Turínské plátno je podvrh, tvrdí italský vědec

4
603

Turínské plátno, do něhož mělo být krátce po ukřižování zahaleno tělo Ježíše Krista, je středověký podvrh. Podobných pláten vznikly desítky, dochovalo se ale pouze toto jediné, tvrdí italský vědec Antonio Lombatti z Parmy.

Lombatti dospěl ke svému závěru na základě francouzského výzkumu z 19. století, který zjistil, že Turínské plátno bylo zhotoveno v Turecku přibližně v roce 1300. Podobných relikvií vzniklo asi čtyřicet, většinou se ale rozpadly, některé pak byly zničeny za Francouzské revoluce.

Plátno se dostalo do Evropy jako suvenýr dovezený z jedné z křížových výprav a později ho získal rytíř Geoffroy de Charnay (1251 – 1314), jehož rod je v některých análech uváděn jako první vlastník relikvie.

Co se data vzniku plátna týče, k podobnému závěru došli v roce 1988 i vědci z Oxfordu. Podle radiokarbonové metody bylo plátno zhotoveno někdy mezi lety 1260 až 1390. Jeho název je odvozen od italského města Turín, kde je tato relikvie uchovávána od roku 1578.

 • jiný jirka

  Tato zpráva je dost mimo mísu,hlavně neúplná.Sice bylo v Oxfordu zjištěno,že ne plátno,ale vzorek (3 nitky ) plátna pochází z let kolem 1300,ale pozdější výzkum odhalil,že ty tři nitky byly vymotány z uvolněné poškozené okrajové části plátna,aby nedošlo k dalšímu poškození necitelným odběrem.K velké smůle ovšem použili opravenou část plátna pocházející z oprav v té době..Mají trochu jinou strukturu a mikroslopickým porovnáním v různých spektrech světla s dalšími vlákny to bylo později potvrzeno.Hlavně našli vlákno,které bylo stočeno z nitek starých a novějších,kde to bylo jasně patrné.
  Dosud však nebylo zjištěno,jak se obraz dostal na plátno,Namalován není,protože mikroskopy potvrdily,že barva by pronikla do vláken plátna,ale zde je obraz jakoby nanesen pouze na horní ploše vláken a neproniká ani do středu nitek,ani neobtéká zaoblení vláken.Pořad o těchto faktech již dost dávno běžel na kabelovce na Discovery science a byly tam i velmi zajímavé počítačově zpracované snímky vláken..

 • Toman

  To není moc velké překvapení .. kéžby se někdy našla první stránka Bible, tak jak to bylo v Červeném Trpaslíkovi : Mé milované Carol, všechny postavy v této knize jsou smyšlené a jakákoliv podobnost s žijícími bytostmi je náhodna… :D

  • Jirka

   tam by spíš bylo, za hospodina a anděly si dosaďte mimozemšťany, za ďábly si dosaďte taky mimozemšťany (navzájem znepřátelené) a ono by to najednou i smysl začalo dávat

   • wayfarer

    Presne tak..biblii chýba preklad do jazyka 21.storočia…vtedy by som asi ani ja nepochopil, že sa niekto znesie z oblohy a dokáže také veci, ktoré sú teraz v medicíne bežné..