Kometa století ISON může Zemi přinést zkázu

16
1553

Kometa ISON (C/2012 S1) je nám stále blíž a blíž. Říká se jí „kometa století“, protože aspiruje na nejjasnější vlasatici, která by mohla být na obloze viditelná i za bílého dne. Nebeského hosta pozorují profesionální i amatérští astronomové a orbitální teleskopy. Americká NASA chce kometu fotografovat i z oběžné dráhy Marsu, kde je dobře viditelná už nyní.

Zájem o kometu ISON je ohromný. Návštěvník z nebes by měl být podle odhadů až 15x jasnější než Měsíc za úplňku. Stejně zářivé těleso se na pozemské obloze v tomto století už neobjeví. Podle současných výpočtů se kometa 28. listopadu letošního roku přiblíží ke Slunci na vzdálenost jednoho miliónu kilometrů. Do blízkosti Země se pak dostane 26. prosince 2013. Kolem naší planety proletí ve vzdálenosti 60 miliónů kilometrů, což je dostatečně daleko, aby nám nehrozil přímý zásah. Ale pokud se v blízkosti Slunce rozpadne, kdo zaručí, že do Země nenarazí jeden z mnoha jejích úlomků? Kometám, které prolétají v přílišné blízkosti naší mateřské hvězdy, se to stává celkem běžně. A hrozba pro Zemi je pak reálná.

Vědci v této souvislosti připomínají případ, ke kterému došlo před 130 lety – 12. srpna 1883 vyfotografoval mexický astronom José Bonilla v blízkosti Slunce něco hodně podivného: sluneční kotouč a na jeho pozadí jakési různě velké objekty. Snímek publikoval o tři roky později v astronomickém magazínu L’Astronomie a v článku uvedl, že záhadné objekty se pohybovaly a postupně mizely. Nadšenci je spočítali a zjistili, že jich bylo celkem 447.

Kolem naší planety proletí ve vzdálenosti 60 miliónů kilometrů, což je dostatečně daleko, aby nám nehrozil přímý zásah. Ale pokud se v blízkosti Slunce rozpadne, kdo zaručí, že do Země nenarazí jeden z mnoha jejích úlomků?

Hypotéza, že Bonilla vyfotografoval hejno ptáků nebo hmyzu, vzala brzy zasvé. Až ve 20. století přišla na přetřes spekulace, že astronom jako první zdokumentoval UFO. Jinými slovy, podařilo se mu vyfotit skutečné létající talíře. Ufology ale před časem zklamali odborníci z mexické univerzity Universidad Nacional Autónoma de Mеxico, kteří analyzovali Bonillův snímek s pomocí počítačové techniky, a „UFO“ identifikovali.

„Bonilla vyfotografoval kometu, která se u Slunce rozpadla na velké množství fragmentů,“ uvedl šéf výzkumu Hector Javier Durand Manterola s poukazem na mlhu, která je obklopuje. Tyto kouřové „vlečky“ jsou charakteristické právě pro komety. „Analyzovali jsme údaje, které Bonilla zanechal, a mohli jsme tak zjistit vzdálenost, na jakou se kometa přiblížila k naší planetě.“

Bonillův snímek z r. 1883 – Slunce a úlomky komety na jeho pozadí (Foto: Universidad Nacional Autónoma de Mеxico)
Bonillův snímek z r. 1883 – Slunce a úlomky komety na jeho pozadí (Foto: Universidad Nacional Autónoma de Mеxico)

A to byl pro astronomy šok, protože úlomky se k Zemi dostaly opravdu hodně blízko. Jeden z nich proletěl ve vzdálenosti pouhých 558 km od povrchu, druhý byl pak vzdálen 8062 km, přičemž v průměru měřily okolo 800 m a na délku více než kilometr. Země tak byla krůček od katastrofy. Kdyby do ní narazil takový úlomek, ve srovnání s ním by byl výbuch Tunguzského meteoritu zcela zanedbatelný. Síla exploze, ke které naštěstí nedošlo, by byla 3275x větší než tunguzská. Pokud by na Zemi dopadlo víc úlomků dané komety, lidská civilizace by zanikla stejně jako populace dinosaurů před 65 milióny lety.

Zdroj: kp.ru

 • Heavy

  Výborne, konečne nejaká udalosť mimo našu planétu ktorá je naozaj zaujímavá.

 • Tom

  jééééé jak já se těšíííím

 • Mat

  Má vůbec cenu se k tomu vyjadřovat? Co to bude příště?

 • Adriana Lia

  Ison ve skutečnosti není kometa: http://www.youtube.com/watch?v=pZfx0odNRDI

  • loki

   cus, moc jsem tomu nerozumel ale zaslechle jsem materska lod… nemyslis ze tam byl hozenej jen nejakej filtr co z toho nechal svitit jen ty kousky pripominajici trojuhelnik? dle puvodniho obrazku mi prisel dost divnej zpusob letu… ale jen muj nazor asi nikdo z nas nevi jak lita ufo ;))

   • Mat

    Celé je to samozřejmě nesmysl, podvod vytvořený komerčními záhadology. Ti klidně upletou (lidově řečeno) „z hovna bič“ jen aby vymysleli rádoby záhadu. Proč nejsou mateřskými loďmi ty ostatní desítky komet, objevovaných každý rok? Kometa, co není moc jasná a je vidět maximálně velkým amatérským dalekohledem (čili je dobře „maskována“-řečí konspirátorů a záhadologů), to by byl námět na mateřskou loď. Ale není, proč? Protože jsou ty málo jasné komety nezajímavé. ISON bude s trochou štěstí vidět okem, s velkým štěstím i ve dne – všude se o ní začíná psát a to je to správné podhoubí pro magory, kteří začnou vymýšlet a vytvářet (fotomontáže, úpravy videí) různé nesmyslné záhady, jen aby se na chvilku „ukázali“ pak zalezli a za pár týdnů přišli s něčím jiným, tentokrát ovšem (opět) zaručeným…

    • Tom

     A hlavně se musí prodávat kapky a masti proti kometám. Mám tu poslední 4. Má někdo zájem? :-D

     • bob

      mas ty kapky jeste?

      • Mat

       Jedině můj multifunkční vesmírný minerál vás ochrání!! Neváhejte a zabezpečte svou rodinu už nyní, AKCE – rodinná sleva! :D

       • Tom

        minerál minerál…co to je ? nějakej šutr nebo co.?!?
        Za to mé Kapky vážení, přistupte blíže, uvidíte nevídané uslyšíte neslýchané. Stačí pouze 10 kapek těchto vzácných a jedinečných kapek. A aaa aaa bude vám nějaká kometa u uuu jak to říci uuuuuuu to bude síííla …..:-D

        • Mat

         Nechtěl jsem tu veřejně zesměšnit bájný orgonit :D Ale když už jsem v koncích, tak je to samozřejmě on… :D:D:D:D:D Za pouhých 10000,- Kč ochrání dům, auto i vás samotné (vaši němou tvář nevyjímaje, máte-li)!!
         A ty kapky, co to je? Sú to aspoň trnky prohnané měděnýma trubkama?

         • Tom

          ach tááák bájný orgonit. Pozor NOVINKA ke kapkám nabízím i tento ručně šitý škapulíř, který Vás ochrání před padajícími vlasy vlasatice, kupujte nebudou. Nedostatkové zboží PODPULTOVKA jedinečná akce časově omezená.

          Ne ne, že jsi to ty a znalý věci prozradím ti tajný vzorec je to HHO sloučenina nejvyšší kvality vlastně dá se říci, že je též destilovaná :-D

          • Mat

           Á… Bájný dihydrogen monoxid… Hm, kam se hrabou moje terpeny obsahující pár železných špon… Monoxid bude navíc destilovaný! Beru, už pomalu potřebuju do chladiče:D
           Ale už si z toho přestaňme dělat prdel, je to přece vážná věc! Určitě oba nechceme, aby se nás někdo vyptával, kdo nás platí…:D Stačí že Illumíni vyváděli posledně:D:D:D:D (jsem bez prémií:()

      • Tom

       Jasně :-D

  • Tom

   Skutečnost a fantazie. Dva pojmy, které v sobě obsahují 100% toho druhého. Jeden bez druhého by nic neznamenal. Skutečnost chcete-li realita je naplněním „něčí“ fantazie. Fantazie chcete-li volná myšlenka je voláním po skutečnosti. Velmi važte co si přejete, protože se to může splnit. Je ovšem rozdíl něco si přát a po něčem toužit.
   A teď ke kometě…. jééééé já se těšííííím… to, už jsem psal ne? :-D Nemyslím si , že by nás kometa ohrozila. I při rozpadu jí bude držet pohromadě moment hybnosti. Pokud by úlomek o velikosti 800 metrů míjel prakticky orbitu družic …… nevěřím že by se dostal z gravitačního působení Země či Měsíce. Rozhodně by o tom byly zprávy. Přeci jen rok 1883 se značí tím, že se otevřelo ND, Gaudí začala stavět Katedrálu, bouchla Krakatoa. Nemyslím si, že by si někdo nevšiml Blaníku na obloze …….. Lidé, už žili tak nějak vědoměji, znali Keplera, Newtona. Goerge Howard Darwin publikoval svou terorii o vzniku měsíce, atd.

  • Heavy

   A aký maš na to názor ti?