Dokázal Edgar Allan Poe předpovědět budoucnost?

6
1483

Je skutečně možné předpovědět událost, ke které dojde až za několik let? Nebo jde jen o řetězec nešťastných náhod? Každopádně zakladateli detektivního a hororového žánru Edgaru Allanu Poevi (1809 až 1849) se jednu nepříjemnou událost podařilo předpovědět až se znepokojující přesností.

V roce 1838 vyšla jeho kniha Dobrodužství Gordona Pyma, ve které popsal příběh čtyř námořníků, kteří ztroskotali na lodi. Po čase jim začaly docházet zásoby potravin a začali losovat o to, kdo bude ostatními sněden. Černého Petra si vytáhla postava jménem Richard Parker, kterého ostatní nakonec usmrtili a snědli.

Až mrazivě podobný příběh se stal doopravdy o pár let později. V roce 1884 ztroskotala nedaleko mysu Dobré naděje v Jižní Africe loď Mignonette, na jejíž palubě byli čtyři námořníci. Po pár dnech živoření a útrap začala posádka losovat o to, koho si vyberou za svou oběť. Smůla tenkrát padla na mladého námořníka. Ten se paradoxně jmenoval stejně jako postava z Poeovy knihy  – tedy Richard Parker! Ostatní námořníci nakonec přežili a později byli odsouzeni k několika letům vězení za vraždu.

Ve Velké Británii se příběhu ujali zastánci konspiračních teorií, kteří stále spekulují nad tím, zda byl E. A. Poe schopen předpovědět takto budoucnost? Či se jednalo o pouhou náhodu?

 • b33ro

  Ak je pravda že vesmír je hologram, a veci sa dejú preto že na ne myslíme tak je predpovedanie budúcnosti celkom možné povedal by som. tá predpoveď je ten štartovací okamih, lebo niekto resp. viac ľudí nato myslelo a preto sa to stalo

 • Tom

  Z pohledu logiky to bylo opačně nejdřív se to odehrálo a pak se z toho stal příběh. :-)))

  • orly

   z pohledu kvantové fyziky, se to prvně muselo udát ve vědomí, než se by se to stalo v materiálnu..

   • qayxsw

    presne tak, vsetko naco si nekedy v zivote myslel si bud prvy co nato mysli alebo uz nekto pred tebou nato myslel

   • Tom

    Dovolím si nesouhlasi ti, Z teorie neurčitosti to tak neni. Z pohledu obchodu je to tak jak je napsáno v článku. A vůbec co do toho motáš kvanta? :-)))

 • Ynwa

  Tak treba tu knizku taky cetli :D :D