Byl Gagarin opravdu první?

8
1566

První člověk ve vesmíru byl ruský kosmonaut Jurij Gagarin. Dne 12. dubna 1961 vzlétl v lodi Vostok 1 na oběžnou dráhu, obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. Tolik oficiální historie. Jenže v dobách tehdejší studené války byli Sověti skoupí na informace a neúspěchy v kosmickém programu tajili. Spekulace, že Gagarin možná nebyl prvním člověkem na oběžné dráze, se tak nejspíš zakládají na pravdě.

V roce 1959, tedy dva roky před Gagarinovým startem, informovala tisková agentura Continental, že Sověti vysílají lidi do vesmíru už od roku 1957. Pravda, nikoli v kosmických lodích, ale v pilotovaných balistických raketách, přičemž všechny pokusy skončily neúspěšně. Agentura dokonce zveřejnila jména čtyř kosmonautů, kteří při nich zahynuli: Alexej Ledovskij, Sergej Šiborin, Andrej Mitkov a Marija Gromova.

Italský deník Corriere della Sera otiskl zprávu dvou radioamatérů, kteří v listopadu 1960 a v únoru 1961 zachytili podivné signály z vesmíru. V prvním případě zaznamenali telemetrické rádiové signály tlukotu srdce, ve druhém pak rusky mluvený přenos se Zemí.

23. února 1962 citovala agentura Reuters zprávu plukovníka US Air Force  Barneyho Oldfielda, že v květnu 1960 z důvodu selhání systému orientace havarovala sovětská kosmická loď, na jejíž palubě byl pilot Zavodovskij. Také 27. září 1960 došlo na Bajkonuru během startu rakety k havárii, při které zahynul kosmonaut Ivan Kačur. V říjnu téhož roku explodovala loď série Vostok s Petrem Dolgovem na palubě.

Italský deník Corriere della Sera otiskl zprávu dvou radioamatérů, kteří v listopadu 1960 a v únoru 1961 zachytili podivné signály z vesmíru. V prvním případě zaznamenali telemetrické rádiové signály tlukotu srdce, ve druhém pak rusky mluvený přenos se Zemí. Novináři ho nechali přeložit a mimo jiné v něm zaznělo: „Podmínky se zhoršují, proč neodpovídáte?“… „Rychlost klesá, svět se o nás nikdy nedozví.“ Jména mrtvých: Alexej Bělokonov, Gennadij Michajlov a Alexej Gračov.

 • Amaro

  Takových blábolů se už vytiskly tuny a hned po Gagarinovi.

 • Michal Kadlec

  telemetrické rádiové signály tlukotu srdce? co je tohle za blbost?

  • Mat

   patrně nevíte co je to telemetrie … :D není na tom žádná blbost i když ten článek ano :D

 • bohousheck

  první pokus udělal Jan Hus, ale bohužel uhořel při startu

 • Tomas Janech

  tak tak prvni byl Vladimir Iljusin ale mnel problemi a predcasne pristaL v Čine….proto to utajily neuspechy netolerovaly….

  • Nobody

   Kdybychom hledali chvíli na netu,pak Gagarin opravdu nebyl první.
   Protože existují „jisté“ záznamy,kdy kosmonauté z Appola Lunochod našli.
   Se slovy to snad není možné mysleli asi co?Že by Lunochod byl přeci jen pilotován a Lajka nebyla sama?

   • Mat

    Jste mimo mísu. Lunochod a první člověk ve vesmíru? Proboha proč mícháte jabka a hrušky?

 • Mugara

  První byl Vladimir Iljušin