Existuje fenomén elektronického hlasu (EVP)?

75
5341

Někteří záhadologové jsou přesvědčeni, že záhrobní svět je tomu našemu blíž, než si vůbec dovedeme představit. Tvrdí, že smrt tělesné schránky neznamená smrt duše či ducha a že se zesnulými se dá komunikovat s pomocí techniky.

Fenoménem EVP (Electronic Voice Phenomena) se zabývali i seriózní vědci, například Thomas Edison. V roce 1920 napsal v magazínu Scientific American, že když naše „já“ přechází do jiného světa, dokáže si zjevně uchovat schopnost působit na hmotu i odtamtud. A jestliže tomu tak opravdu je, dostatečně citlivá aparatura může toto působení zaznamenat – jen je třeba ji vynalézt.  Sám Edison v tom úspěšný nebyl, přišli ale další experimentátoři.

O pokusech s EVP prováděných v různých částech světa se čas od času píše v tisku. Hlasy ze záhrobí se údajně podařilo nahrát na magnetofon a dnes s námi zesnulí komunikují dokonce i prostřednictvím počítače.

Hlasy ze záhrobí?

K nejznámějším experimentátorům v této oblasti patřil švédský filmový dokumentarista Friedrich Jürgenson (1903 – 1987), který si nahrál na magnetofon ptačí zpěv, a když si záznam pustil, zaslechl hlasy svého zesnulého otce a manželky volající jeho jméno. Jürgensonovi se později podařilo nahrát také zprávu od své matky. Jeho magnetické záznamy byly pořízeny za přítomnosti přírodního šumu v pozadí (zpěv ptáků, šumění větru aj.). Ukázalo se, že právě ruchy v pozadí tvoří „stavební kameny“ pro „elektronické hlasy“.

Úspěšný byl také lotyšský psycholog Konstantin Raudive (1909 – 1974), který působil na univerzitě v Uppsale ve Švédsku. Raudive zhotovil přes 100 tisíc nahrávek a testy v laboratoři pak potvrdily, že některé z těchto zvukových záznamů obsahují identifikovatelná a zřetelná slova.

K nejznámějším experimentátorům v této oblasti patřil švédský filmový dokumentarista Friedrich Jürgenson (1903 – 1987), který si nahrál na magnetofon ptačí zpěv, a když si záznam pustil, zaslechl hlasy svého zesnulého otce a manželky volající jeho jméno.

Kritikové poukazovali na fakt, že každý zaznamenaný hlas je tak či onak obyčejný rádiový signál, nicméně ani jeden z nich nedokázal vysvětlit, jak je možné, že hlasy sdělují informace, které se týkají pouze oslovených osob. Jak tedy tyto „rádiové signály“ mohly znát Jürgensenovu nebo Rauddiveho domácí přezdívku, jak to, že znaly historky, které se staly v jejich rodinách? Tato intimní sdělení znaly skutečně jen osoby spojené s konkrétním prostředím.

Zajímavý případ uvádí také Wikipedia. V roce 1990 na jedné ruské univerzitě pracovalo pět psychologů na projektu s názvem Kontakty s druhým světem. Pod vedením prof. Suslova se 37 dobrovolníků, kteří trpěli nevyléčitelnou nemocí, naučilo speciálně vyvinutému počítačovému jazyku. Po své smrti se měli ozvat z onoho světa. Každý z nich obdržel osobní šifru, kterou se měl identifikovat. Od srpna 1990 se na obrazovkách nahrávacích počítačů skutečně objevily první vzkazy! Mrtvý muž se identifikoval svou šifrou, která byla známa pouze Suslovovi. Podle ní bylo jasné, že se jedná o muže, který zemřel ve třiceti devíti letech na rakovinu. Sděloval, že smrt je podivný zážitek, který vede ke stavu, v němž není bolest, strach, smutek ani jiný podobný pocit.

Zvuk elektronických hlasů obvykle vibruje na vysoké frekvenci, jiný je také rytmus frázování. Hlasy zní opravdu jako z jiného světa. Typická je pro ně také monotónnost, jen zřídka je možné zaznamenat jakýsi „záblesk“ emocí.

 

 • Zdeněk Sekyra Dvorský

  PRIMA ZOOM-PO STOPÁCH DUCHŮ,tam to používají a dokonce přístroj,který zaznamenává linkovou siluetu ducha

 • Tokys

  Prosim víc informací a rad bych to zkusil, muj email je tomas188188@seznam.cz

 • Nero116

  Môžeš aj mne napísať prosím čo sa ti stalo? a informacie? hecker55070@gmail.com

 • MAXIMAQX

  Jak to ze vsichni duchove mluvi anglicky LOL?

 • Jasgos

  Astrální cestování jak tady někdo píše taky není zrovna procházka růžovým sadem. Nikdy nevíte co mimo tento svět je a jaké duše kolem jsou. EVP je toho dokladem. Ne nadarmo se říká, nelézt do jámy vlčí. EVP nás o tom přesvědčuje naplno. V astrálním světě jsme zranitelní ještě více

  • Lillith

   Zažila som to raz a už nikdy viac….

 • MK

  Ahoj, já jsem to kdysi taky zkoušel. Ale to jsem měl klasický kazeťák, takové dvojče ještě z tuzexu. Zajímavé bylo, že občas se povedlo nahrát něco „sí…sí…“. Takto to prostě znělo, třeba i několikrát po sobě. Ale jen když jsem byl v místnosti a třeba si četl. Když jsem tam nebyl, tak nikdy nic. Z toho usuzuju, že nejde o projev nějakého záhrobí, ale spíš o vlastní projekci na bázi elektromagnetického vlnění, každopádně i tak zajímavé. Nebo to byla náhodná porucha :)

 • bob

  fascinuji me lide kteri tu strasi a buhvi co jeste.. no a potom napisou pokud chcete vedet vic tak napiste na mail nebo dejte mi mail ja vam napisu..
  zaprve ne dekuji spam si posilejte nekomu jinemu
  a za druhe nebylo by jednodusi to dat sem k clanku, at si kazdej vybere jestli to chce nebo nechce zkusit, nez ted minimalne mesic dostavat od ,,uzivatelu,, jednoho maila za druhym ze v tom nic neslysi atd… verim ze i nadavat ti budou jako je zvykem, preci jenom kazdej jsme bezchybnej ale soused vedle ktereho sedime je chyb plnej ze, ale to uz je jine tema:-)

  • Themis

   Od toho je tento server aby psal o těchto věcech a ne já. Pokud vám vadí že píšu maila lidem co o to stojí tak to je váš problém. Pročproto si sbírá své materiály a nevím proč by za ně měli psát jiní tady.

   • bob

    zacnem odzadu, nechapu posledni vetu:-/.. koukam na sebe a nikde nevidim ze bych nekoho strasil nebo nekomu nadaval, najdete jediny prispevek.. o veci vim asi vic nezli si myslite, nejste jedinej kdo se o takovou vec zajima-l bylo a je takovych lidi dost, jak jiz plyne z diskuse.. procproto si materialy nesbira, pouze je kopiruje a maximalne opravi korekturu, proto je vetsinou uveden zdroj,*kdyz nevidite plus v tom naucit neco noveho jine lidi a v prehledne diskusi, budiz….. proti gustu zadny disputat, piste to kazdemu zvlast mailem.. a ne, nevadi mi ze pisete maila jinym lidem, opravdu ne, ale*

    • Themis

     Mluvíte o spamech. EVP není věc , která se píše veřejně zvláště tady v česku má EVP červenou. Nikde se o tom nepíše proto byli zájemci, aby se něco málo o tom napsalo a pokud vím tak tento článek proctoproto zdroj článku neuvádí tím pádem redaktor psal víceméně na své triko. Lidé, kteří píší na odvody duší též nepíší veřejně své techniky, ale lidem odpovídají výhradně mailem nebo problematiku řeší telefonicky.

     • bob

      90% lidi na podobnych diskusich chteji maila prave proto aby pote psali hamotiny buhvi z ceho slozene, pokud patrite mezi tech 10% tak mlcim a radim kurz sebeovladani, dobrej filmek, zasmejete se a uvolnite k veceru.. nashle

      • Themis

       A Vám radím kurz jak nezačínat prudit na serverech vážený, ne všichni si to nechaj líbit.

       • bob

        ja jsem svou neduverivost v prvni zprave vysvetlil, vy jste pokracoval a osocoval me z buhvi ceho.. kdyby jste resil diskuse v klidu a ne jak certik v krabicce bylo by to fajn, nashle a pekny vecer preji..

        • Themis

         To jste teda vyjádřil skvěle , tak příště než budete zase vyjadřovat nedůvěřivost ověřte si fakta a pište to těm , kterých se to týká . Napište si to veřejně jak se EVP v praxi využívá a máte klid než začnete osočovat jiné.

         • bob

          jeste otazku prosim, slysel jste nekdy na vasich nahravkach i jine jazyky nezli je cestina?? myslim tim treba anglictinu, nemcinu atd, ale myslim opravdu jen na vasich nahravkach, opravdu by me to zajimalo..

          • Themis

           Opět provokace ? Já jsem psal, že hned jak sem slyšel tu věc všechno sem vyhodil. Byla to moje první a poslední nahrávka v životě.

          • bob

           jak provokace, psal jste ze jste slysel a ja se slusne ptam jestli to bylo jen v materstine (pokud jste cech) nebo i v jinejch jazycich..

          • Themis

           Ok, takže aby jste věděl, já se o mrtvé nezajímal a už vůbec to nebyl muj cíl začít EVP kvůli mrtvé bytosti. Přivedla k tomu paní z jednoho webu, která mi opět po mailu popsala techniku i když se sama nabízela, že mi osobně pomůže. Problém, který mě k tomu přivedl byl můj mrtvý pes. Paní říkala, že duše zvířat na EVP jdou také, ale nesmí to být dlouho po smrti dotyčného pak se nic neozve. Pak je to velmi těžké. To co se mi ozvalo po dvou letech snažení nemluvillo žádnou češtinou ani angličtinou. Byl křik . Při spouštění mi praskla žárovka u lampy a v celém baráku byla vyhozená elekřina. Takže to nebyl žádný jazyk, ale řev.

          • bob

           neco podobneho?

           26.5. 2007
           EVP experiment. 00:09 – 00:12
           No tak toto byl zase jednou řádnej nářez po půlnoci jsem rozladil rádio dal na plné pecky a
           A to byla velká chyba dal empici s diktafonem hned k bednám tj došlo k totální degradaci … co byla ale už méně vtipná věc byla ta že mi uprostřed nahrávání začal ženský hlas naříkat a sténat do hlavy až sem se zpotil.

          • Themis

           Ne to nebylo naříkání žádné. To bylo něco co zásadně nechtělo abych v tom prokračoval. Byl to řev. Paní mi říkala, že to mám okamžitě vyhodit a na EVP navždy zapomenout.

          • bob

           me byla doporucena tato http://www.antikvariat-smichov.cz/detail.php?id=48617 kniha, jsem zvedav, pry je tam toho dost nejen o EVP.. ja osobne se zajimam spise o astralni cestovani, zatim ale spise ,,propadavam,,:-/

          • Themises

           Když tak mi napiště prosím na Themises@seznam.cz nějak mi to tu blbne . Já se o to už raději v praxi nezajímám. To radši nechávám jiným

          • Ivet

           zajímáš se o astrální cestování? tak to jsme dva,jestli chceš přečti si něco o tom ivet.netstranky.cz mám dlouholetou zkušenost

          • bob

           dekuji Ivet, urcite se juknu.. vlastne uz prohlizim na jine zalozce:-)

          • Themises

           Jde o to, že EVP se má využívat jen když je to nevyhnutelné a člověk se potrebuje spojit co nejdříve dokud neuplyne čas kdy už to není možné se spojit. Pak už je to velmi vážná věc. Tím, že jsem hledal svého psa , jsem prý rozrušil jejich ( ona tomu říkala Ego mrtvých ) a jinak bych si nadělal pořádné potíže.

          • Guest

           Ne to nebylo naříkání žádné. To bylo něco co zásadně nechtělo abych v tom prokračoval. Byl to řev. Paní mi říkala, že to mám okamžitě vyhodit a na EVP navždy zapomenout.

    • Themis

     Rozhodně se nebudu zabejvat provokacema . Jestli máte nějakej problém napište tady všem jak se EVP dělá a neotravujte lidi co se EVP zabývali a jsou ochotni napsat každému co si o to napíší.

  • Themis

   Samozřejmě že EVP trvá, než člověk něco z toho uslyší , protože za prvé musí jejich způsobu porozumět. I ti co vytrvale EVP zkoušejí nebo zkoušeli potvrdí, že samotná malá odpověd může trvat až pár měsíců vytrvalého snažení . Vy skeptici Potřebujete k tomu minutu jinak to pro vás neexistuje . Ti co komunikují s dušemi zvláště při odvodech také nemají entitu vedle sebe do vteřiny.

   • bob

    asi jste poradne necetl muj clanek ze?? takze precist jeste jednou a pak napsat znova…
    nechapu proc me treba oznacujete za skeptika, kde jste to vycetl??

    • Themis

     Víte co běžte si psát svoje články jinýmu a ne mě .Pěknej den.

     • bob

      vecer, vam taky

 • Geniulu

  docela me toto zajima :) geniulu@centrum.cz jestli bys mi o tom mohl napsat prosim :)

 • Ivet

  každopádně si myslím, že člověk je ten nejdokonalejší „radiový“ přijímač informací…nepotřebuje k tomu nic,stačí se naladit na tu správnou frekvenci a jde to !

 • Pokys

  Dá se o tomto dozvědět více? Chápu Vaše varování avšak pár věcí, pokud to je tedy pravda, by mě opravdu zajímalo…

  • Themis

   Zvědavost je nejhorší motivace co se týká EVP. Všichni jsem začínali ze zvědavosti .

  • Themis

   Pokud mi dáte maila zkusím vám to popsat co vás zajímá.

 • creat

  abych řekl pravdu, měl jsem husinu. :D

 • FFS

  Vše zkoušet nemusim. O smrti, jako o přechodu, mluví de facto veškerá náboženství. Ale proč? Na toto odpoví podle mého v budoucnu kvantová fyzika. Pokud je duše jistá forma informace, ukládaná pomocí kvantových částic, není to nic jiného, než vyvolávání informace z cdčka a následný přehrávání skladby.

  • Ivet

   no ano ale co ty informace které se týkají budoucnosti? znamená to,že se opakuje vše do puntíku naprosto stejně? je to koloběh veškerých informací od samotného velkého třesku?,nebo jsou to informace,které opravdu předávají zesnulý lidé a mají k nim prostě a jednoduše větší a rozsáhlejší přístup než my lidé.Jestliže existuje přenos veškerých info.(a naprosto tomu věřím) odpoví nám na to opravdu kvantová fyzika.Jenže to je právě to co materialisti teprve uznají :-)kdežto lidé kteří se tímto zabívají to vědí už dávno.A myslím že jim to k uvěření naprosto dostačuje.

  • Ivet

   no ale vraťme se ještě k těm informacím…pokud to tak je, tak nejspíš to bude tedy všechno jeden velký program(matrix) rozložený do několika sfér ale kdo to vše naprogramoval? prvopočáteční základní informace? a vše od ní se vyvíjí náhodně nebo řízeným chaosem?nebo něco zcela ouplně jiného? otázek je mnoho :-)

   • FFS

    To vše co píšeš si bohužel raději ani nezkoušim zodpovědět. Je to nad moji fantazii (a že ji mam kurevsky velikou). Když by ti kouzelník prozradil svoje triky, rázem by ztratily svoje kouzlo a bez toho svět taky funguje. :)

    • Ivet

     no jo ale pokud se s tím spokojíš je to velká chyba,člověk je hlavně tvor zvědavý a já jsem …takže ty triky toho kouzelníka bych vážně chtěla prokouknout,buď bych ho donutila ženskou zbraní :-))aby mi je řekl,nebo bych se snažila jinou cestou.

     • Terfelus

      Mám pocit, že jsem slyšel o výzkumu, který měl dokázat, zda
      je svět skutečný nebo jen jakýsi matrix, bohužel fakt nevím jak dopadnul
      jestli už teda dopadnul.

      • Ivet

       no na jůtůbku a všude jinde je dost dokumentárních filmů na toto téma,stačí jen je vyhledat.Viděla jsem jich spoustu,mrkni na nějaký.

     • Whites

      prosimte pises zenskou zbrani to jako myslis tu zbran ze mu nastavis picu takove kurwy jako ty miluju si mysli ze kdyz mas picu mas secko,stid se,.

      • Ivet

       whites….jsi omezenec,je vidět že někteří muži jsou k pláči,to jak jsem to myslela jsi převrátil hlavně ty,protože nemyslíš mozkem ale kolenem,je vidět kdo z nás dvou myslí na sex. :-))

       Pokud jsi neustále takto sprostý ,nehodlám se s tebou vůbec bavit a nadávej si do k….v svojí manželce(pokud vůbec nějakou máš,protože věřím tomu že by si takto nadávat nenechala a dala ti rovnou do držky),my dva jsme spolu husy nepásli ty NULO. :-)) o takovýho chlapa jako jsi ty,bych si ani kolo neopřela.

     • FFS

      Ženskou zbraní. Nechci si domýšlet, jak silná pružina se nachází mezi tvými koleny… O.o

      Podívej… abys pocítila sexuální přitažlivost, nebo lásku, nepotřebuješ vědět, že je to jen závislost vytvořená chemickými reakcemi hormonů v mozku za účelem množení druhu. U některých věcí raději ve svém vlastním zájmu nechtěj vědět jejich princip, můžeš toho později litovat. :)

      Pokud by existence vesmíru byl jen program, nevadilo by to. Otázka ale je, co by se stalo, pokud by autor toho programu zjistil, že jeho výtvory přišly na to, že jsou jen programem. Jestli někdy jako rasa dospějeme do takovýho stádia, kdy budeme moci manipulovat se samou podstatou časoprostoru, potom stojíme před branou odpovědi k této otázce – čili zda-li jsme byli stvořeni bohem (programátorem), nebo je to jen náš výmysl. Pokud jsme jen videohra, je jen na programátorovi, jestli nám umožní toto poznání, či nás pošle zpět s tím, že všechno vědět nemusíme, nebo rovnou náš program ukončí a game over. Vyvstala by nová otázka… kdo stvořil jeho, kdy a proč. Nic z ničeho vzniknout nemůže.

      • Ivet

       tady je další příklad jak muži myslí,napsala jsem to tak záměrně aby jste si to domysleli….no samozřejmě co jiného z vás vypadne….sex :-))

       Jsem zastánce toho že časoprostor se dá ohnout,tak jako ty vaše myšlenky na sex,a ženský…a můžeš si představit pod tím cokoli .

       • FFS

        No, to neni tak úplně pravda. Já to mam prostě v povaze hrát si s dvojsmysly a pozměněnými významy. To generalizování s tim nemá moc co dělat :)
        Tim ovšem neřikám, že jako každej jinej chlap tu sukni rád nezdvyhnu. Ale svádět na chlapy, že jen jsou čuňata je dosti zavádějící… :P
        http://www.csfd.cz/film/281267-kissxsis/
        … holky jsou stejný čuňata, jen se o tom nemluví, protože by se totiž ten tvuj obrázek ukázal jako blbost. :)

        No, on se opravdu ohnout dá. To nemusíš být zastánce. :P

        • Ivet

         jo holky jsou stejný čuňata,tomu se né nadarmo říká rovnováha.

         • FFS

          Nějak moc tu rovnováhu nepozoruju poslední dobou. :D

  • Tom

   Zdravim tady asi díky sve neznalosti bych oponoval neexistují Kvantové častice. Nýbrž Kvantum částic. nejsem si uplně jist, ale pocituji v tom jistý rozdíl. Jestli se jedná o jednu kvantovou castici nebo „shluk“ castic do kvanta. třeba nekdo napoví více jak to je.

   • FFS

    Tady budu potřebovat sám vysvětlení. Já si tu hodně pletu pojmy. :)

    • Tom

     Je to BUBU téma :-) fakt je.

    • Tom

     Nic méně podle jistého výzkumu, samo nedohledatelnýho. Nefunguje to tak, že by byl slyšet hlas který by se zaznamenal nahrál tak jak to známe mi. To znamená molekuly vzduchu rozechvějí mikrofon, který chvění převede na elektrické impulsy, které se následně zaznamenají. U EVP udajně dochází k !přímému! ovlivnění záznamu. to znamená že pro záznam EVP teoreticky neni potřeba mikrofon. Dojde k přestavbě záznamu přímo na záznamovém médiu. EVP, ale k tomu to potřebuji dodat energii z venku. tou jsou otázky člověka, který se pokouší EVP nahrát. oni svůj zvukový otisk pak de facto přilepí k otázce. Jak říkám toto je oblast BUBU velmi velmi. Mám pocit, že vyvolávání duchů je proti tomuto hraní na pískovišti.

 • Guest

  Pokud to zkusíte už nebudete nikdy chtít umřít … Proč?

  • Themis

   Protože z toho vychází něco co si nedovedeš představit ani v těch nejhorších snech. Já to vyhodil do koše a to mě stálo docela dost prachů celá tahle sranda

   • Danny

    Mohl by jsi mi prosím na mail napsal co přesně se ti stalo?? Zajímá mě to.

   • Danny

    Mohl by jsi mi prosím na mail poslat co přesně se ti stalo?? Docela mě to zajímá. danny28@tiscali.cz

   • Endaria

    aj mne by si mohol o tom niečo napísať…janulka.vaskovie@gmail.com …. chcela som to pár krát vyskúšať, tak by som chcela ale najprv vedieť o zážitkoch..veľmi ma to zaujíma :)

    • Themis

     Dobrá napíšem .

     • bastet8

      Můžu taky požádat o informaci co špatného se ti stalo? kdyžtak mail bastet8@email.cz

 • Noferiny

  Pokud to zkusíte už nebudete nikdy chtít umřít … Proč?

  • Themis

   to se těžko popisuje to se musí zažít

 • Themis

  Pokud to zkusíte už nebudete nikdy chtít umřít …

  • Ivet

   no já jsem opačného názoru….tak prosím nevyvolávej strach,to je totiž to co je naprosto nežádoucí,vše je takové jaké si to sám utvoříš.Smrt není nic čeho by se měl člověk bát…je to přirozený proces.

   • Themis

    Toto to je ale uplně o něčem jiném Ivet. Ten kdo to zkusil a dostal se tam ti může o tom říct víc. EVP je něco co je opravdu divné, zvláštní, co vyvolává opravdovou obavu a to říkám jako chlap co před něčím jen tak neuteče.

 • Themis

  Velice zajímavé. Sám jsem to zkoušel ale měl sem z toho pak strach co se všechno ozývalo. myslím že asi 2 měsíce to vyžaduje trpělivost, ale výsledek je jistý a pak je docela sranda když se to pak radši vyhodí do popelnice než si tím ničit soukromí. Radši od toho ruce pryč vážení …

  • rors

   jak na to? povidej, docela by me to zajimalo

   • Themis

    napiš mi maila popíšu ti to když chceš

   • Themis

    Pošli maila prosím řeknu ti jak na to. Technik je více ale záleží co komu vyhovuje.