Muž z budoucnosti na snímku z roku 1941?

16
4858

Řadová fotografie z roku 1941, kterou letos na jaře zveřejnilo kanadské Bralorne Pioneer Museum na svých webových stránkách, rozvířila na internetu bouřlivé diskuse. Je na ní zachyceno slavnostní otevření mostu South Fork Bridge a mezi přihlížejícími je muž, který sem kvůli odlišnému vzezření evidentně nepatří. Že by šlo o „cestovatele v čase“?

Podle mnohých účastníků internetové diskuse jde jednoznačně o muže z budoucnosti. Poukazovali na střih jeho vlasů, triko s potiskem, svetr moderního střihu, kompaktní fotoaparát a současný model slunečních brýlí.  Nikdo takový přece v Kanadě před 70 lety nemohl žít.

Snímek nedal spát ani expertům. Podrobili ho analýze a ke svému velkému překvapení zjistili, že jde o autentickou fotografii a že k žádné fotomontáži ani k počítačovým úpravám nedošlo. Neboli „cizorodý prvek“ na snímek patří a muž byl v době jeho pořízení skutečně na místě. Fantastové měli okamžitě jasno: cestování v čase je reálné a hned začali přemýšlet, jakým strojem času se dotyčný muž do minulosti dostal.

Fotografie zaujala i skeptiky a historiky, kteří táboru nadšenců připravili studenou sprchu. Sluneční brýle se před 70 lety opravdu tolik nenosily jako dnes – ostatně podívejte se na fotku, dotyčný muž je jediný, který je má.  Jenže takové brýle tehdy už existovaly. Mohlo jít o model, který nosili horolezci. Vyráběl se od konce 30. let. Ve filmu Double Indemnity natočeném v roce 1944 nosila stejné brýle také herečka Barbara Stanwyck.

O tom, že by mohlo jít o horolezce, svědčí i jeho svetr. Je možné, že mu ho upletla matka nebo babička, pletení bylo tehdy v módě. Co se jeho mikiny s vyšitým logem týče, ani ty nebyly ničím výjimečným. Přes některé komentáře o jednoznačně kompaktním fotoaparátu se znalci fotografie shodují, že model vypadá jako Kodak Folding Pocket – přístroj, který byl k mání už od počátku 20. století.

Vysvětlení záhady bylo tedy na světě. Nadšence sci-fi to ale neodradilo od jejich přesvědčení, že na snímku je muž z budoucnosti – věří v to až 60 % účastníků internetových diskusí. Dvacet procent dalších na muži nic zvláštního nevidí. Někteří ale připouštějí, že vypadá divně. Zbývajících 20 % neví, co si o snímku myslet.

 • Skanky

  de oto že na snímku jsou staří lidé když si všimnete tak udajný cestovatel je mladší než většina lidí na snímku a hlavně je jediný v civilním oblečení zybtek lidí mají saka proto to pusoby výsledním dojmem

 • ahoj

  Chlápek vlevo dole má taky nějákej foťák :-)

 • Mára

  To triko s potiskem co má pod rozepatým svetrem podle mě vypadá celkem moderně, a ani trochu se nepodobá béžovému svetru na druhém obrázku. Nešlo by ani tolik o oblečení které má na sobě, ale o to, že lidé tenkrát celkově vypadali úplně jinak než dnes. Ten člověk se od ostatních liší, ať už oblečením nebo celkovým vzhledem, a analýzy potrvdily že fotografie upravena nebyla. Podle mě to není podvrh.

 • mara

  Vypadá stejně normálně jako můj táta a strejdové zhruba ve stejných letech – 1940-48. Planý poplach.

 • Hanka

  Vždyť není vůbec žádný problém přidat kohokoliv (cokoliv ) na jakoukoliv, tedy i starou fotku. Tohle by pro mne byla záležitost na cca 10 minut ;)

  • Tom

   To sice ano, v některých případech to je dokonce práce tak na minutu. Jenže ať je ta koláž seberealističtější tak jde 100% vždycky poznat, jestli to upravené bylo nebo nebylo. A jak je v článku uvedeno, byla podrobena analýzám, které tohle vyvrátily.

   • Iron

    a ja by som tam mohol dopísat že na analýze sa podieľali výlučne odborníci z laboratórií viacerých výrobcov fotoaparátov a vierohodnosť zvýšiť alebo naopak niečím iným vymysleným znižiť atď.

   • wikx

    tjn.. a kdo tu analyzu delal hm?

  • Tom ale jinej nez ten dole :-)

   Jeee Hanko udlej nam takovou fotecku za 10 minut abych to nepoznal :-))))))

 • Tom

  Vždyť mu stín od ucha dopadá jiným směrem než ostatním :)

  • daniel

   výborný postřeh jinochu,bereme tě seš od této chvíle náš poddaný

 • Jana

  že by terminátor :D:D

 • Aleš

  Podobné brýle se nosili v polovině 60 let.Jsou skutečně moderní na rok 1941.

 • Honza

  a nenapadlo vás třeba že se jmenuje walter a ten svetr mu ušila babička? Navíc ty brýle moc modetně nevypadají.

  • wayfarer

   kľudne to môžu byť slepecké okuliare…

 • n

  A kde je ten snimek?