Čím dřív začnete s marihuanou, tím víc zhloupnete

18
1374

Podle nové studie by se před „trávou“ měli mít hlavně na pozoru mladí lidé do osmnácti let. „U těchto uživatelů totiž dlouhodobé a pravidelné kouření marihuany způsobuje trvalé poškození inteligence, pozornosti a hlavně paměti,“ upozorňuje rozsáhlá studie, jejíž autoři po téměř čtyřicet let sledovali víc než tisíc Novozélanďanů a vliv uvedené drogy na jejich zdraví.

„Marihuana rozhodně není neškodná, zvláště pro mladistvé,“ uvedla hlavní autorka projektu Madeline Meierová z londýnské Duke University. Za téměř čtyřicet let zkoumání účinků této drogy na lidské zdraví došla spolu se svými kolegy k závěru, že marihuana výrazně zpomaluje vývoj mozku a ovlivňuje mentální schopnosti jedinců.

Jak k tomuto závěru vědci došli? Všechny dobrovolníky podrobili opakovaným inteligenčním a psychologickým testům. Z těch pak vyplynulo, že když lidé začali marihuanu užívat až v dospělosti, droga neměla na výsledky měření IQ výrazný dopad. Naopak ti, kteří začali s marihuanou před svými osmnáctými narozeninami, měli v dospělosti výrazný pokles inteligenčního kvocientu. Poslední skupina, jež marihuanu neužívala vůbec, měla výsledky v dospělosti nepatrně lepší než v dětství.

„Aktivní uživatelé konopí ztratili vinou zlozvyku kolem osmi inteligenčních bodů. I když se to může zdát jako drobnost, není tomu tak,“ tvrdí Meierová. Čeho si ale vědci při testech všimli nejvíc, je zhoršení koncentrace a paměti u pravidelných kuřáků marihuany. Zajímavá je i morálka a disciplína samotných respondentů. Na tyto lékařské experimenty v průměru docházelo 95 % lidí z celkového vzorku 1037.

 • Lenny

  Je to článek co jasně ukazuje jedinou věc, legalizovat trávu, aby k ní neměli náctiletý tak snadný přístup. Protože když kupují od dealera, ten se neptá kolik ti je. Stejně jako chlast a cigára od určitý věkový hranice. Najdou se samozřeimně ti kdo to obejdou, ale tak je to se všim.

 • Bukvajz

  Mě by zajímaly ty inteligenční a psychologické testy… Protože inteligence může mít spousty forem… , nejen logickou, či encyklopedickou. Kuřáci marihuany se pravda, převážně stávají, mírnějšími, empatičtějšími lidmi, se sklony k alternativnímu myšlení. To může mít (podle mě) neblahý následek na výsledku takovéhoto IQ testu. Nemusí to však znamenat, že konkrétní člověk je hloupý, ba , že po čase zhloupnul… Prostě jen upřednostňuje jiný druh myšlení, který mu nezapadá do striktních tabulek, či testů.. ;)

  • Tom

   no a k čemu je takový člověk použitelný?
   Může rozvážet rohlíky? těžko
   může hlídat děti? Těžko
   může hasit oheň? těžko
   může operovat? těžko

   Napadá mě že může jen svobodně dál alternativně hulit, na nic jiného se nehodí.

   • ET

    typická reakce anit-huliče“. proč by jako nemohl rozvážet rohlíky? nebo hasit? pokud vystuduje medicínu (a nedělám si iluze, že se na medině hulí méně než na jinejch vejškách) proč by nemohl operovat?

    jsi předsudkář, nic jiného. nejspíš máš ve svém okolí trosku, která začínala na trávě a dneska si šlehá, takže všechny soudíš podle něj. ale neboj, na tebe taky dojde…

    • Tom

     co je anit-hulič?
     Hasič potřebuje mít čistý mozek a ne ho mít oblblej THC, kde v klídku a pohodě s dostatkem „svého“ vlastního času, v lepším případě, nebo naprosto vysmátej tahá lidi z autovraku.
     je to jinak nejedu na modní vlně. Nepotřebuju být „frikulin“ aby mě parta brala. Jako to je zřejmě ve tvém případě.

     • Roland

      Nevíš, že se překlikl *****? Možná kdyby jsi párkrát do času tu mariohanu zakouřil nebo snědl, tak bys nebyl tak úzkoprsý, utahnutý Tom bez Jerryho – nudný, zvládl by jsi tak alternativní myšlení i na nejnižším levelu a domyslel si, že myslel Anti-hulič. Hulím přes deset let a až teď si všímám nějakých negativních dopadů. Spíše demotivační syndrom, hůř se soustředím na právnické věty, ale to je vše. Na druhou stranu se mi otevřela mysl a nejsem jako ty. Ten rohlík bych doručil lépe než ty. Já s úsměvem(a to ani nezhulený) a ty nabručený, že musíš vstávat a dělat takové ******, které ti ani bohatství nepřinesou. Btw vysmátý vytahovat lidi z ohně asi ani nejde – máš totálně pokroucené začerněné představy – zahul si. Podle všeho na té modní vlně jedeš. Tomáší ‚Nováku

      • Tom

       :-) to jsi hulící olympionik, se přihlaš do nějaký soutěže, třeba vyhraješ první místo v demotivačním syndromu a druhé soustředění na právnické věty.
       O mojí mysli nevíš zhola nic, třeba mám mysl daleko víc otevřenou, než ty můžeš za celý svůj život poznat :-D

      • Tom

       Mimochodem pokroucené představy nemám tahal jsem z auta člověk po čelce s kamionem takže vím o čem píšu místo řidiče neexistovalo.

    • Navzdi Tvoja Laska
 • loyner

  Když se to hulí, je to svinstvo

 • Toman

  Je to dost neobjektivní názor. Nejde říct, že každý 15 letý, který začne hulit, ztratí tolik a tolik inteligenčních bodů. Hraje v tom roli tolik proměnných, že mi to přijde jako moc velký a zbytečný strašák

 • zalda

  výzkum je jedna věc ale realita další… lidi jsou různí a každý to má jinak asi ne :)… fakt že krátkodobá pamět ta asi u většiny uživatelů dostává na prdel… :D hm? peace :))

 • wedge

  hodne trapnej clanek to psal nekdo kdo o tom vi prd

  • GLOS

   dulezity je zustat v anonymite co ty frajere tuctovej

  • Pata

   souhlasim,ja hulim pres deset let a uplne me to zmenilo…driv sem byl zly,agresivni,hodne sem mlatil lidi atd..ted jsem uplne jiny clovek co denne cte a kouka na dokumenty,problemy resim radsi hlavou nez svalama a dokonce me to odnaucilo i pit alkohol,ktery je pochopitelne stokrat horsi nez ganja,proboudi v lidech agresi,nici jim telo(hulim denne nekolik bong,kdybych denne pil alkohol tak sem uplne slabej a v prdeli clovek) takhle si zahulim a jdu si treba zacvicit(pro neznale-mariuhana vas spise unavi,ale zvladam to :) )

   • loyner

    Nikdy jsem se nikde nepopral ožralej a nikdy jsem neviděl, že by se někdo pral a to chodím do hospody dost často. Spíš naopak, lidi se bavěj mezi sebou mnohem víc. To že tamhle nějaká partička idiotů chce někoho zbít většinou není alkoholem ale jima samotnýma a udělali by to, ikdyby byli střízliví.

    • et

     to je sice pravda, ale alkohol ti dává dvakrát větši ramena… asi chodíš do vybrané společnosti, jelikož u nás v hospodě je to přesně obráceně, v spoučtem stoupajícíh panáků na stole roste úměrně k tomu agresivita a nebojácnost.

  • Roland

   Ty spíš budeš ještě naivní začátečník a nadšenec. Ten článek je jeden z nejpravdivějších, které jsem četl. Vem v potaz, že se lidské tělo vyvíjí do 20-25 let. A ovlivňováním ho stoprocentně dojdeš ke dvou typům změn a tj. chtěné a nechtěné.