Bible naruby aneb Desatero pro virtuální věk

7
862

Svět se mění a s ním i víra. To si řekli někteří kněží ve Velké Británii a rozhodli se předělat biblické desatero. Argumentují tím, že poučky, které vnukl Bůh Mojžíšovi na hoře Sinaj, jsou staré několik tisíciletí a dnešní mladý člověk jim nemůže rozumět. Že je křesťané až donedávna docela dobře chápali i v archaickém znění, není pro „novátory“ dostatečně pádným argumentem.

Čeho se tedy můžeme v desateru pro 21. století dočkat? Mění se především znění mravních ponaučení. Nejenže k mladým věřícím a méně vzdělaným jedincům „promlouvají“ formulacemi, které běžně slyší ze sdělovacích prostředků. Změnil se do jisté míry i obsah sdělení, což vadí nejen ortodoxním věřícím, ale i těm, kteří ctí historickou tradici, k níž Starý zákon bezesporu patří.

Jestliže jsme dříve mohli slýchat přikázání „Nepokradeš!“, moderní jazyk nabízí „Konej s čistým svědomím“. Jak ale vypadá takové svědomí zloděje nebo dokonce masového vraha, to už ponechávají novátoři zjevně na uvážení každého z nás.

[pullquote_right]A nemyslete si, že nové Desatero je nějakým plácnutím do vody. V Británii by ho měli co nevidět začít používat v šesti stovkách kostelů a zastánci této podivné inovace jsou přesvědčeni, že velmi rychle přibydou další náboženské obce, které přijmou tuto změnu za svou.[/pullquote_right]

Jestliže nás doposud Bible nabádala, abychom ctili otce svého i matku svou, teď si prý vystačíme s variantou „Vycházej dobře se svými rodiči“. Pro někoho to ovšem znamená, že postačí, že rodiče nebudeme mlátit po hlavě a ve stáří jim najdeme nějaký slušnější domov důchodců. Výzva k zachování partnerské věrnosti dobře známá ve verzi „Nesesmilníš“ se mění ve výzvu: „Postarej se, aby tvé vztahy byly správné“. Že je pro někoho správné žít v několika vztazích najednou, už dnes nejspíš církevní činitele nezajímá. A okřídlené zvolání „Nevezmeš jméno Boží nadarmo“ nahrazují současní duchovní úderným výkřikem „Ber Boha vážně“.

A nemyslete si, že nové Desatero je nějakým plácnutím do vody. V Británii by ho měli co nevidět začít používat v šesti stovkách kostelů a zastánci této podivné inovace jsou přesvědčeni, že velmi rychle přibydou další náboženské obce, které přijmou tuto změnu za svou. A protože žijeme v době otevřené všem možným diskusím, prý tohle ještě není konečná verze. Věřící mohou přicházet s novými a novými aktualizacemi. Pokud se některá z nich tvůrcům aktuální verze Desatera zalíbí, tak ji rádi použijí.

Možná se tak dočkáme chvíle, že Bůh všech křesťanů nakonec neporozumí svým vlastním ponaučením. Může se ovšem přihlásit do diskuse a zkusit s tím něco udělat touto cestou.

 • Endaria

  to čo bolo vytvorené pred niekoľkými tisíc rokmi by sa malo uchovať naveky….toto čo vymýšľajú je blbosť…aj keď je cirkev neviem aká…

 • Stanley

  …..kazdy sam za sebe zijeme s moralnimy zasadami co nam byli ockovany od narozeni,nase ciny nezalezi moc na tom ci to je protipravni nebo nje…..

 • Stanley

  ja musim uznat ze mas s casti pravdu ze nabozenstvi jsou nesmyslna….ale to ze neco ci nekdo nad tim vsim stoji :-)…..se neda povazovat za pouhou shodu okolnosti a nahod…..a nabozenstvi jako takova toho vyuzivaji……ty nevedomosti a pocity tomu nejak prijet na kloub :-)…..nic tematu myslim si ze to je hanobeni tradice(historie) křestanstvi……

 • Toman

  Hehe tak ti špekulanti změní desatero do modernější, obecnější podoby, kdy jednotlivá přikázání budou tak obecná, že se budou vztahovat na většinu obyvatel a po přečtení si budou moci říct : „Já jsem vlastně křesťan celou tu dobu!“

 • xxx

  super takže když okradu zloděje, nepůjdu do pekla :D , beru auto a jedu na benzinku

 • mykanec

  Správně nastoupená cesta k nenásilnému postupnému zrušení alespoň jednoho nesmyslného náboženství. Doufám, že ostatní pobožné spolky budou následovat a lidé konečně místo slepé víry začnou přemýšlet.
  Asi to pěkně schytám :-)

  • Danny

   Ani ne hele :) Já s tebou naprosto souhlasím.