Američané zveřejnili nákresy svého 60 let starého létajícího talíře

7
1097

Národní archiv USA poprvé zveřejnil nákresy vysoce utajovaného vojenského projektu. Šlo o létající talíř schopný létat nadzvukovou rychlostí, který americké vojenské letectvo vyvíjelo v letech 1951 až 1956. Projekt nesl označení Project 1794.

Talíř byl schopen vertikálního vzletu. Dokázal dosáhnout rychlosti Mach 3 a Mach 4 a udržet letovou výšku 100 000 stop. Zní to neuvěřitelně? Autoři 60 let starého projektu v závěrečné zprávě uvedli: „Navrhovaná stabilizace a kontrola řízení je možná a stroj může být jednoduše ovládán během celého letu od startu po dosažení nadzvukové rychlosti ve velmi vysoké výšce.“ Výroba jednoho stroje měla trvat 18 až 24 měsíců a v současných cenách by vyšla na 26 miliónů dolarů. Pro srovnání: vývoj nového letounu Lockheed F-35 stál Ministerstvo obrany USA 40 miliard dolarů. Z dokumentace nicméně není jasné, zda byl vyroben i prototyp unikátního letounu ve tvaru talíře.

Zdroj: ign.com

 • covámtujebe

  „Výroba jednoho stroje měla trvat 18 až 24 měsíců a v současných cenách by vyšla na 26 miliónů dolarů. Pro srovnání: vývoj nového letounu Lockheed F-35 stál Ministerstvo obrany USA 40 miliard dolarů.“

  Banány jsou žluté. Pro srovnání: melouny mají pecky.

 • 695421

  Nový super web o záhadách zde – http://www.stinlidstva.tode.cz/

 • Tom

  čoveče, jak na to koukám nebyla to špatná koncepce, myslím že to zůstalo jen na „papíře“ prostě se tomu nedala zelená.
  Pohon musel být proudový je tam jasně vidět jeho umístění.
  Pokud to postavily, tipuji, že to lítalo dobře, ale s jedním háčkem a to jen v bezvětří. V té době nebyla elektronika na takové úrovni, aby byla schopna vykompenzovat chyby vzniklé náhlými poryvy větru a Pilot tak měl na starost jen ovládání směru letu.

 • Ski

  tak proč od toho upustili :))))))) když všehcno měli ,věděli ,znali , vše bylo dokonalé a neuvěřitelné xD …

 • kazan

  Ale není zmíneno to nejpodstatnejší..pohon.Na jaky pohon to melo lítat,jestli na klasicky proudovy,tak to neni nic prevratnyho a pochybuju že by to dosahlo mach 3-4.Se mozna amici chtely jenom vytahnout a trapne napodobit(zkopirovat) nemce:)

  • miskith

   A nejpravděpodobnější možnost, tj že je celý článek vymyšlený, si nezmínil?…

 • ingi

  za tu dobu by mne zajímalo kam pokročili dnes