Dokazuje tato antická socha, že naši předkové používali laptopy?

10
12096

V Gettyho muzeu v kalifornském Malibu je vystavena řecká socha pojmenovaná „Náhrobek z Naiskos s trůnící ženou se služebnou“, která nedává spát milovníkům konspiračních teorií. Služka drží v ruce předmět, který vypadá jako současný laptop, a je opatřen i výstupy pro USB port. Jenže artefakt byl zhotoven zhruba 100 let před naším letopočtem.

Podle legend ovládaly kněžky z věštírny v Delfách pokročilé technologie a měly informace, které byly běžným smrtelníkům nedostupné. Právě to nahrává zastáncům konspirací: „Neříkám, že to je starověký přenosný počítač,“ uvedl jeden z nich. „Ale když se na tu sochu podívám, nemohu si pomoci a musím myslet na Delfskou věštírnu, jejíž kněžky se dokázaly spojit s bohy a získávaly od nich pokročilé informace a nejrůznější poznatky.“

dokazuje-tato-anticka-socha-ze-nasi-predkove-pouzivali-laptopy2

Názor, že by mohlo jít o šperkovnici, příznivci konspirací odmítají – na to je daný předmět příliš úzký. Skeptikové, kteří nevěří ani na mimozemšťany, ani na cestování časem, tvrdí, že ve skutečnosti jde o voskovou tabulku, na kterou (nejen) staří Řekové psali rydlem. Ale vyšetřovatelé paranormálních jevů oponují, že „vosková tabulka“ vyobrazená na této pohřební plastice se v žádném případě nepodobá psacím potřebám, které známe z řeckého umění.

 • Michal Biff Smrčka

  srandy kopec zase :D
  Ano je to šperkovnice, stačí si najít stránky muzea a popisek díla.

  Skutečně tahle pohřební soška vypadá tak jak vypadá.
  Jenže dle záznamů se dříve jednalo o dílo složené ze 3 dílů vzájemně propojených (toto je pouze jeden) a zbylé dva chybí a zřejmě se ztratili v době kolem roku 1770 blablabla

 • martin suchodol

  A proč ne? Já osobně se vždy na věci koukám z více úhlů. Tedy, ano na sperkovnici je to malé ale třeba dříve upřednostňovaly uložení každého náhrdelníku zvlášť to už by lépe vysvětlovalo tloustku. Ale na druhou stranu to jak osoba jednou rukou přidržuje víko může naznačovat změnu úhlu displeje z důvodu odrazu svetla. Samozřejmě to může být i kvůli zrcadlu ve viku. Takže není nutné hned kategoricky vše odmitat, logické jsou totiž obě uvahy.

 • Alex Polanský

  Panebože, tohle je už vážně moc… Je sice možné, že měli naei předkové vyspělou technologii, ale ta šance je tak malá, že ani nestojí za řeč. Za druhé tohle je klasická krabička (na šperky,jídlo, peníze atd.)

  • Nobody

   Jistě že,máte pravdu.Zvláště např.dle jistých dobrodruhů existuje co by chronometr z doby kamenné :)
   S druhou částí Vašeho komentáře souhlasím :D

 • Motejl

  Přijde mi, že ruka služky je ulomená. Dovedu si představit že v tech otvorech byly kolíčky, které držely třeba dřevěné nebo zlaté obložení…při čórce zlata došlo k ulomení ruky? Jinak nerozumím tomu proč by se nemohlo jednat o pouzdro (box) na náhrdelník (jiné šperky)…krom královské koruny jak ji známe jsou šperky spíše „placaté“..u náhrdelníků snad ani nezáleží na století výroby.

 • Nobody

  Krásná šperkovnice – a ty dva otvory zřejmě nebudou nic jiného,než počátky prvních uzamykatelných zámků,co by ochrana před loupežníky.Žádný laptop pouze praktická věc .)

 • Motejl

  Ehmm…

  • Vojtik

   to je přece laptop s dotykovou obrazovkou, to nevíš? :]]]]]]]]]]]

   • Tomas Vybíral

    A v ruce ma stylus. Asi starší verze s odporovou technologií a nebo špatně optimalizované prostředí pro ovládání prsty:)

    • Nobody

     Jj,stylus a dle úsměvu,zřejmě si zvykl na – „aplikace způsobila chybu a proto bude ukončena“ :D
     A nebo třeba tam jsou brouci – příjem bílkovin a proteinů – kdo ví?:)