Je záhadný obrazec ve stepi dílem ďábla?

19
1360

Díky programu Google Maps nám opravdu na zeměkouli asi mnoho utajených míst nezůstane. Právě jeho pomocí byl odhalen i pentagram, který je vyryt do země v Kazachstánu, nedaleko přehradní nádrže na řece Tobol. Téměř 370 metrů široký obrazec se nachází prakticky uprostřed pustiny, nejbližším lidským sídlem je město jen Lisakovsk, v němž žije asi 37 tisíc obyvatel.

Jak se pentagram v kazašské stepi objevil, nikdo neví. Teorií se pochopitelně objevilo hned několik, ale žádná nebyla potvrzena. Vyryla jej tam snad nějaká satanistická či jiná pekelná sekta? Nebo je dílem nějakých psanců, kteří se ukrývali v divočině před sovětským establišmentem? A jak je vlastně starý? Tato dnes opuštěná lokalita byla naopak hustě osídlena v době bronzové a v okolí bylo objeveno mnoho sídlišť, pohřebišť i opuštěných mohyl z této doby.

Ale obrazec bude spíše novějšího data. V „hádání“, kdo je jeho autorem, došlo i na verzi „mimozemšťané“, nicméně pravda bude asi mnohem prozaičtější. Zatím se zdá jako nejpravděpodobnější, že ho tu někdy v minulých desetiletích vyryly děti z pionýrských táborů, které se tu za sovětské éry konaly, nebo někdo z armády během vojenských cvičení. Ale na druhou stranu, svět za Sovětů byl taky tak trochu mimozemská civilizace…

Zdroj: livescience.com

 • ahoj

  Když si zajdete na google maps, je podivné, že při zvětšování oné lokality s tím obrázkem je vidět zcela čitelně ale o jeden stupínek zmenšení a hle …. na tom poli není ani zmínka o čemsi. Nuže, nějaké názory … ? :-) Jen mě neukamenujte, že přemýšlím jinak :-)

  • Tom

   hura hura konečně … někdo… kdo přemýšlí …… „jinak“ …. vem místo a vyprávěj :-)

 • Lubos

  V biblii sa žiaden pentagram nespomína, to si kde vzal.

 • Tom

  Mají tam celkem obstojnou plažičku..božínku. Prohlídněte si hvězdu lépe, zjistíte ,že to neni ani ruská hvězda, ani pentagram, ani pentagon ani penicilin, zatím jsem nenašel čemu se to podobá……. nějaké nápady?

 • Maťo

  mýtus a výmysel, pentagram je v biblii označovaný ako amulet chrániaci pred zlom , tiež ako kľúč od kráľovstva nebeského, s diablom to nič nemá

  • Captain

   Bibli fakt přečtenou nemám, ale nezmiňujou se v bibli náhodou o pentaclu a ne pentagramu? Viz můj příspěvek níže… Pentacle je talisman/amulet.

   • Anonymous

    Dej si do google překladače „Pentacle“ :-)

 • Plajda

  Připadá mi to jako rudá hvězda, symbolika SSSR. Také jsou patrné stromy, které celý obraz lemují. Nic jiného bych v tom nehledal.

 • David

  Google mapy se dají upravit takže bych asi nevěřil všemu co tam vidíte

  http://www.google.com/mapmaker

  • Captain

   Google mapy se dají upravit, ale jak to tak vypadá, to je vše co o tom víš. Úpravy spočívají v přidávání míst apod, kdy si například vlastník kavárny může přidat do mapy svou kavárnu, nebo zjistí, že je na mapě špatně umístěná, tak ji přesune. Stejně tak třeba silnice apod. Přesto každá úprava podléhá kontrolám, protože lidi sou idioti a Google si nemůže dovolit mít blbosti na mapách.
   A i přesto, nevim proč bychom neměli věřit tomu co vidíme? Dej mi lopatu a udělám ti to samý před barákem. Pak si třeba volej na Google, že se úpravy v mapách staly skutečností.

   • David

    Pravda víc o tom nevím, mapu jsem tam nikdy neupravoval, narazil jsem na to v jiné diskuzi kde se řešil právě tento stejný obrázek. Jen jsem předhodil odkaz.

    Za tím aby jsme nevěřili všemu co tam vidíme si stojím, protože hromada fantastických věcí tam vznikla jen pro zkoumálky google map. A to co je skutečné a fantastické až moc tam stejně není protože jak jsi sám řekl tyhle mapy podléhají kontrolám a tím pádem i cenzurám.

    • Captain

     No, s cenzurou zase brrr.. Máš představu, kolik je snímků pro pokrytí celé naší planety? Cenzura je možná pouze strojová (využívaná například u Google Street View, kde se rozmazávají SPZtky a obličeje), případně cenzura známých míst – například vím, že na souřadnicích těch a těch je ostrov s pokladem (ale takováhle cenzura podle mě neexistuje). Ale věřit tomu co vidíš můžeš. Čemu nevěř je původu, neboli že to nakreslil nějakej satan nebo tykadýlkář. Udělal to prostě člověk nebo skupina lidí. Takovým míst je na Zemi spoustu, od věcí jako je toto přes logo batmana až třeba po logo Firefoxu: http://goo.gl/maps/Ec5fd .
     PS: Možná se tu příští týden objeví článek, že mimozemšťané doporučují používat prohlížeč Firefox, protože to vypálili do pole ;).

     • David

      No jasně, existuje nějaká automatizovaná cenzura, a cenzura známých míst jak říkáš, tím jsem měl na mysli že mi přijde naivní jak se všichni snaží najít např. něco v oblasti 51, kdyby tam bylo něco jednoznačnýho vidět, tak to bude jedno z prvních míst které se upraví (nebo třeba úplně změní?) na google mapách.

      tady s tím obrázkem si moc hlavu nedělám, bude to lidská práce.

 • Captain

  Pěkné.. Jen detail, že to není pentagram, ale pentacle a ten má pokud vím oproti pentagramu pozitivní „sílu“, vzhledem k tomu, že jde o talisman.

  • jojkoo

   nj, ale zas nevieme z ktorej strany bol pri tvoreni mysleny ..mozno len fotka je naopak otocena :) kazdopadne na foto je pentacle..

   • Captain

    Pentacle vypadá stejně jako pentagram. Jediný rozdíl je v tom, že pentacle je oproti pentagramu v kruhu. Je jedno, jak je natočený.

    • Jaroslav Rosa

     jj přesně tak… pentacle namaloval i davinci…

     tojest pak v magii … maluje se na ochranu při invokaci elemtů,démonů ..atd.

     • Tom

      jenže tenhle obrazec NENÍ pentacle !!!!

 • Kamil Kotek

  souřadnice: 52.479775,62.185442