíhal vysláním paprsku atomů na určité místo k vysílači nebo pokud by bylo možné paprsek nastavit k určitému bodu k povrchu, kde bude člověk opět zhmotněn. Pak by to byl ten stejný člověk a ne jeho kopie. Tohle by ale vyžadovalo dva přístroje vysílač a přijímač na obou koncích cesty. Podobně jako u telefonní budky či televize.
  Člověk by se nerozkládal na informaci, ale byl by transportován jako hmota a byl by znovu složen na místě určení do původní podoby.

  Kopie by nevznikla.

  Dotaz: co by se dalo využít jako ochran. médium -fotony, laserový paprsek?

  • Johnny

   Jde hlavně o to že při přenosu lidí by vznikal onen paradox identity kdy by byl teleportovaný člověk, jak tvrdíte, jen kopie a v podstatě, kdybych byl teleportován třeba já, bych ztratil svoje vědomí a zemřel bych a moji kopii bych neovládl nebo ovládl? To je otázka.

 • wee

  Velmi zajímavé. Stejně tak jako propojení dvou míst, tak i tato teleportace. Na netu má i nějaká videa.

 • gazz

  ja bych se teleportovat nenechal, jelikoz nevim, zda vysledny pristroj (ktereho se samozrejme nedozijem) bude informace prenaset, a nebo je v bode A znici a v bode B zase slozi… cize moje osobnost.. me JA by prestalo existovat, bylo by zkopirovano a na druhe strane opet slozeno…. byl bych to 100% ja i s mym vedomim, pameti atd.. ale byla by to kopie a original by byl znicen…

  • bob

   Coze? jak bys mohl prestat existovat?? A jak by je mohl nicit, podle ceho by Te pak asi vratil nazpatek? Ty by ses pouze rozlozil a zase slozil, zadny Ctrl+C ale Ctrl+X a pote Ctrl+V… zadnej Dokonaly Trik, kdy se kazdym teleportem udela tve dvojce, se nekona… V Baumaxu koupis novej ukazkovej krb kterej Ti zamesnanci musi rozebrat pred odvozem domu a ty si ho doma zase slozis, bez kopie, tak jak vypadal predtim a tak jak by to dopadlo uplne stejne s tebou:-)…

   • Zeus

    Tohle tak úplně pravda být nemusí. Vlastně se přenese informace (informace o kvantovém stavu) z jedné částice na druhou. Nepřemístí se tedy ta samotná částice. Vznikne její nerozlišitelná kopie z částice, která byla přítomna na tom místě, ale měla jiné vlastnosti. Kvantový stav té původní částice se asi změní. Takže nebude mít ty stejné vlastnosti kvantové. Dá se říct, že umře, ale nepřestane exzistovat. Chápeš?

    • bob

     Jasne ja to chapu, ale nemela by byt teleportace neporusene preneseni predmetu z bodu A do bodu B atd…? Protoze tenhle system Ctrl+c je pouze kopirka a to umej uz dlouho:-) to neni uz pak teleportace v pravym slova smyslu ale pouze (scanner s 3D tiskarnou.. <- hodne zjednodusene receno)

     • Zeus

      Přesun hmoty jak myslíš by uměla pouze hypotetická červí díra. Jiné prostředky si zatím nelze představit. Ale to nevadí. Sytém skeneru a tisku naprosto dobře odpovídá pojmu teleportace. Vždyť i ve startreku průkopníku teleportu to fungovalo obdobně. Stačí si vzpomenout na díl s profesorem Moriartym. Tam to jde poznat dobře. Přes teleport vlastně vytvořili ze simulatoru (z informace) živou bytost.

      • bob

       No, pokud bych byl potom k nerozeznani od originalu a 100% stejny jak po fyzicke tak po psychicke strance. Bez jakychkoliv negativnich vedlejsich ucinku tak ano muzu rici ze by mi teleportace nevadila (nechat se ,,sundat,,) jako Gazzovi:-)

       • Zeus

        Ano to by musel teleport fungovat s absolutní přesností, ale který stroj funguje s absolutní přesností?

        • bob

         O zadnem nevim:-)))
         no a dneska mi Wikipedie totalne znicila mou predstavu o teleportu:-///

         • Johnny

          Jde o to že pro ostatní byste to byl vy jenomže vy byste zemřel byla by to jen vaše přesná kopie prostě někdo jiný vy byste zmizel, podle mého :/ ale nikdo netuší co se stane.

   • mat

    velmi omezený pohled na problematiku teleportace …

 • Heh v Delftu jsem byl na vejletě a je to krutý město samo o sobě, všude je to krásný a čiší tam ze všech naprostá pohoda… ( ale za to asi může ta máňa :) ), vědět že jsou tam taký vědátoři tak se za nimi jdu podívat, dobrý vědět pro příště .)