Asteroid Oljato ve tvaru kříže připomíná vesmírnou loď

6
753

Snímky asteroidu 2201 Oljato, které pořídila sonda EKA Express, vyvolaly velký rozruch. Velmi jasné, necelé 2 km široké těleso svým tvarem připomíná kříž a zanechává za sebou dlouhou stopu. Někteří uživatelé internetu začali okamžitě spekulovat o tom, že ve skutečnosti jde o mimozemskou kosmickou loď a jejich fantastická hypotéza má stále dost stoupenců. Sami astronomové zatím nedospěli k jednoznačnému závěru, zda jde o asteroid nebo o neobvyklou kometu.

Oljato oběhne kolem Slunce jednou za 3,2 roky a díky své velmi protáhlé orbitě protíná oběžné dráhy hned tří terestrických planet: Venuše, Země i Marsu. Americká sonda Pioneer Venus Orbiter pozorovala během své mise v 80. letech průlet Oljato mezi Venuší a Sluncem celkem třikrát. Pokaždé v oblasti zaznamenala neobvyklý růst magnetické aktivity známý pod zkratkou IFES. Sonda EKA Express nyní ale zjistila, že IFES v blízkosti Venuše je během průletu Oljato mnohem nižší. Astronomové se domnívají, že to může být v důsledku kolize Oljato s orbitálním odpadem.

Zdroj: paranormal-news.ru

 • gazz

  nevim cemu vy chytraci rikate normalni kometa:-D zasnu nad tim jak si jeste nekdo v teto dobe muze myslet ze jsme ve vesmiru sami

 • 151

  pokud by byly natolik vyspělí tak by k venuši neletěli 3

 • 008

  Proč by mimozemšťani neustále několik desítek let kroužili kolem Slunce?

  • kazan

   S piš proc by to mely byt mimouši?Normalni kometa

   • kamaka

    nebo asteroid s kometární aktivitou

 • kamaka

  Ten snímek je od Hubbla (HST) ne od sondy ESA Venus Eepress.