1
Publikováno 16.1.2012 od Jakub Kuneš v rubrice Záhady
 
 

Nový dokument odhaluje tajemství vesmírného programu USA

vesmirny-program-jugoslavie
vesmirny-program-jugoslavie

Nový dokument od slovinského režiséra Žiga Virce přináší další spekulace o dobývání kosmu během studené války – tzv. tajný jugoslávský vesmírný program. Může za historickým úspěchem USA stát tehdejší komunistická Jugoslávie?

Hlavním tématem dokumentu je odhalování skryté pravdy týkající se vesmírných závodů mezi USA a SSSR. Sověti nejdříve vyhrávali, protože do kosmu vyslali první sputnik a také prvního člověka. Moc se ale neví, že i socialistická Jugoslávie byla na dobré cestě předstihnout Američany.

Tvůrci dokumentu údajně disponují důkazy o existenci podzemní vesmírné základny, největší v Evropě, která se nacházela na hranicích Bosny a Chorvatska v Željavě. Její vybudování údajně stálo v přepočtu až 90 miliard dolarů. Na konci roku 1960 se o této základně dozvěděla americká CIA, která posléze o technologickém „know-how“ komunistické Jugoslávie informovala tehdejšího prezidenta Johna. F Kennedyho.

Pár měsíců poté prezident Kennedy pozval do bílého domu dlouholetého prezidenta bývalé Jugoslávie Josipa Broze Tita. Po tajných diplomatických jednáních Jugoslávie údajně prodala svůj kosmický program do USA. Výměnou získala dlouhodobou finanční pomoc od USA a rychle se tak stala jednou z nejvyspělejších socialistických zemí světa.

Vítězství ve vesmírných závodech si nakonec připsaly Spojené státy, které za úspěšné přistání na Měsíci vděčí podle dokumentu právě Jugoslávii. Nový dokument „Houston, We have a Problem“ půjde do distribuce v příštím roce.

Zdroj: noviny.sk

Share

Jakub Kuneš

 
Ve světě médií se pohybuje již sedm let. Mezi jeho oblíbená témata patří nejrůznější konspirační teorie a záhady, IT bezpečnost, počítačové hry a nejnovější technické hity.