Kdo nařídil kybernetické útoky na Írán? Prý Barack Obama, tvrdí New York Times

5
538

Americký prezident Barack Obama prý již pár týdnů po nástupu do funkce nařídil spustit propracovanější útoky na počítačové systémy, které řídí hlavní íránské provozy na obohacování uranu. Informaci přinesl list The New York Times, který se odvolává na osoby, jež do tohoto tajného projektu byly zapojeny.

Cílené kybernetické útoky na íránský jaderný program začaly již za vlády Obamova předchůdce George Bushe. V tajných depeších byla tato operace označována jako „Olympijské hry“.

Barack Obama se krátce po svém zvolení do úřadu prezidenta rozhodl tyto útoky zesílit a pokračoval v nich i poté, co část sabotážního programu unikla na veřejnost v létě 2010 kvůli programovací chybě. Podle dřívějších spekulací se tyto útoky přisuzovaly Izraeli a USA. Nejmenovaní experti listu potvrdili, že na vývoji se podíleli odborníci obou zemí.

[pullquote_right]Cílené kybernetické útoky na íránský jaderný program začaly již za vlády Obamova předchůdce George Bushe. [/pullquote_right]

Červ Stuxnet byl vytvořen ve spolupráci mezi Spojenými státy a Izraelem přímo za účelem zbrzdění íránského jaderného programu. Podle expertů byl tento červ nejsofistikovanějším škodlivým kódem, který byl kdy vytvořen, a využíval 20 dosud neobjevených bezpečnostních chyb. Antivirové systémy jej tak nemohly vypátrat. Bezpečnostním expertům zabralo několik měsíců, než Stuxnet objevili, zanalyzovali a byli schopni odstranit.

Informace listu The New York Times se ale i tak rozcházejí v názoru, jak moc byl virus při sabotáži íránského jaderného programu úspěšný. Podle některých spekulací se ho podařilo zbrzdit až o dva roky, jiní odborníci jsou mnohem skeptičtější.

Zdroj: dvojklik.cz

 • xxx

  Mě se stejně nejvíce líbilo, jak nedávno amíci řvali, že když nějaký stát provede jakýkoliv kybernetický útok na ně, tak to budou brát jako vyhlášení války. Šašci.

 • x_Rage

  Haha ty se budou divit až se pár schopných lidí nasere a stejně tak zaútočí na USA, která je snad nejvíce ze všech závislá na počítačích…By potřebovali utnout řemínek ty rádoby policajti světa…Dělají ve světě pěknej bordel…Zachvilku si kvůli nim člověk nesosne ani film a když jo tak si za to težce zaplatí … Celej Barak je 1 velkej podvod … Doporučuji tento dokument,jen všem maže med kolem huby. http://video.google.com/videoplay?docid=524292552117019668

  • wayfarer

   jednoznačne súhlasím..Barak nebarak…všetko je to jedna banda bábok..výmena prezidenta nič neznamená. Všetci majú rovnaké plány a len sa vymenili hlavy..to je všetko. Niekto by s tým mal už niečo spraviť za tie svinstvá čo tu stvárajú. ,,Mocnosť sveta,,…obyčajní manipulanti!!!

  • KOJOT

   SUHLASIM barak je urcite cernoch nebo negr.raz sa na to pride a potom budeme zrat zadarmo a odletime k nuptunovym vajcam spolu s gotom .reptilianom

 • Jeden prezident přestane vládnout a náhle ho nahradí druhý. Žeby předchozí nemohl ovlivnit nového ?