Záhada trpaslíka z Wyomingu

3
1375

Tvor, kterého před více než 80 lety nalezli hledači zlata v lokalitě Pedro Mountains v americkém Wyomingu, představuje dodnes velkou záhadu. Při hledání drahého kovu „vykoukla“ na zlatokopy ze skalní dutiny mumie měřící na výšku pouhých čtyřiceti centimetrů a vážící něco kolem tři a půl kila. Své nálezce docela vyděsila: nic podobného nikdy neviděli. Podivný tvor byl celý vrásčitý, měl zvláštně bronzovou kůži a překřížené ruce i nohy. Přesto dobrodruzi prokázali nečekanou osvícenost a předali nález vědcům. Ti už před druhou světovou válkou zjistili, že se wyomingská mumie tělesnou stavbou neliší od humanoidních bytostí.

Jenže dodnes se nepodařilo určit, o koho vlastně šlo. Oficiální verze zněla: je to hesperopithekus, tedy antropoid, který žil ve zdejších končinách asi před 6 miliony let. Jenže pak jistý dr. Henry Shapiro prozářil mumii rentgenem a na základě svých výzkumů se přiklonil k teorii, že se jedná o neznámého tvora z velmi vzdálené minulosti. Přeloženo: možná je to mimozemšťan, který k nám před miliony let přilétl a zahynul tu.

Čtěte dále na ProcProto.cz: Žili na Zemi opravdu obři?

Nevíme ani to, zda tvor z Pedro Mountains zahynul v jeskyni, kde byly jeho ostatky nalezeny, nebo zda ho tam uložili jeho druzi. Stejně tak panuje nejistota, zda je mumifikace „umělá“, nebo ji způsobily přírodní podmínky. Nicméně podle egyptologů, kteří byli v minulosti k výzkumu tajemných ostatků přizváni, by se mohlo jednat spíše o uměle zakonzervovanou mrtvolu.

Další výzkum se ovšem nejspíš neuskuteční, protože mumie z Wyomingu nakonec zmizela, a tak po ní zůstaly jen fotografie. I když jsou poměrně kvalitní, k důvěryhodnému výzkumu se použít nedají.

 • Vincislao Rossellini

  Hesperopitecus je důsledek chyby při určování fosilizovaných zubů. Kromě člověka žádný hominid v Americe nežil, takže se krátce stal tento nález argumentem proti evoluci ze strany kreacionistů a křesťanských fundamentalistů. Charakteristické rysy odpovídají nejspíše acranii nebo možná anencephalii lidského novorozence. Přesně bych to věděl po přímém průzkumu nebo kdybych měl větší obrazovku nebo fotografie.
  Není to jediný případ, kdy byl novorozenec s vizuálně podobnou vadou mumifikován národy Ameriky.
  Je to možná bizarně vyhlížející mumie, ale viděl jsem množství podivnějších lidských vad, které nejsou v žádném případě paranormální.
  Bylo by už samo o sobě úchvatné, kdybychom nalezli hominida s takovou vadou, mumifikovaný by byl i bez vady světová senzace, stejně jako při jeho nálezu v Americe.
  Mnohem zajímavější je mumie zvaná Ata, což je mnohostranná záhada.

 • Toman

  Škoda, že zmizela, tyhle věci mají v sobě náboj senzace a sílu pohnout všedním myšlením. Stejně jako dnešní zpráva o ztraceném egyptském přístavu Heraklion.

  • Miroslav Lovecký

   Právě proto často tyto věci mizí – bohužel. Někteří si prostě přejí za každou cenu zachovat status quo…