UFO nad Norskem aneb Hessdalenský jev čeká stále na své objasnění

15
1074

Podivná světla, která se pravidelně objevují na obloze nad norským údolím Hessdalen, patří k dosud nevyřešeným záhadám. První zprávy o jejich pozorování přitom pocházejí už ze 40. let minulého století. Informace místních obyvatel zpočátku nikdo nebral vážně, ale od prosince 1981 do léta 1984 se světla nad údolím objevovala v průměru 15 až 20x týdně a byly pořízeny i jejich fotografie. V roce 1983 se proto do Hessdalenu vypravil vědecký tým, aby záhadě přišel na kloub.

Na místě instaloval výzkumnou stanici, ze které se v roce 1998 stala interaktivní „modrá skříňka“. Zařízení automaticky fotografuje okolní krajinu jednou za minutu. K dispozici má tři kamery a systém ELFO, který zaznamenává elektromagnetické signály.

Hessdalenská světla jsou nejčastěji bílá nebo žlutá a někdy se dají pozorovat i déle než hodinu. Často visí nehybně nad údolím, jindy pomalu plují po obloze a sem tam přelétnou velkou rychlostí. „Přístroje naměřily, že světla se pohybují rychlostí 0 až 8 km za sekundu, “ řekl jeden z autorů výzkumu, dr. Erling Strand z univerzity v Östlundu.

Vědci se zpočátku přikláněli k názoru, že by mohlo jít o plazmovou kapsu v atmosféře, ale teorii ionizovaného plynu se jim nepodařilo potvrdit. Zvažovalo se také, že světla by mohla být produktem piezoelektřiny generované ve zdejších skalách, protože krystalické horniny obsahují křemenná zrna, jež vytvářejí intenzivní elektrický náboj. I tato teorie padla. Nepodařilo se prokázat ani hypotézu, že by mohlo jít o zrcadlení, konkrétně o světla aut, která projíždějí po silnici mezi Oslo a Trondheimem.

Informace místních obyvatel zpočátku nikdo nebral vážně, ale od prosince 1981 do léta 1984 se světla nad údolím objevovala v průměru 15 až 20x týdně a byly pořízeny i jejich fotografie. V roce 1983 se proto do Hessdalenu vypravil vědecký tým, aby záhadě přišel na kloub.

Světla se v současnosti nevyskytují tak často jako v 80. letech, je možné je vidět přibližně 20x do roka. Norští vědci, kteří mezitím na „Projektu Hessdalen“ začali spolupracovat s italskými a francouzskými kolegy, stále netuší, co je jejich podstatou. „Zřejmě jde o nějaký dosud neznámý atmosférický nebo fyzikální jev, který si vyžádá dlouhodobý výzkum,“ dodal dr. Strand.

Zdroj: NatGeo

 • anonym

  Tomas Tvrdak Hodbod –

  Tomáši, ty jsi fakt tvrďák, fakt tvrďácký komentář.

  Mimochodem, podepsala ti už maminka ukoly do školy? :DD

 • anonym

  Pokud v dnešní době nekdo popírá, že neexistují a že k nám běžně nelétají, tak je to samé jako popírat fakt, že je Země kulatá.
  ( a co se týče té pravopisné chybičky, nědělejte že jste dokonalí a nikdy ste se nespletli )

  • Bojkas

   Nepopiram ze existuji, ale to, ze sem „bezne“ letaji.

 • anonim ty jsi lol :D

 • anonim

  Co to asi tak může být?

  Proč nepřipustí,že to jsou „lodě“ mimozemských „návštěvníků“ ???
  Proč se to pořád snaží vysvětlit vědecky, když to ani už nejde!
  Nechápu, proč se ti šašci snaží pořád ututlávat fakt, že sem běžně létají?!

  • FFS

   Víš… právě kvůi lidem s pravopisnou chybou v nicku se to zkoumá a vědci se snaží přijít s vysvětlením přírodního jevu. Mimozemská loď je až na posledním místě.

   • Namor

    No hezky si mu to nandal:) Ale myslím si že tu nejde tolik o formu ale o obsah toho co chtěl anonim říct. A potahování za pravopis je trošku … nevím jak přesně to vyjádřit aby ses neurazil – no prostě tohle není soutěž v pravopisu ale diskuze.

    • FFS

     To říkal Kurosawa o formě a obsahu. Vím, co chtěl říct moc dobře. Nicméně stačí prolistovat zdejší diskuse a hned ti docvakne, kolik takových cvoků se tu pohybuje.

    • Skiller

     přesně, ale to jemu ani Tomovi nedojde, oni si potrpěj na kravinkách a zbytečnostech….:))

     • Tom

      Když už jsi mně zmínil, kdák kdák. :-))) Ty kravinky a zbytečnosti z tvého pohledu jsou mnohdy ukazatele směru kudy se vydat za objasňováním kdejakého jevu. U těchto věcí se nedá dost dobře použít ani Occamova břitva, protože počáteční argumenty jsou již mnohdy mylné a tudíž, nám pak zbývá se už jen šťourat ve zbytečnostech a kravinkách. A hledat cestu vedoucí k objasnění jinak. :-)

   • miskith

    Dobrý, ale nick nemusí být existující slovo a třeba nechtěl být „anonym“, ale „anonim“. Já také používám „miskith“, což je neexistující slovo a teoreticky by se to mělo psát „myskith“ popřípadě ještě počeštěněji „myskyth“.

    EDITED: Pro jistotu, kdyby si mě chtěl brát doslovně, tak teda „miskith“ existuje a je to část jména čtvrti na nějakém ostrově či co, ale to sem dřív nevěděl.

    • FFS

     Ah… no jo, tentokrát jsem udělal chybu. Už jsem za to vytrestán dost.
     Arogantně poučovat nechci a nebudu. Má pointa je jednoduše v tom, že se furt objevují tihle lidé a už raději předpokládám dopředu, že další debata mít smysl nebude. Stačí se podívat na Skillera…

     • miskith

      Však to je jedno, každej dělá chyby. No a pokud si někdo myslí, že mimozemšťani můžou za to, že se stejné póly magnetu odpuzují a podobně, pak je to jejich problém. Proč se s nima hádat? Pokud nepřistoupí ani k pravdě podložené důkazy, potom nemá cenu se s nimi hádat. Proč s takovými lidmi ztrácet čas a hlavně trpělivost, když mají svou „pravdu“.

      • FFS

       Vítejte na mém můstku, poručíku. :)
       Oni jednodušší lidé mají jednu obrovskou výhodu oproti ostatním. Neuvědomují si svoji jednoduchost a jsou šťastní.

 • Bojkas

  Pokud se objevuji na podobnych mistech, at si stoupnou pod ne. ;-)