Podle NASA Nibiru neexistuje. Španělští astronomové tvrdí, že ji našli

17
1733

Čas od času se objeví tvrzení, že v naší sluneční soustavě se periodicky objevuje ještě další, devátá planeta, nazývaná též Planeta X nebo Nibiru. Americká agentura NASA i mnozí další astronomové její existenci odmítají (viz: NASA kategoricky popírá existenci planety Nibiru). Podle příznivců konspiračních teorií je to zejména proto, aby se zbytečně nešířila panika, například v souvislosti s údajným koncem světa v prosinci 2012. Jenže skupina španělských astronomů, která si říká StarViewer, jakési těleso na hranici naší sluneční soustavy skutečně objevila a informovala o něm už v roce 2009.

Tato „Planeta X“, která dostala označení G1.9, je téměř dvakrát větší než Jupiter a obíhá kolem Slunce po výstředné eliptické dráze daleko za trpasličí planetou Pluto. Těleso je od nás vzdálené 60 AU (1 AU = vzdálenost Země od Slunce) a v současnosti se pohybuje ve směru souhvězdí Střelce. Mohlo se pravděpodobně jednat o hvězdu, která vznikla souběžně se Sluncem z téže původní plynné mlhoviny, v jejímž nitru ale nenastala termojaderná reakce. Podle astronomů jde o hnědého trpaslíka, kolem kterého obíhá i několik velkých měsíců.

Nabízí se logická otázka: proč tak velké těleso objevili astronomové tak pozdě? Ve skutečnosti ho prý objevili už dávno – poprvé ho měli identifikovat lidé z Dave Green University v Cambridge už v roce 1984. Tehdy usoudili, že by mohlo jít o pozůstatek supernovy. V roce 1985 těleso podrobně zkoumal radioteleskop NRO (Very Large Array) se závěrem, že na supernovu jde o velmi malý objekt.

Těleso je od nás vzdálené 60 AU (1 AU = vzdálenost Země od Slunce) a v současnosti se pohybuje ve směru souhvězdí Střelce.

V roce 2007 ale observatoř NASA Chandra X-ray Observatory zjistila, že těleso je ve skutečnosti mnohem větší. Od roku 1985 se zvětšilo o 16 %. Takhle se supernova nechová – s jedinou výjimkou, a tou je stádium těsně po výbuchu. V daném případě by muselo jít o velmi mladou supernovu, maximálně 150 let. Světelný jev tohoto druhu by musel být velmi dobře zdokumentován, ale žádný záznam o něm neexistuje.

Španělští astronomové zjistili v blízkosti tělesa G1.9 významné gravitační anomálie a předpokládají, že se přibližuje k Zemi. Výsledky svých měření publikovali už v roce 2009 v odborných magazínech i na svých webových stránkách. V astronomických kruzích ale sklidili odmítavé reakce s tím, že musí předložit víc důkazů.

 • Yenda

  Hustý! Je vidět, že historie naší sluneční soustavy bude zajímavější než jsme si kdy mysleli… a co my? kdy zažehneme Jupiter ? :-)

 • Rišo

  Už by mali konečne prestať s popieraním faktu jej existencie, ale to by museli priznať aj existenciu UFO

 • No a možná tam opravdu něco je.Zhruba před dvěma lety přiznala NASA,že cosi za hranicí naší soustavy ovlivňuje dráhu Pluta.Má se jednat o velmi hmotnou “ planetu “ a to zcela neznámou .Tak třeba se ještě dočkáme Nibiru jako další planety naší sluneční soustavy.

 • Kiki

  Lidé například dříve věřili, že naše země je placatá. Proto nechápu, proč někteří lidé tak striktně odmítají cokoliv co se vymyká jejich chápání. Nebo si opravdu myslíte, že jediné bytosti v celém obrovském vesmíru jsme my? Tomu zase nevěřím já. Nibiru klidně existovat může.. já neříkám, že existuje, ale že klidně existovat může.
  Doporučuji všem podívat se na tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=zhwnKLBe6QU ..nejsou to žádné bláboly o konci světa apod.

 • Mila

  NASA to vi ale nechce šířit paniku.

  • wikx

   podej mi souradnice nibiru a/nebo objektu na obloze, ktery neni zjisten . jiste je viditelna pouhym okem

 • B.B.

  O existenci Nibiru nepochybuji. Připadá mi to podobné, jako celkem „nedávný“ spor o to, zda je Země kulatá, či placatá. Byli tu tací, kteří to prostě věděli, tací, kteří tomu věřili a tací, kteří by se nechali rozkrájet pro svůj názor, že je Země bramborová placka..

 • Palec
  • Viktor

   Jednoznacne Nibiru :)

 • kazanek

  Ja v existenci NIBIRU zatim nevěřím,nikdo jestě nepředložil padny důkaz.

  • wayfarer

   Vieš čo na takéto niečo povedal Bohuš..: Vaši p**u sem taky nevidel a veřím, že ji máte..:DD

   • Tosho

    Ja sa prikláňam k názoru, že existuje,už iba stoho, že hodne starých civilizaci, ju zmieňuju, a čo si to s palca vycucali ? ;)

    • wikx

     a co takovej jezis kristus nebo buh.. lide uz taky o nem nekołik let rozpravuji;)

     • Tosho

      tak zas nemiešajme jablka s hruškami :D ale dobré, bibliju tak isto, niekto podla niečoho musel písať, samozrejme 50% su bludy, alebo zle pochopené veci. To je tažko, každý má inú logiku a chápanie, (samozrejme nemyslím, to iba na boha a kristusa ale, i ufo mimozenštanov a iné, dajme tomu že nadprirodzené javy ) mne to zmysel dáva :)

 • Proč o astronomii píšou lidi, který o ní nic nevědí? Nikdo jinej by totiž nemohl věřit bandě pitomců, kteří v zájmu zvýšení návštěvnosti předstírají, že si spletli 250 000 světelných let vzdálenou supernovu s 60 AU vzdáleným hnědým trpaslíkem.

  LOL

 • Berry

  Nedají pokoj a nedají s tou NIBIRU :)

  • wayfarer

   Ja v NIBIRU verím…síce som sa nejak v tom nevŕtal, ale je celkom fascinujúce si predstavovať, že existuje..:)