Britští vědci objevili Facebook z 16. století

3
407

Už v 16. století existovala sociální síť určená k tomu, aby na ní její členové sdíleli informace. Zjistili to britští vědci, kteří zkoumali práce italských akademiků z let 1525 až 1700. Tento historický „Facebook“ shromažďoval informace o Akademii, jednotlivých členech, jejich publikační činnosti a dalších aktivitách.

Britské výzkumníky překvapila velká podobnost tehdejší sítě s těmi současnými: mladší učenci si vytvářeli přezdívky a jednotlivé skupiny měly vlastní emblémy a hesla. „Stejně jako my vytváříme uživatelská jména na Facebooku a Twitteru nebo okruhy přátel na Google Plus, tito učenci měli své přezdívky a sdíleli a komentovali aktuální myšlenky a novinky dne. Vyměňovali si také básně, divadelní hry a hudbu,“ říká šéfka výzkumu prof. Jane Everson z Royal Holloway University.

Sdílení bez internetu nebylo samozřejmě tak rychlé jako dnes, ale prostřednictvím ročenek a velkého množství dopisů a psaných projevů věděli o všem, co se kolem nich šustne. Studenti také vymýšleli satirické přezdívky pro vyučující, zmiňovali například akademiky, kterým říkali Gelati (ve smyslu studený čumák) nebo Intronati (neschopný samostatného myšlení).

Zdroj: sci-news.com

  • Piroh

    Ne to už se neda číst, aby byli zajímaví tak tu napíšou jakoukoliv cipovinu, za každou cenu.

    • Endaria

      Tak ako sorry, ale keď tu napíšu niečo o UFO, tak sa každý smeje a ešte neviem čo, ale keď tu napíšu toto, tak mudrujete všetci, že je to slabé…nemôžu tu byť stále len články o UFO a iných obrovských senzáciách…..mňa napr.tento článok prekvapil….buďte radi, že tu vôbec niečo je…

  • Tak tenhle článek je z poněkud slabšího soudku..