U roveru Opportunity na Marsu je zřejmě živý organismus

49
930

Takzvaný „bludný kámen“, který se letos 8. ledna zničehonic objevil u vozítka Opportunity, není ve skutečnosti kámen, ale nějaký živý organismus. Tvrdí to americký astrobiolog Rhawn Joseph, který žádá NASA, aby případu věnovala mimořádnou pozornost.

Na snímcích pořízených u vozítka 3528. sol (marťanský den), nebylo po objektu ani stopy.  Dostatečně velký byl zaregistrován až 3540. sol. Joseph ale tvrdí, že objekt je možné spatřit už na snímku z 3528. solu – jen je velmi malý.  Astrobiolog proto tvrdí, že u vozítka neleží kámen, ale živý organismus, s největší pravděpodobností druh houby, která postupně vyrostla ze spor.

Rhawn Joseph navrhuje, aby NASA pořídila dalších 100 snímků objektu ve vysokém rozlišení a dalších 24 z bezprostřední blízkosti pomocí mikroskopu. Chce se také účastnit jejich podrobného průzkumu.

 • mykanec

  Pro Mat z pondělí 3. únor 2014 11:55

  Budu psát pomalu, abys to pochopil i ty.

  Tady nejde o to, co by měl ze zveřejnění v případě, že by měl pravdu, ale o tu ostudu a následnou vzrůstající nedůvěru, při případných dalších objevných prohlášeních.

  Věda není o honbě za senzacemi, ale o drobné trpělivé mravenčí práci, kde se vše neustále znovu a znovu ověřuje a zkoumá.

  Až v případě, že se opravdu prokáže objevnost a originalita nálezu, může nastoupit na nějaký čas sláva, ale poté opět nastupuje opatrná nedůvěra.

  To je právě na vědě to krásné (narozdíl od víry), že pořád dokola testuje i ty staré a „osvědčené“ objevy, a v případě nějakých nesrovnalostí či nových poznatků se na to další vědci vrhnou jak mravenci na kostku cukru. Ani takový Ajnštajn to nemá jisté a pořád se někdo pokouší jeho teorie vyvrátit, či upravit (zatím se mrchy drží :-). Pokud se najdou nesrovnalosti, tak se nesprávná část odstraní a jede se dál „močálem černým podél bílých skal“.

  Nevím, jestli znáš bajku o pasáčkovi (třeba ti ji někdo moudrý poví), ale pokud nějaký vědec či vědecký tým bude pokaždé s jásotem vyvolávat „Hosana, my máme objev“ a ono nic, tak jim časem už nikdo nebude nic věřit (nedostanou už žádné granty) a sežerou je také vlci.

  A plácání o tak zprofanovaných a nicneříkajících termínech jako „Zodpovězení jedné z nejstarších otázek lidstva“ je už mimo jakoukoliv diskusi, natož na zdejší úrovni.

  • Mat

   Také Vám přeji dobrý den.
   Nebudu zde hodnotit úroveň Vašeho chápání, natolik se ponižovat nebudu.
   Děkuji za poučení o tom, jak funguje věda. Ale nosíte dříví do lesa. Můj komentář nesměřoval na to, že by měli za každou cenu něco zveřejnit a neověřit to. Můj komentář směřoval k tvrzení, že NASA, nebo kdokoliv jiný, má OVĚŘENÝ výskyt mimozemského života na Marsu a ÚMYSLNĚ to zatajuje. V tomto kontextu byste takový objev nezveřejnil (proč, protože jste spiklenec)? Víte kolik grantů a jaký věhlas byste měl, když byste dal definitivní odpověď na zprofanovanou a nicneříkající otázku?
   Jednou jsem se zde snažil použít vědu a postupy vědecké práce, ale nepochodil jsem, protože u některých je to jen lhaní a utajování – vždyť různé weby přináší ODPOVĚDI, ne jen tvrzení typu „pravděpodobně“ a později „omyl je to jesště jinak“. Proto jsem se uchýlil k jednodušším komentům.
   Jestli jsem Vás svým komentářem ze 3. 2. 11:55 nějak urazil, tak se Vám omlouvám.
   Nashledanou.

   • Tom

    S tou vědou máš pravdu, avšak nevzdávej to. Já se třeba rád něco nového dovím. Je bohužel běžné, že lidé nemají náležitý rozhled ani povědomí jak se dělá věda a co obnáší práce vědce. Myslím výzkum jako takový ať už základní nebo aplikovaný. Kolik experimentu a úsilí mnohdy i na úkor vlastního času, který nikdo neplatí a rodiny, než se dojde k výsledkům, které lze publikovat. Lidé nemají ponětí o tom jak vzniká odborný článek. že napsáný článek bez důkazů je nepublikovatelný atd. teda je ale tak max v 100+2

    • Zeus

     Úsilí to jistě ano. Obecně po nás život úsilí a snahu vyžaduje. Ale výzkum je byznys, kterým se dá slušně živit případně i relativně zbohatnout v závislosti na tom úsilí a umu, který je spíše manažerský než vědecký. Jestli nějaký vědec není dobře placen, pak má rovněž hodně volného času.

     • Nobody

      Ano souhlasím s Vámi,ale nejen s Vámi,vlastně se všemi co na toto téma přispěli.
      S laskavým dovolením pana Mat – zkusme si představit,pan Mat,všeobecně známý a uznávaný věděc,který má konexe až na těch nejvyšších místech zčista jasna objeví (třeba i náhodou),že Mars byl před x/tou dobou hustě obydlen.A není to jen hypotéza,má proto i originální fotografie,filmy dokonce i skupinu vědců, svých spolupracovníků.Má to prostě jak se říká ze všech stran podložené.
      A tak s tímto objevem seznámý svět,co se stane?
      Svět se rozdělí 1 mu budou věřit jiní ne.Ty co nevěří nepřesvědčí.A tak vznikne mezi lidstvem rozepře – chaos.A jak to skončí?S vypětím všech sil pan Mat odejde do ústraní,ztratí své chlebodárce a časem i ty co mu věřili.Anebo odtajní pouze část se slovy předpokládám že by mohlo …… tím uvede svět do nevědomosti,1 budou sice konspirátoři,ale ti druzí mu nebudou opět věřit.Jenže on neztratí nic ze své osoby,naopak získá více peněz,protože si získal velkou pozornost.
      A byl bych rád,kdyby jste se tu nehádali.Je to o tom,že tu každý může vyjádřit svůj názor na danou věc i když se mě nebude líbit.Vás všechny považuji za velmi inteligentí lidi,tak mě prosím pochopte.
      -Děkuji za pochopení –
      Nobody

      • Tom

       1. Svět nemůže upadnout do chaosu, protože v něm už je.
       2. On by nejspíš neseznámil svět, ale napsal by článek do odborného časopisu, kde mu editor přidělí vhodný počet fundovaných oponentů jako je Zeus, Nobody, Mykanec právě proto aby měl každý jiný názor. ty oponenti se navzájem neznají. A článek mu budou připomínkovat a on bude vysvětlovat měsíc dva, nebo třeba. rok. V momentě kdy uspokojí informační požadavky oponentů. se editor časopisu rozhodne relevantnosti zda článek otiskne či nikoliv. Pokud to zamítne svět se nejspíš o objevu doví až za několik let z nějakého periodika typu „videl jsem slyšel jsem fotil jsem UFO“
       pokud to otiskne. Ostatního dost možná začnou citovat a rozjede se výzkum naplno. A pak se o tom doví svět z mas medii jako, že někomu otiskli článek o mimozemské civilizaci v časopisu dejme tomu ASTROBIOLOGY a lidé se začnou zajímat o co vlastně jde. Do té doby můžou unikat tak maximálně kuse informace.
       3. Lidé to vezmou jako fakt, protože k přežití jim nic jiného nezbude, Vyhodnotí možná risika a pojede se dál.
       4. otázkou je kdo dá peníze na další výzkum a jaké bude jeho zadání.
       5. někdy je tu hustší atmosféra ale i tak je tu fajn.
       i když mnohdy nesouhlasím tak to chápu :-))

   • mykanec

    Kde se ve vás bere to pevné přesvědčení že „má OVĚŘENÝ výskyt“ a „ÚMYSLNĚ to zatajuje“?

    Máte to podloženo věrohodnými důkazy, nebo jen katastrofickým plácáním z konspiračních webů?

    • Mat

     Vážený pane, jestli jste nebyl dosud schopen zjistit, že zde brojím proti nesmyslům a pavědě, vězte, že tomu tak je. Mé přesvědčení o tom, že někdo má ověřený výskyt a úmyslně zatajuje mimozemšťany je nulové, čili neexistuje (pokud si dobře rozumíme).
     Již nějaký ten pátek navštěvuji tyto stránky a tudíž mohu konstatovat, že jde o (s největší pravděpodobností) jedinečné kolbiště v tomto státě (rozumějte české stránky). Ještě před tím jsem sledoval různé konspirační weby a všímal si toho v co jsou někteří lidé schopni uvěřit. Tam jsem také poznal různé „pravdy“ a typ argumentace. Na zdejším webu se zastánci různých spikleneckých, chcete-li konspiračních, teorií projevují velmi podobně jako na webech silně konspiračního rázu. Proto komentáře typu „I kdyby nafotili (viděli, objevili), stejně nezveřejní, protože zveřejňují jen to, co se jim hodí“ v mých očích zcela reflektují postoje lidí, kteří se nazývají „osvícení“, „probuzení“ – kteří zkrátka za vším vidí spiknutí a lži (zdůrazňuji úmyslné). Proto k těmto komentářům přistupuji z toho pohledu, že jejich autoři jsou přesvědčeni o úmyslném lhaní. Při porovnání s názory prezentovanými na tvrdě cenzurovaných konspiračních webech, neshledávám výrazný rozdíl.
     Proto v reakci, která Vás tak pozvedla, na komentář píši, to co píši. Jestliže dělám výzkum a tudíž vynaklásám úsilí a OBJEKTIVNĚ se dopídím nějakého výsledku, nevidím žádný důvod, proč bych měl o tak důležité objevu (což existence mimozemského života bez pochyby je) mlčet. Argumentace zastánců „spiklenectví“ mi přijde naprosto nesmyslná.
     Vím, že se opakuji, ale: To, že někdo něco nafotí, i kdyby to vypadalo senzačně, neznamná, že tvrdím, aby zveřejnili nějaká velmi odvážná tvrzení bez patřičných důkazů, která by je stála pověst.

     • mykanec

      Moc se omlouvám, že jsem asi nesprávně a opačně pochopil Vaše pohnutky a texty.
      Píšete „jestli jste nebyl dosud schopen zjistit“ – ano nebyl. Chodím sem jen nárazově/občasně a některé článečky přeskakuji bez čtení včetně diskusí, takže jsem vašich příspěvků asi moc nečetl a tím pádem se mi neseskládaly v hlavě v ucelenější obrázek.
      Zřejmě můj odpor k milovníkům a propagátorům konspiračních teorií dosáhl patologické výše a vidím je i tam kde nejsou. Budu asi muset zdvojnásobit dávku ranních pilulek, abych se umravnil :-)

    • Tom

     Panové zrovna vy dva se hádat, vždyť jste oba na stejné lodi, no jiný uhel pohledu to ano ale jinak v mnoha a mnoha věcech hovoříte naprosto shodne, myslím že v tomto připade se u Vás jedná skutečně o nedorozumění. Prosím, moc Vás oba prosím nešijte do sebe. od toho tu jsou tu jiní řekněme mdlého rozumu – vím že ani je den z vás neni konspiroteoretik.

     • Zeus

      K této iniciativě se rovněž přidávám

      • Tom

       Děkuji :-)

     • mykanec

      Tome, děkuji za pokus nalít olej uklidnění na hladinu rozbouřeného diskusního moře.
      Už jsem zklidnil „hormóna“.

      • Tom

       bez obav, občas všichni hledáme směr. naší výhodou je že si dokážeme uvědomit jeho ztrátu. Poznat že tato cesta nebude ta nejlepší. Já děkuji. :-))

 • rastua

  Mne sa to nezdá. Čo ak je to len hovienko ktoré vykakalo opportunity. :)

 • JiriL

  Objevil se kámen, no to je jednoduché. Nějaký Marťan už nevydržel čekat, až se to opět pohne a trefil to kamenem se slovy : Že by to chcíplo?

 • lamer

  i kdyby nafotili, nezveřejní

  • Tom

   a co by z toho tutlání měli?

   • Aha

    a co by z toho měli kdyby to zveřejnili? :-)

    • Mat

     Třeba naplnění svého úsilí?… Zodpovězení jedné z nejstarších otázek lidstva?…
     Kdyby každý, kdo něco objeví, jednal podle Vás (co by ze zveřejnění měl), dodnes byste pazourkem oškraboval maso v jeskyni.

     • Nobody

      Kdyby každý, kdo něco objeví, jednal podle Vás (co by ze zveřejnění měl), dodnes byste pazourkem oškraboval maso v jeskyni.
      A kdyby to neudělal,pak bude svět takový jaký je,že?
      Ať žijí miliardáři – ale na to je asi těžký přijít.Kdo stojí za válkami,bídou atd?
      Že by to byli politici?A nebo je to pouze kamufláž?Že svět řídí šejci (ropa,různé naleziště ložisek rud = jejich vlastníci?)
      Nejspíš je nasnadě položit si otázku:
      Když budu multimiliardář,co se stane s ekonomikou,co udělá vláda proto aby mě jako investora si udržela?
      Přátelé vše se točí okolo peněz a když ne peněz pak okolo surovin či nerostů.Z NASA opravdu přicházejí super zprávy o nerostech a různých ložiškách rud :))) (Proč se o tom mlčí?)
      A tak si myslíte,že NASA má opravdu zájem cokoliv zveřejňovat,aby se o to zajímalo více a více lidí a tím aby žila v nejistotě,že její zásluhou se začne „hon na Mars a jeho poklady?“
      Jestli věříte NASA,věřte,ale já nevěřím komerčním institucím.Protože právě oni jsou sponzorováni těmi,kdo mají pramalý zájem o to,aby se lidstvo dozvědělo cokoliv,co je posléze uvede do krachu.

      • Mat

       „hon na Mars a jeho poklady“
       Na povrchu Marsu je např. dost železa, na asteroidech i vzácné prvky, nic tajného. O čem konkrétně se mlčí? Pokud jenom o tom, co píšete, pak je to mlčení nějak neúčinné. Jestli nebude náhodou chyba na druhém konci informačního toku…
       Ale jedno mi vysvětlete: když NASA má takovou potřebu mlčet, jak to, že víme, že vysadila na Mars vozítko a jak to, že ZVEŘEJNÍ SNÍMEK s něčím neobvyklým, jako se stalo teď, když o závěrech budou podle vás mlčet?

       Pokud někdo zadá někomu specificky zaměřený výzkum, tak je jasné, že výsledky obdrží zadavatel, zvláště když ten výzkum sponzoruje. Jestli ale chcete věřit, že vám všichni lžou, nikdo vám v tom bránit nebude…

       • DroidSafgor

        no vypadla z tebe dobrá blbost … Oni zveřejní, jen to co se jim hodí ;) a néé nám nebo tobě … Jsi hodně naivní a možná i neinformovaný ;O

        • Mat

         Jsi hodně naivní a možná i neinformovaný, zhodnotil ses sám. I když já bych to viděl trochu jinak

        • Tom

         ale zveřejní akorát se to nedovíš v časopisu SPY nebo Blesku, no

        • Tom

         Na blbosti jsi tady ty kabrňák :-) Samozřejmě že se zveřejní jen to co se hodí a co se nehodí to se nezveřejní funguje to tak i v mateřské škole, partě obchodu s potravinami u pojišťoven. bank. Sousedů v domě. Nejcennější co je je informace. Rozuměj , eee promiň to bych po tobě chtěl moc, vím, že s rozumem na tom dobře nejsi, Prostě nejcennější jsou informace, které máš jako první. Pak záleží ještě zda se informace týká objevu nebo vynálezu.

       • Nobody

        Pokud se vratím k Vašemu 1 příspěvku tohoto vlákna,NASA ( Národní úřad pro letectví a kosmonautiku,kde je soustředěn veškerý nevojenský vesmírný výzkum)což vlastně je vládní instituce,dotovaná zčásti státem a z části dalšími sponzory.To je fakt,vláda si nárokuje určité výzkumy a sponzoři jistě že žádné nároky nemají.
        A teď k předchozímu článku:
        Nebudu zde citovat celý Váš příspěvek ale:
        Dobře,pravda,všichni víme že Mars je „nejen“ ze železa :)
        A kde přesně se nachází v jakém množství a pokud je tam naleziště železa v jaké je kvalitě?Tyto informace jistě ví každý z nás.Chyba je jistě na 2 konci info. toku a tím je jistě myšleno NASA.

        Když NASA má takovou potřebu mlčet, jak to, že víme, že vysadila na Mars,vozítko a jak to, že ZVEŘEJNÍ SNÍMEK s něčím neobvyklým, jako se stalo teď, když o závěrech budou podle vás mlčet?
        Takže vozítko – pouze jedno?.)Ano a známe i jeho přesný cíl,analyzovat „horniny.“Dále zaznamenat (topologii,panorama?) Marsu.(V celku směšné – tu přeci znají = družice).V podstatě tedy všichni víme,jaký má tato sonda (či vozítko) cíl,protože jsme všichni o tom naprosto dokonale informováni. :))
        A zveřejní snímek s něčím neobvyklým?To ano,lidé se pak o to více začnou zajímat, o planetu Mars,a o to větší přísun kapitálu bude NASA mít – naláká tím sponzory.
        Ano neobyklým,ale otázkou je, co vše se z toho nechá vyvodit a co je vlastně pro NASA neobvyklé?
        Že nám to jasně popíše-ano je tam život,a nebo je tam atmosféra (pohyb vzduchu)?Nikoliv,je to pouze,promiňte to slovo,nicneříkající snímek,ze kterého nejde nic získat,a pokud ano,jaká pak asi bude reakce NASA – ano není to kámen ale je to něco živého?Určitě :))))
        Ne,pouze se napíše,toto byla chyba při záznamu atp.Z těch co něco třeba jen tuší se udělají „hlupáci nebo konspirátoři“ =holý prostý fakt.A co bude následovat?Výsměch celému světu,proč?Protože jakýkoliv jiný snímek či záznam,který prokazatelně označuje život bude označen za kaz,poruchu či vadu přístroje a my lidé tomu samozřejmě budeme věřit.Přeci nejsme ti hlupáci ani konspirátoři ne?.)
        A na závěr,další jednoduchá věc.Kolik peněz investovala NASA do výzkumu Marsu,když ví,že tam není život?A proč zrovna Mars?Proč ne třeba Jupiterova Europa kde je předpoklad vody v kapalné podobě a tudíž předpoklad života?

        • Mat

         Jo jasně, NASA ví že je tam život a mlčí snad abychom se nenakazili tamějšími bakteriemi :D:D Zatímco u meteoritu

         ALH 84001 všichni tvrdošíně mlčeli a my vlastně nevíme o tomto nálezu nic (v internetu se choulí jediný článeček na zapadlém serveru Wikipedie :D).
         Vozítka jsou tam 3, z toho funkční jsou 2. Jejich hlavním posláním je zjistit jaké byly podmínky na Marsu v minulosti, to z družic nezjistíte, a jestli tam mohl být, nebo je život.
         O nalezišti železa se nedozvíte pomocí 3 vozítek, vysazených každé jinam, z nichž jen jedno se „umí podívat“ pod povrch. A kdyby to uměli z družic, šlo by to i na Zemi… A to jaksi nejde.
         Proč ne Europa? Jak probíhá průzkum In situ? První verzí je průlet pak výzkum z oběžné dráhy (Voyager, Pioneer, Mariner, Veněra…). Pak přistání (Spirit, Oportunity, Viking, Huygens…). Kolik sond bylo u Jupiteru na oběžné dráze? 1 – Galileo. Ta nám dala informace nejen o něm, ale i o jeho měsících. Přistávat na něčem a ani nevědět jak to tam vypadá by bylo plýtvání penězi a časem. Při některé další výpravě se třeba pokusí provrtat ledem Europy nebo Ganymeda. Uskutečnění projektů závisí na rozpočtu USA, resp. podílu pro NASA a to, které projekty bude vláda USA platit a které ne, Europa už několikrát neprošla rozpočtem. Cassiny-Huygens nám dala zajímavé výsledky z povrchu Titanu a i tam se bude pokračovat. Ale to by napřed museli přestat válčit o ropu a peníze cpát jinam. Jaký důvod by ale mělo velké investování do průzkumu Marsu, když by věděli všechno a samozřejmě to tajili?

         Ale jak jsem již řekl, věřte si čemu chcete. Když patříte k těm pár šťastným vyvoleným co tuší, ba dokonce ví…

         • Nobody

          Omyl,já nepsal,že něco tuším nebo snad vím.
          O to se starají speciální „úřady.“ :)
          A věřit?Ano věřím jedinému,že až přijde čas,zemřu.Toť je jediná pravda,kterou známe všichni na této planetě a která je nezpochybnitelná pokud se týče našeho těla :)Stejně je to i s tím věděním,pouze má smrt je jistá a vím že časem přijde .)))
          Toť k tomu co vím a čemu věřím.
          A teď,tuším,že podle Vás nesmysl nebo konspirace nepodložená ničím:
          Vezměme si do ruky 4 listy čtverečkovaného papíru,seřaďme je tak aby byly 2 vedle sebe a 2 pod sebou.
          Na 1 z leva nakresleme náš Orion a dle umístění další souhvězdí.Až to budeme mít vezměme list vpravo nahoře a obkresleme list co jsme vytvořili,potom tento list překlopme zpet doprava.Toi same udelejme se spodním levým listem.A zbyde nám list vpravo.Vcelku nelze anipřeklopit ta kco s ním?
          Asi ho roztrháme?:))Ne vezmeme a obkreslíme vše z 1 listu nahoře vlevo.Potom otočíme a vložíme zpet na puvodní místo.Takže máme 4 papíry s tím samým.A když se na ně zadíváme,opravdu vidíme to samé co je na námi vytvořeném originále?(1listu?)
          A co když takhle „funguje“ anebo je „postaven“ vesmír?
          Takž pak je 100% jisté že život není jen výhradou naší planety :) …………….

        • Zeus

         Na Europu se jen tak nepodíváme, žádné reálně dohlednutelné myse se neplánují. Neplánují se, neboť je to docela daleko. Ale hlavně pro silné magnetické pole Jupiteru se v oblasti orbity Europy vytváří silné van Allenovy pásy, které by usmažily běžné sondy. Ty peníze, za kterou by se poslal tank sonda k Evrope se dají využít lépe a proto podobné projekty nemají zatím šanci na schválení a bude se muset počkat na pokrok v technologiích. Mars se studuje, protože je to stejně zajímavé možná zajímavější, je blízko a tedy lehce dostupný. A hlavně je podobný Zemi, takže můžeme aplikovat na něho spoustu známého.

         Neexistuje biologické řešení, které by umožňovalo, žít komplexnímu tvorovi na Marsu za podmínek, které tam panují. Tohle vážně nemusí NASA tajit. Ovšem s existencí mikrobiálního života to je jiné. Jeho pravděpodobnost výskytu podle toho, co o životě víme je vysokoprocentní. Nebude na povrchu, ale v případě Marsu tak metry až kilometry pod povrchem. Obdobně na Zemi máme organizmy hluboko v zemské kůře. Jejich podmínky nejsou tak ovlivněny tím, co se děje na povrchu. Důležité je, aby tam bylo teplo (vnitřní zdroj tepla). V takovém případě může život panovat na 2 měsících Jupitera, na více měsících Saturnu a třeba na planetce Ceres. Jediný problém bude ten život dokázat, protože nejsou vyvinuty postupy pro takové dokazování a proto ani NASA o takové formě života nemá důkaz. Ale jak říkám je méně pravděpodobné, že by tam život nebyl než opak.

         • Kamil Moučka

          To, že se žádné mise se k Europě neplánují je nesmysl. Co takto mise JUICE (JUpiter ICy moons Explorer mission) Evropské kosmické agentury, (žádná NASA). Start je plánován na rok 2022 a přílet k Jupiteru 2030. Jak už ze samotného názvu mise vyplývá bude nejméně 3 roky detailně zkoumat Jupiter a během několikerých!! průletů kolem jeho tří ledových měsíců Europy, Ganymeda a Kalista, bude provádět jejich podrobný průzkum. Jistě si dovedeš představit jaká bude úroveň vědy a technologického vývoje v té době. Takže na zásadní objevy v této oblasti je určitě zaděláno. I když kdo ví, jestili ESA není stejná, jako ta „zlotřilá NASA“ a téměř nic nám neřeknou?:))))

          • Zeus

           Ve vláknu diskuze bylo myšlena obdoba vozítek na Marsu a proto tak byla koncipována i odpověď. Z astrobiologického hlediska plánuje Rusko navštívit Ganymed, ale s jejich přístupem nevím nevím. A ten rok 2022 taky není nic extra blízkého.

          • Kamil Moučka

           Dobrá, ale myslím si, že největším přínosem pro poznání potenciálního života na těchto ledových měsících by bylo dostat se nějakou sondou pod tu jejich ledovou krustu k podpovrchovému oceánu vody. A to je opravdu problém na jehož vyřešení si ještě dlouho počkáme.:))

          • Mat

           Bohužel…
           Výsledek, ať už jakýkoliv, bude znamenat velký skok v astrobiologii (podmínky pro život jinde ve vesmíru).

          • Zeus

           Asi tak nějak. Pro začátek by stačilo, kdyby se prozkoumala voda, která trhlinami proniká z hloubky na povrch. To by mohlo přinést stejné výsledky jako podpovrchový průzkum. Ale i tak by bylo potřeba pohybovátko a to je taky v nedohlednu.

          • Nobody

           Jednoznačný souhlas :)

         • Tom

          jo :-)

        • Aha

         Pane Nobody lépe bych to nenapsal poklona.Konečně někdo vnímající a chápající realitu

         • Tom

          Aha … realitu…. :-))

        • Tom

         začnu od konce Mars proto že to je nejbližší zkoumatelná planeta v dnešním technologických možnostech. Europa ne protože je prostě daleko

      • Sauber

       Lépe bych to nenapsal.Toto je realita.Zrada od vlastního druhu bych jen dodal.

       • mykanec

        Jakápak „Zrada od vlastního druhu“?

        Kdo táhne a tlačí lidstvo kupředu? My, žvanilové z nějakých obskurních webových plátků, kteří se kromě nadávání na to, jak je ti „zlí“ bohatí přehlížejí a utlačují a lžou jim, na nic jiného nezmohou; nebo ti bohatí a chytří se spoustou nápadů (pravda, občas praštěných), schopní a ochotní investovat do vědy a výzkumu a tím pádem do pokroku s kterým se vezeme i my?

        My dole jsme jen spotřební materiál. Pokud si to dokážeme uvědomit a přizpůsobit se tomu, případně ti chytřejší z nás se pomocí sebevzdělání pokusí propasírovat mezi tu špičku, bude se nám žít lehčeji.

        Věčné brblání a stěžování k ničemu dobrému nevede. Pouze k depresím a blbé náladě.

       • Tom

        aaach jo … nelituj se ber to s usměvem aspoň víš co můžeš čekat

      • Tom

       :-)) poradím ti jak z toho marastu ven…. vyslíkni se do naha dej si přes pin…ra lopuchovej list lov ryby holýma rukama a bydli v jeskyni a nějaký korporace tě nemusej trápit. Odhaduju dobu přežití tak na 12 vteřin, zejména po zjištění že v jeskyni už někdo bydlí …………

    • Tom

     Prehlidky, parady a hlavne penize. ;-)
     ☆ neexistuje jediny duvod proc tajit ze je na Marsu třeba i zivot v podobe lišejníků. Zejmena když NASA sam financuje expedice. Jestli te to sere, Založ si vlastni kosmickou agenturu a ukaž jak ma probihat spravny vědecký výzkum. Až to udĕláš pochopíš i důvody proč se nekteré věci tají -ověřují, než se zveřejní. Někdy ten čas je delší třeba i roky.

     • Kamil Moučka

      Je to přesně tak, jak říkáš Tome. NASA a samozřejmě i další kosmické agentury si nemohou dovolit se zostudit před celým světem unáhleným stanoviskem k nějakému objevu. Fundovaný vědecký závěr si vyžaduje čas!!

      • obět

       Aby ten čas nezabral další tisíciletí.Někdo je totiž za oponou a člověk to není a ani Bůh tohle nedělá aby použil člověka a pak ho zabil.

 • kamaka

  Rhawn Joseph navrhuje, aby NASA pořídila dalších 100 snímků … nejenže navrhuje ale on NASA dokonce žaluje! No ti se v NASA musejí smíchy za břicha popadat.