Skvělé vynálezy, které mohly změnit svět

16
2492

Proč jsou utajovány technologie, jejichž užívání by svět zbavilo krizí způsobených kolísáním cen ropy? Odpověď je prostá: Ropná lobby by přišla o své závratné příjmy a mocní tohoto světa o své podporovatele. Mnohé vynálezy tak neměly šanci proniknout do běžného používání, protože ohrozily zájmy vlivných průmyslových a politických skupin.

Unikátní elektromobil EV1

Asi nejznámějším příkladem vynálezu, který by znamenal revoluci v novodobém automobilismu, byl elektromobil EV1, který americká firma General Motors vyráběla v letech 1996 až 1999. Šlo o unikátní vůz takových parametrů, že by sériově vyráběné elektromobily strčil hravě do kapsy i dnes. Na jedno nabití ujel díky bateriím NiMH společnosti Ovonic/Texaco 250 km. Vůz nebylo možné si koupit, dal se pořídit pouze na leasing a byl o něj velký zájem. S nečekaným rozhodnutím zastavit výrobu proto nikdo nepočítal. Firma GM navíc majitelům jejich elektromobily sebrala a nechala je všechny sešrotovat v poušti. Umožňovala jí to leasingová smlouva, takže vlastníci nedostali šanci svá auta odkoupit. Nakonec vstoupila do hry společnost Chevron, která je jednou z největších ropných firem na světě, a koupila Ovonic/Texaco, jež měla patent na baterie pro EV1. Baterie v Chevronu vyhodnotili jako neperspektivní, zastavili jejich výrobu a patent skončil někde pod zámkem.

elektromobil-ev1

„Vlk“ toho moc nenaběhal

Zřejmě kvůli vysoké pořizovací ceně potkal podobný osud i VW Lupo, třídveřový vůz, vyráběný v letech 1998 – 2005, který spotřeboval pouhé 3 l nafty na 100 km. Bylo to dáno nejen konstrukčním řešením pohonné jednotky, která vážila jen 100 kg, ale i celkovou stavbou auta. Část podvozku, kola a dokonce i rám sedadel byly z hliníku, namísto oceli. Ovšem cena Lupa 3L začínala na 15 225 eurech, což byla za miniauto „hodně silná káva“ i na vyspělé západní trhy.

vw-lupo

Teslova energie zdarma pro všechny

Génius Nikola Tesla v roce 1899 představil způsob, jak se obejít bez elektráren spalujících fosilní paliva a drátů vedoucích napříč krajinami. Zjistil, že ve vrstvě radiačního pole zemského obalu mezi ionosférou a povrchem Země je ukrytá energetická matrice, která by dodávala bezplatnou elektřinu. Demonstroval „bezdrátové osvětlení“ a další divy spojené s vysokofrekvenčními proudy a chtěl dodávat elektřinu zdarma. Jeho finančník J. P. Morgan ale projekt zamázl v zárodku a okamžitě zastavil veškeré financování Teslových pokusů. O tento altruismus nemá pochopitelně zájem ani současný průmyslový svět, který v energii zdarma vidí ohrožení svých příjmů.

tesla-energie

Auto poháněné vodou?

Levný způsob, jak vyrábět z vody vodík, údajně objevil Američan Stanley Meyer (1940 – 1998). Vyvinul a předvedl auto, které jezdilo na vodu. O vynález měli mít zájem hlavně arabští investoři, kteří by jeho patent zřejmě koupili a schovali v trezoru, aby nekonkuroval ropě. Meyer svůj patent údajně nabídl Pentagonu, ale dva měsíce poté nečekaně zemřel. Ačkoli se objevily spekulace, že byl otráven, pitva jako příčinu smrti uvedla mozkové aneurysma.

stanley-meyer

 • anonymousczsk

  me ty vynalezy moc dobry neprijdou … kdyby se v tyhle dobe pouzivaly elektromobil tak stejne elektrinu ziskate z pálení uhlí a štěpení atomů, jaderného odpadu jsou tuny a tuny a co s tim … takovych vynalezu je asi 5 000 rocne co skonci pod zamkem vyzkumnych laboratori a utajeny … jezdit na vodu? chlastat budeme pak tu ropu ne? kdyz je ve svete pitne vody takovej obrovskej nedostatek … taky trochu premejslet by to chtelo … pokud by byla volna elektrina je to ovsem neco jinyho ale co pak s gigant-spolecnostma ktery by museli opustit svetovou burzu a prijit tak o stamiliardy … dokud tady bude kapitalismus tak se nikam neposunem a porad budeme systematicky nicit tu samou planetu kterou obydlujeme …

  • kuky

   To že pitné vody je někde nedostatek neznamená že by se na ní nemělo jezdit. Pokud bys měl aspoň ponětí o tématu , věděl bys že spotřebovaná voda se přemění v páru. Tudíž nezmizí a ropu pít nemusíme. Vody je na planetě zemi stále stejně jako na jejím začátku , s tím naštěstí lidi nic neudělají.Což bohužel neplatí o té pitné …. to je čistě lidská práce :(

  • Wodar

   Ja osobne v tom nevidim problem vela veci nadvazuje na seba, volna elektrina elektro mobil, fotovoltaicke elektrarne (bez spalovania fosilnych paliv), menej nahanania sa za peniazmi viac casu na rodinu deti a okolo popripade pestovanie zeleniny a ovocia bez pesticidov a tym pomahanie planetke kde zijeme. Takto kazdy maka na ucty – voda- plyn- elektrika lebo to neni zadarmo a dostupne a keby tomu tak bolo myslim si osobne ze by nastala vacsia rovnovaha na Zemi.

   (vopred sa ospravedlnujem za gramatiku, je to pisane v zaplave myslienok)

   • watty

    no s tou fotovoltaikou neviem neviem. dnes som bol svedkom ako koli tymto panelom zrezali cely rad krasnych stromov pretoze im “clonili“ neviem co je viac kyslik alebo elektrina?

    • Wodar

     to ze na slovensku sa robia veci zle uz vieme :) osobne som mal moznost vidiet ako funguje osadzanie panelov v Nemecku a verim tomu ze ak by sa ludia trochu zobudili aj u nas tak by sa stromy nerubali, mimochodom aj v susednej CR po velkom booome zakazali vyrabat panelove polia … moj navrh je osadzat to na strechy priemyselnych budov, miesto protihlukových stien a trend v amerike je pouzivanie fotovoltaickych panelov miesto skla, teda vytvorenie okna. Nikde som nenpisal ze musime rubat stromy

 • Tom

  Joooo patenty… to je kapitola sama pro sebe, vlastně to je tahle kapitola :-)) udělení celosvětového patentu může trvat až 7!! let, při ceně několika milionu korun. a ani to Vám nezaručí, že vám patent nezruší. Patent je vlastně jaká si licence pro komerční výrobu. Pokud si něco necháte patentovat Jen pro ČR klidně to můžou v německu na slovensku atd. vyrábět BEZ postihu. Kdysi jsem UPV věřil, teď se na něj dívám asi jako na OSA :-((

  • bob

   plnej souhlas, to je asi jako Z.E.B.R.A. ve skodovce (myslim celou fabriku)…

 • Frantisek Zemek

  já bych tomu moc nevěřil, vždyť patent na takové produkty to by bylo terno i v tehdejší době.
  Autoří, i společnosti vyrábějící tyto výrobky ba byli natolik finančně silní, že by se klidně mohli postavit i celému světu !!!

  • Somebody

   Přečti si něco o Teslovi troubo ..
   Buď to nevidíš a nebo nechceš vidět a takové lidi tu nepotřebujem!

   • martin suchodol

    Tesla byl genius hodně předběhl svou dobu a do dneska se zachoval jen maly zlomek jeho napadu a vynalezu a nemale mnozstvi zustalo bud jen na papire nebo v jeho hlave moderni svet by potreboval takovych lidi vice tak by se dalo toho plno zmenit jeden clovek nic nezmuze muzes mit penez jak slupek ale pokud se proti tobe spoji nekolik gigantu tak nemas sanci uspet a ty a tvoje napady skoncej tam kde tesla ztracene a zapomenute.

    Vzdit kdo by byl schopen v jeho dobe o bezdratovy prenos energie pokud by se mu nikdo stavil tak by to dokazal

   • Petr

    Pošlete prosím nějaký verifikovaný zdroj informací o Teslovi. Rád bych si rozšířil vzdělání. Děkuji

 • Náš svět spěje do prdele a to díky takovým idyotům, kteří chtějí jen peníze…

  • Lepe bych to neřekl :)

  • to lidi jim dovolí dělat co dělají.neházel bych vinu na lidi kteří nás zotročují..
   lidi si zato můžou sami svojí pasivitou ,a neřešit věci které se mě netýkají….váš názor je zcela vedle jak ta jedle… pokud lidi ohnou svůj hrb,tak se na něm bude furt někdo vozit….

  • nezapomente že lidi tvoří systém…né těch vrchních 300.lidstvo je hloupé a lehce manipolovatelné protože nepoužívaj mozek…bohužel.a o českém národu za kterej se stydím ani nemluvě….

  • Kuky

   nevím kam spěje tvůj svět ale v mém světě idyoti nejsou , možná snad idioti ale těch si netřeba všímat :)