Bruce Willis nebude potřeba – Američané testují, jak rozbít asteroid pomocí atomové bomby

3
895

Američtí experti pomocí počítačové simulace testovali účinnost nukleárního výbuchu cíleného na velký asteroid. Podle jejich závěru by dobře namířená jaderná exploze mohla lidstvo ochránit před katastrofou.

Touto studií se zabývala americká Národní laboratoř v Novém Mexiku, která počítačovými simulacemi zkoumala účinnost nukleárního výbuchu proti hrozbě asteroidu. Ke zničení asi pětisetmetrového asteroidu použili vědci jadernou nálož o síle jedné megatuny TNT, což je asi padesátkrát více, než měla jaderná bomba svržená na sklonku druhé světové války Spojenými státy na japonské město Nagasaki. „Tento jednomegatunový výbuch zcela rozruší horninu asteroidu. Pokud by to byl asteroid křížící dráhu Země, rozhodně by snížil nebezpečí, které by původně představoval,“ uvedl odborník z Los Alamos Bob Weaver.

Ze studie dále vyplývá, že jaderná nálož nemusí být umístěna do hloubky nebezpečného asteroidu, jak můžete znát ze sci-fi filmu Armageddon od Michaela Baye. A i když tyto testy dopaly úspěšně, podle odborníků by jaderné bomby byly poslední variantou, jak odvrátit případnou srážku s velkým asteroidem.

Zdroj: national-geographic

 • Jaryn

  Hlupaci Americani. Vsude cpou tu jejich zpropadenou atomovou bombu. Nekde jsem cetl, ze problem s touhle taktikou je takovy, ze sireni atomove exploze vesmirem je extreme nepredvidatelny ukaz. Zrejme toho vic znici nez zachrani, ale to uz je Americkej zpusob mysleni.

  • Ren

   Vec se ma tak ze atomova bomba ma svou silu jen na Zemi ve vesmiru neudela nic jen hezky osvetli asterid. Tlakova vlna ve vzduchoprazdnu? Na to skoci jen hlupak…

   Hezkyzbytek vecera

   • Tom

    Jooo, ty jsi to zkoušel? Slyše jsi někdy Apollo13? tam ji tlaková vlna ve vesmíru málem z lodi udělala rakev. Tlaková vlna je jen jeden z účinků bomby. Atom je v ní jako palivo pro výbuch. Díky tlakové vlně vznikají planetární mlhoviny, díky tlakovým vlnám slunečního větru máme narušované geomagnetické pole Země. Exploze ve vesmíru nejsou nic neobvyklého.