Američané nám ukazovali Měsíc v jiných barvách než ve skutečnosti

60
1825

Čínský lunární modul Nefritový zajíc posílá na Zemi snímky z povrchu Měsíce, které vzbuzují velkou pozornost. A také četné otázky, z nichž ta hlavní zní: Jak to, že je na nich barva měsíčního povrchu hnědá, když na barevných snímcích, jež pořídily americké mise, je povrch buď šedý, ve slunečním svitu šedostříbrný a ve stínu tmavý? Jako na černobílém filmu. Jaké barvy je tedy Měsíc ve skutečnosti?

Pochybnosti, že je s barvou Měsíce něco v nepořádku, vyslovil už před lety americký odborník na anomální jevy Joseph Skipper. Dokonce obvinil vesmírnou agenturu NASA z podvodu. Snímky, které jsou volně dostupné, z nějakého neznámého důvodu přebarvila, tvrdí Skipper. Ze všech zmizela reálná barva a měsíční krajina je na nich černobílá.

americane-nam-ukazovali-mesic-v-jinych-barvach-nez-ve-skutecnosti1

Skipperovo podezření potvrdil snímek ze série, které pořídila poslední lunární mise Apollo 17 v prosinci 1972. Na obrázku je astronaut Eugene Cernan, který instaluje americkou vlajku a s nataženou rukou fotí sám sebe. Jeho kolega Harrison Schmitt chodí kolem lunárního modulu. Vlajka i astronautův skafandr jsou jasné a barevné. A měsíční povrch černobílý – jako obvykle.

Když se ale podíváte na astronautův čelní průzor, ve kterém se odráží lunární modul a povrch, na kterém stojí, je zřetelně vidět, že je stejně hnědý jako na čínských snímcích z r. 2013. Vypadá to, že to je reálná barva Měsíce.

Vlajka i astronautův skafandr jsou jasné a barevné. A měsíční povrch černobílý – jako obvykle.
Vlajka i astronautův skafandr jsou jasné a barevné. A měsíční povrch černobílý – jako obvykle.

„Nevím, proč NASA odstranila ze snímků přirozené barvy,“ říká Skipper. „Je zřejmé, že když se změní reálná barva objektu, maskuje se jeho strukura. A ta by v přirozených barvách mohla vydat nějaké informace, které měly běžným smrtelníkům zůstat utajeny.“

Skipper soudí, že fotka, na které je Cernan s vlajkou, byla upravena nedbale. Proto se na ní zobrazily hnědé barvy, které teď posílá čínský modul. O tom, že je Měsíc ve skutečnosti hnědý, informovala mimo jiné už posádka Apolla 10, ve které byl shodou okolností také Eugene Cernan. Loď v květnu 1969 kroužila nad Měsícem a vybírala nejvhodnější místo pro přistání Neila Armstronga a Buzze Aldrina.

Cernan s kolegou Tomem Staffordem se přiblížili k povrchu na vzdálenost 100 metrů a zřetelně viděli barvu měsíčního povrchu a vypracovali podrobnou zprávu. V ní stojí černé na bílém, že Měsíc je místy světle hnědý, místy rezavě hnědý a v některých částech čokoládový. O žádné šedi tady není ani zmínka.

Zdroj: paranormal-news.ru

 • Karolína Bílá

  Řešíte hru světel a bavíte se o ničem,položte si otázku spíš,proč na žádné z tisíců fotek nemají amíci žádnou jinou barvu než šedou? Pokud chcete brát v potaz to,že barva závisí na přístrojích,dopadu světla,prašnosti,technikou focení,foceném úhlu,proč jsou všechny šedé.Měly by hrát barvama.

 • Grenzer

  Američané byli někdy na Měsíci..? :-)

  • Tom

   No jo byli……:-) Doufám, že víš co je to Měsíc :-D

 • mirek

  Vod tedka si budu Americanama vytirat z.dek!

 • Pavel Zvelebil

  … v principu si myslím, že nejlepší je si ještě chvíli počkat na další čínské fotky, názory jsou tu v celku konspiračně rozumné, ale mrzí mne špatná znalost gramatiky některých zde přispívajících… nebo je to nějaký záměr?

  • mykanec

   Bohužel se zřejmě nejedná o záměr, ale jde o názornou ukázku, jaká část populace se na těchto a jim podobných stránkách povětšinou vyskytuje.

   Další (nepravděpodobnější) variantou by bylo, že se jedná o natolik fundované a vzdělané odborníky, že mají gramatiku ‚na háku‘, neb jest pod jejich rozlišovací schopností; musí se věnovat důležitějším myšlenkám.

   • mtk

    Jistě, nejdřív se naučte psát a pak teprve řešit jestli vám někdo lže. Famózní fskutku!

    • mykanec

     Pokud někdo není schopen nebo ochoten napsat relativně bezchybný příspěvek (tzn. před odesláním si jej po sobě přečíst a opravit chyby), tak pochybuji, že jeho mentální pochody jsou dostačující k tomu, aby byl způsobilý rozeznat lživé od pravdivého.

     • Pavel Zvelebil

      ….. obávám se, že čtení po sobě nepomůže… „nevidím chybu, o čem to mluvíte?“
      To jde přenést i k diskutované barvě měsíce.
      Konspirátoři budou hledat chybu, nebo faleš u amíků, já můžu jen posoudit to co vídám na vlastní oči na obloze, mimochodem, já jsem tak šikovný fotograf, že bych ho měl (ten měsíc) možná i fialovej :-)

     • Zeus

      No snaze kontrolovat chyby v komentářích je přikládán jistě menší význam než třeba kontrole překlepů v životopise. A asi by to tak být nemělo, neboť to pak opravdu nevypadá zrovna moc důvěryhodně.
      Nicméně kvantifikovat tak podle toho něčí duševní pochody? Je to stejné, jako o někom kdo nemá hudební sluch, říct, že jeho mozek není schopen hudbu poslouchat a procítit ji.

      • Tom

       zajímavá úvaha :-), je známo že matematici či fyzici často jako relaxaci používají hru na hudební nástroj. Neznám hudebníka, který by relaxoval u počítání integrálů. A stejné je to i v gramatice. poznal jsem spousty, řekněme humanitně vzdělaných lidí co byli hrdi na to, že neznají Pythagorovu větu, ale i dost matematiků co měli až neskutečný literární přehled. Z toho usuzuji, že i když někdo píše gramaticky nesprávně může nás svým způsobem obohatit o něco jiného. Jinými slovy ten kdo píše gramaticky dobře, nemusí dát za celý svůj život kloudnou myšlenku, přestože se rozepíše na několik stran,

   • Tom

    až je mi stydno…..:-) co na to napsat, je to tak .

 • chose92

  mě by docela zajímalo… kde jsou skara hvězdy ???

  • Tom

   a ty jsi někdy už ve dne hvězdy viděl? :-)))))

  • Mat

   Snímek je pro viditelnost hvězd nedostatečně exponován. Ani nejlepší dnešní snímací technika nemá dynymický rozsah na úrovni oka. Stejný efekt má např. focení v protisvětle atd. Pokud za jasné noci nafotíte např. osamocenou nasvětlenou památku v krajině, hvězdy tam taky mít nebudete, jen černou oblohu.

   • Tom

    a ani oko nemá dostatečný dynamický rozsah aby vidělo hvězdy i ve dne ……..

    • Mat

     Ale má, jen by nesměla býti kolem naší rodné hroudy atmosféra…

 • Tom

  a jéje a ono to jde :-)

  • Zeus

   Však si stač počkat a časem určitě uvolní měsíční fotky, které nebudou pořizovány jen proto, aby se mohli par hodin po přistání pochlubit a poslat světu zprávu: dokázali jsme to. Pak se uvidí jestli tam maj pořádnej foťák.

   • Tom

    přesně tohle je nějaká kamera typu jak říkáš, hele jsme na měsíci. to zajímavé bude mít to vozítko. nemají nějaký ofiko stranky něco jako JPL :-) třeba IBL aby to bylo správně po čínsku :-)

    • Zeus

     Maji čínskou kosmickou agenturu http://www.csna.cn
     Bohužel na verzi pro mimočínské se mi to zatím nepodařilo přepnout – pokud existuje.

 • Tom

  Tak jo já to rozlousknu jo? :-)) Zeus má pravdu to čína je s barvami totálně i vlastně tonálně mimo. NASA používá aspoň barevné referenční body. Proboha čím to ty číňani fotěj web kamera s 1,3 Mpx? to se 6X6 haseblladu s planarem s f 0,7 a svitkáčem fakt rovnat nemůže …. prostě nemůže.

  • ami ghm

   Tom, chcel by som ti len povedat: „Mozno mas dobre znalosti s fotografovania (kedze tvoj web je o tom) napr. objektov ktore si mozes ohmatat ale o sposoboch fotografovania pre potreby dodatacnej analyzy – napr. pre potreby spionaze – nemas ani tusenie. Bavit sa o farbach a na zaklade toho este sa skriepit o fyzikalnych vlyvoch na farebne podanie – to je take duchaplne zabijanie casu grafomanov ako je vas par co tu excelujete vo vsetkom. To vas naozaj uspokojuje alebo len sledujete vyprovopokave reakcie….?
   Je to jedno, sem zabludim len z casu na cas ale o analytickom snimkovani neviete vobec nic. Ono je to odlisne od toho co poznate. Multivrstvove CCD chipy automaticky menia v malom rozsahu vlnovu dlzku (farbu) spracovavaneho obrazu na layers tak aby rozlisenie bolo najlepsie v danom segmente. Okamziku zhody v dvoch alebo viac layers (nie len tvarovej ale aj logickej) prebera riadenie objektov dotycnych layrs analyticky system ktory heuristicky skuma zachytenu „anomaliu“ a k tomu ma k dispozicii vsetky moznosti elektronovej opptiky, Tieto pri analyze kombinuje s udajmi v UV a IR vrstiev. Vysledky analyzy nikto nezverejni, verte mi. Keby aspon sa podarilo dostat k snimkom s primarnych exp.layer a zodpovedajucich IR a UV layer….chlape to by si potom cumel ako bager na tvrdu hlinu keby si sa s tym na pocitaci pohral. Pokial sa nenajde nejaky „Snowden“ a to neslohne.Tak to robia Rusi a iste aj Cinania, ved zakladnu techniku maju od Rusov. Ale zrejme aj Amici takto postupuju. Ze prevazuje na snimkoch siva? To je prirodzene.Zjednodusene podane – Heuristicky system identifikuje anomalny objekt ako prve na zaklade hry tienov, potom sa pozudzuje vztah k polubnej databaze a v tretom kroku sa posudzuju symetricke prvky ak na objekte su zastupene viac ako 33%. Takyto zlozeny objek za nezverejni ale jednoduchou logickou funkciou (napr.NOR,XOR) sa z dvoch alebo viacerych kolidujucich layers sa vytvori snimok na ktorom vidite vsetko sive (NOR) alebo vsetko hnede (XOR) tie sa zverenie a to su tie ktore vam sluzia na ukojenie vasej grafomanskej tuzby,
   Ak nechcete tomuto verit kludne kvakajte o nicom ale ak chcete vediet viac, navstivte stranky firiem vyrabajuce analyticke kamery pre vojakov, je ich dost a kedze reklamu potrebuju casto sa tam uverejnia veci o ktorych bezny pisalek nema ani paru a mohol by si poskodit beztak chaby modzog este viac. A tak radsej napise takyto clanok o hovne kde VY sa potom v nom usilovne hrabete.
   Prajem pekbe sviatky

   • Tom

    Děkuji za osobní komentář s možností nahlédnutí pod pokličku tajných služeb maskující mimozemské aktivity nejen při kosmických výzkumech.
    Ony některé fotky co mám na webu nejsou primárně focené na CCD ne CMOS, ale kinofilm. Tak jak jak se to dělalo bratru do 90 let i u vesmírných misích. Tam o nějakých hladinách UV nebo IR vrstvách si můžeš nechat zdát. Záleželo pokud film byl na dané spektrum citlivý. Pokud ne, tak se prostě ta informace do filmu nezapsala protože neměla do čeho.
    Zásadní problém debaty tohoto článku je že se tvrdí, že Američani ukazovali měsíc šedivý, kdežto první snímky z králíka jsou hnědé. Důvod proč tomu tak je, je v tom jak tu od prezentoval Zeus s Matem. Plus to co píši já.
    Nepopírám, že nemáš pravdu v používaných algoritmech na zpracování obrazu, přesto si myslím že tvá data poněkud kulhají. A to zejména ve zmiňovaných 33 %. Logika věci však pravý, že neexistoval a neexistuje důvod proč nezveřejnit, že měsíc je ve skutečnosti hnědý…….pokud teda je, jako že není. Naopak používané B&W filmy daleko hůře zamaskují anomálie než CCD či CMOS čipy s následným on-line postprocesingem. proto pro valná většina vědeckých prací je v B&W jelikož prostě do nedávna lepší rozlišení, v kombinaci s dynamickým rozsahem nebylo.

 • Richard Kiss

  šedá farba sa lepšie retušuje

 • Vesi
  • Anonymous

   nejde to spustit :-/

   • Vesi

    Jo protože to smazali :-D

 • Vesi

  jako kdyby to byla nějaká novina tak to dělaj ze vším :-D

 • Zeus

  Pekná dedukce fakt pěkná. Až na to, že pokud by byl Měsíc hnědý z Měsíce, tak by byl hnědý i pozorovatelům ze Země. Pokud uvidíte Ferrary z dálky a bude červené, tak když se k němu přiblížíte natolik, abyste ho mohly obdivovat, barvu jistě nezmění. Určitě povrch Měsíce obsahuje i tmavší místa (oceány). To je vidět i pouhým okem a není na tom nic záhadného. Dojem barevného podání závisí na použité technice a světelných podmínkách. Klidně to můžou být Čína, co nemá realistické barvy.

  • Kamil Kotek

   Jak již někdo reagoval na facebooku…
   když se podíváš na fotky z měsíce na planetu země,tak taky nevidíš zelený stromy,vidíš jen modrou..
   to stejný může bejt i od nás..třeba přes atmosferu vidíš jiný barvy…ovšem ani u jednoho nemáš jistotu že to tak je..a ted si vyber kdo má pravdu,jakou má měsíc barvu.. američani nebo čína?..to si prostě nemáš šanci vybrat.. :D

   • Zeus

    Určité zkreslení od vlastních očích bude v obou případech. Např. Mars vypadal z fotek jako červená planeta, ale od doby, co NASA zvládla korekci na skutečné barvy se ukázalo, že je spíše čokoládový (do hnědočervena). Za to že Země vypadá modře opravdu může atmosféra a možná i přispívá plošná převaha vody nad souší. Měsíc atmosféru nemá. Jeho barva tedy není zkreslená a naše pozemská atmosféra ji již zásadně nezmění. Měsíc není hnědý. Má jen světlejší a tmavší místa.

    • Kamil Kotek

     a..co když atmosferu má?… :)
     a pokud ne,tak co ti dává důkaz že to nemění pohled naše atmosfera?…

     • Zeus

      Měsíc něco jako atmosféru má. Je ovšem tak řídká, že tady na Zemi by jsme se hodně zapotili, aby jsme dosáhli obdobného vakua. Tedy z toho vyplývá její naprostá optická čistota.
      Naše atmosféra samozřejmě pozorování ovlivňuje několika způsoby. Jednak absorpcí záření. (snížení intenzity světla specifických vlnový délek) Ve viditelném spektru světla je absorpce nevýznamná = nemění barvu příchozího světla (např. pohlcuje neviditelné uv záření – ozonová vrstva). Dalším je rozptyl světla určitých vlnových délek v atmosféře. Konkrétně se rozptyluje modrá barva (proto je obloha a planeta modra). To způsobí posílení červené složky světla. Světlo je pak barevně teplejší, protože je ochuzené o modrou složku. Tedy pokud by byl měsíc hnědý, tak by rozptyl světla jeho barvu podpořil. Optické vlastnosti atmosféry jsou proměnlivé a někdy opravdu může mít měsíc barvu pozměněnou. Změněná barvu např známe třeba u slunce při západu, ale to je zase jiný fyzikální jev v atmosféře než jsou výše zmíněné.

      • Droid Safgor

       Spekulace a jen spekulace !! na měsíci si nebyl a ani se tam nikdy nepodíváš, tak tu prosím nepiš tvoje pocity a úvahy jak to asi s tím měsícem je. :o Stejně to nevyřešíš a tvoje příspěvky mají 0 hodnotu. takže asi tak . ovšem pokud máš nějaký důkaz (vzorek půdy, nebo fotografii měsíce, kterou máš 100 % ověřenou) tak sem s tím ;)

       • Mat

        Mohu se zeptat jak označíte konstatování, že snímky NASA někdo přebarvil?

        • Brouk Pytlík

         V té době už měla NASA prototyp Photoshopu tak proto!

       • Brouk Pytlík

        Já tam byl zrovna včera a hnědou ani šedou barvu teda opravdu nemá!

       • Zeus

        Děkuji, ale na Měsíc se mi opravdu nechce. Jde tam jak se říká o hubu. Navíc tě musím trochu poopravit. V tebou komentovaném příspěvku jsme neuvedl žádné úvahy natožpak pocity. Objevily se tam jen a pouze ověřitelná fakta, pokud dokážeš mezi těmi slovy rozlišit nuance.
        Kdyby lidstvo mělo podobný přístup ke všemu tak tu ještě pořád lovíme mamuty a uctíváme Věstonickou Venuši.

       • Tom

        Tak prrrr hele, Zeus je jeden z mála jehož komentáře mají co nabídnout kdežto tvé komentáře postrádají i logiku.

       • tRAPass

        Já bych se jen chtěl zeptat, co je to ta „100% ověřená fotografie“ ? :-) Něco ve smyslu – Nový persil white doporučuje 9 žen z 10 jen by bylo 10 z 10?

       • Tom

        já mám 100% ověřenou fotografii měsice :-)))

        http://photonic.webnode.cz/fotogalerie/#zatmeni-2013-jpg

        • Mat

         Proč je zabarvení Měsíce na snímcích jiné je způsobeno: a) změnou kvality světla vlivem různé výšky Měsíce nad obzorem; b) vlivem zemské atmosféry, kterou světlo projde před dopadnutím na Měsíc (průběh zatmění); c) automatickým vyvážením bílé ve fotoaparátu, které má největší vliv na výsledný obraz. Postprocessing záleží na autorovi…

         • Tom

          C, je spravně :-) ja jsem to sem dal schválně, pro ilustraci, že automatické vyvážení bílé si za stejných podmínek dělá co chce. takže ten snímek z králíkárny je postihnutý stejným „efektem“ myslím že vyvážení bílá se nikdo nezabýval. a) buď automatika, b) nastavena na pozemské podmínky

          • Mat

           Ony ty podmínky ale nejsou pořád stejné, proto ta automatika tak „čaruje“. A to vlivem a) a b).

          • Tom

           v technických možnostech experimentu stejné byly, bez tak se vždy musí tak trochu určit, která veličina nebo veličiny jsou zanedbány.

      • Kamil Kotek

       a bereš v potaz to,že na ten měsíc svítí slunce?..
       ovšem musíš brát i v potaz že měsíc má slabší atmosferu tudíž to slunce má jiný vliv na ten měsíc…

       • Mat

        Ehm… Měsíc vidíme právě proto, že na něj svítí Slunce. Tato otázka mi přijde naprosto zbytečná. A těch pár atomů a molekul, co „tvoří „“atmosféru“““ Měsíce nemá žádný vliv na kvalitu ani kvantitu světla dopadajícího na Měsíc.

  • Dusan Bandýk

   Kľudne to môže byť polarizáciou obrazu. Helma Astronauta má predpokladám polarizačný filter a možno kamera Appola 11 nemala túto vymoženosť preto bol len na odraze helmy vidieť mesiac hnedý.

   • Zeus

    Tak určitě odraz od tmavé helmy nenese realistické informaci o zbarvení povrchu měsíce.

  • MTK

   Hoooodně naivní, když uvidíš naleštěný červený ferrari na slunci z dálky, bude se jevit jako blištivej bílej odlesk. Stejně tak jako sluneční světlo odražený od měsíce. Vysvětlení tady: http://www.suenee.cz/proc-jsou-fotky-a-videa-z-mesice-vetsinou-cernobile/

   • Zeus

    Pokud bude ferrary stejně velké jak Měsíc tak ne. Mars který je skutečné zbarvený, lze vidět jako načervenalý (ne býlí) i přes jeho přímé nasvětlení.
    Ale o to tady nejde. Příklad byl použit jen proto aby zdůraznil, že je hloupost si myslet jak někdo z NASA mění barvu fotek nebo jak je celí měsíc hnědý. Lokálně jsou na Měsíci přítomny oblasti s barevným nádechem do červena, modra, či zelena. Zásobující to barevné skleněné kuličky a železné minerály, které byly v hornině nalezeny. K tomu, ale aby slabě barevný povrch byl vidět se musí nasadit triky. Čína klidně mohla přistát na místě s zbarveném do červena. Ale je to jen náhoda. Na tak vysoké sytostí tmavohnědého zbarvení se asi podílelo i zkreslení při focení – míru zkreslení mohou posoudit jen zainteresování čínští vědci, co znají nasazenou techniku.

   • Mat

    A navíc až bude mít Měsíc stejné albedo jak naleštěné Ferrari, taky byde zářit…

  • Laco

   Zem z diaľky vyzerá tiež zo šedím nádychom …

  • Laco

   https://www.google.sk/search?biw=1333&bih=645&tbm=isch&sa=1&q=plan%C3%A9ta+Zem&oq=plan%C3%A9ta+Zem&gs_l=img.3…21975.21975.0.22053.1.1.0.0.0.0.0.0..0.0….0…1c.1.32.img..1.0.0.T9ps_Lkfu5g#facrc=_&imgdii=_&imgrc=zKJ5RZClSUVtBM%3A%3B1q2pS5m6RGqjNM%3Bhttp%253A%252F%252Ffotky.sme.sk%252Ffoto%252F26266%252Fdvojita-planeta-mesiac%3Bhttp%253A%252F%252Ffotky.sme.sk%252Ffotka%252F26266%252Fdvojita-planeta-mesiac%3B800%3B733

   táto fotka z googlu je do hneda

 • Kamil Kotek

  možná proto,aby jsme si myslely že je to pustá skála..
  ovšem podle obrázku to vypadá že tam je hlína?…nebo něco hodně jeho podobné…

  • Vesi

   A nebo,aby další země tam nestrkaly nos třeba je tam něco co nechcou aby jsme veděli tak proto to fixlování :).Třeba na odvracené straně měsíce ať už je tam cokoliv tak nám to stejně neřeknou aby nevyvolali paniku, takže se to nedovíme :-D

   • noname

    určitě tam ztroskotala archa spolu se sentinelem primem :-O :-D

    • Kamil Kotek

     to zas ne,ale nepochyboval bych o tom kdyby si tam chuck norris nepostavil zvětšeninu hry angry birds in space