Co cítíme, když umíráme?

50
19003

Jaké pocity zažívá umírající člověk? Kdy pochopí, že ho opouští vědomí a jeho život končí? Touto otázkou se zabývají filozofové i učenci po celá staletí a občas napadne každého z nás. Smrt přichází v mnoha podobách, ale ať už je její příčinou srdeční infarkt nebo utonutí, způsobuje ji akutní nedostatek kyslíku v mozku. Pokud se z jakékoli příčiny zastaví průtok čerstvě okysličené krve do mozku, člověk zhruba do deseti vteřin ztrácí vědomí.  Smrt pak nastává během několika minut.

Utonutí

Rychlost, s jakou se člověk utopí, závisí mimo jiné na jeho schopnosti plavat a na teplotě vody.  Ve Velké Británii, kde je voda stále spíš chladná, dochází k 55 % případů utopení ve vzdálenosti do tří metrů od břehu. Dvě třetiny obětí jsou dobrými plavci. „Ale člověk se může dostat do potíží během několika vteřin,“ řekl Mike Tipton z University of Portsmouth.

tsunami

Jakmile člověk pochopí, že zanedlouho zmizí pod vodou, začne panikařit a snaží se dostat nad hladinu. Protože lapá po dechu, nemůže volat o pomoc. Toto stádium trvá od 20 do 60 sekund. Jakmile se pak nad ním zavře hladina, ze všeho nejdřív se snaží vůbec nedýchat, obvykle 30 až 90 sekund. Poté ale vdechne menší množství vody, rozkašle se a vdechne vodu znovu. Voda v plicích blokuje výměnu plynů v jemných tkáních a dochází k nedobrovolné kontrakci svalů hrtanu. Vzniká pocit trhání a pálení v hrudníku a voda se dostává do dýchacích cest.  Tehdy začíná tonoucí pociťovat klid, který předchází ztrátu vědomí v důsledku nedostatku kyslíku. Nakonec se mu zastaví srdce a nastává mozková smrt.

Srdeční příhoda

Hollywoodské filmy nám infarkt myokardu prezentují nejčastěji jako náhlou bolest u srdce, následovanou pádem postiženého. K tomu samozřejmě dochází také, ale typický infarkt myokardu se rozvíjí postupně a začíná mírným nepohodlím.

Nejtypičtějším příznakem je bolest na hrudníku, která může trvat delší dobu, nebo se objevuje a zase mizí. Signalizuje boj srdečního svalu o život kvůli nedostatku kyslíku. Bolest může vystřelovat do čelisti, krku, zad, břicha a ruky. Dalšími příznaky jsou dušnost, nevolnost a studený pot.

srdceni-prihoda

Většina postižených si vážnost stavu obvykle neuvědomuje a pomoc se k nim dostává v průměru za 2 až 6 hodin. U žen je to mnohem složitější, protože dušností a nevolností trpí častěji a většinou pak už na tyto potíže nereagují. Zpoždění je může stát život. Příčinou většiny úmrtí na srdeční příhodu je, že lidé nestihnou dojet včas do nemocnice, kde by je za pomoci moderních přístrojů a léků dokázali vrátit do života. Přibližně deset sekund po zástavě srdečního svalu člověk ztrácí vědomí a o minutu později nastává smrt.

Vykrvácení

„Smrt vykrvácením závisí na velikosti rány,“ říká John Kortbeek z University of Calgary. Na ztrátu krve může člověk zemřít už za několik sekund, pokud během pádu z výšky nebo autonehody dojde k roztržení aorty.

dexter

Jestliže je ale poškozena jiná artérie, smrt může nastat až za několik hodin. Dospělý člověk má průměrně 5 litrů krve. Ztráta půl litru životadárné tekutiny vyvolává pocit slabosti, žízně, neklidu, úzkosti a dušnosti, při ztrátě dvou litrů pociťuje postižený závratě, zmatek a upadá do bezvědomí.

Smrt ohněm

Horký dým a oheň sežehne obočí a vlasy a popálí krk a dýchací cesty, takže člověk nemůže dýchat. Popáleniny působí silnou bolest, protože žár zasáhne receptory bolesti v kůži.

Popáleniny třetího stupně bolí paradoxně o něco méně než popáleniny druhého stupně, protože povrchové nervy jsou zničeny a odumřou. Někteří popálení lidé vyprávěli, že v době, kdy byli vystaveni akutnímu nebezpečí nebo zachraňovali druhé, bolest necítili. Jakmile ale odezněl adrenalin a šok, nastoupila silná bolest.

ohen

Většina lidí, kteří zahynou při požárech, fakticky umírá na otravu jedovatými plyny a z důvodu nedostatku kyslíku.

Stětí

Jde o jeden z nejrychlejších a nejméně bolestivých způsobů popravy, tedy za předpokladu, že kat je kvalifikovaný, má nabroušené ostří a odsouzený se nehýbá.

kat

Nejsofistikovanější technologií stětí je gilotina. Francouzská vláda ji oficiálně začala používat v roce 1792 jako nejhumánnější ze všech známých způsobů popravy. Je to možná opravdu jednodušší způsob, ale ke ztrátě vědomí nedochází bezprostředně po stětí. Výzkumy na krysách provedené v roce 1991 prokázaly, že jejich mozek žije ještě 2,7 sekundy po dekapitaci. U člověka je to ale průměrně 7 sekund. V roce 1541 nezkušený kat netrefil hraběnku ze Salisbury do krku, ale do ramene. Podle dobových svědectví se vyděšená žena po nezdařeném zásahu pokusila o útěk. Kat jí během pronásledování zasadil ještě dalších 11 ran, než ji konečně usmrtil.

Smrt elektrickým proudem

Nejčastější příčinou smrti elektrickým proudem je arytmie, která vede k zástavě srdce. Ke ztrátě vědomí dochází obvykle za 10 sekund. Výzkumy smrtelných nehod způsobených elektrickým proudem, které provedli lékaři v Kanadě, prokázaly, že 92 % lidí zemřelo na arytmii.

elektricky-proud

Při vysokém napětí dochází ke ztrátě vědomí téměř okamžitě. Elektrické křeslo by tak mělo způsobovat okamžitou ztrátu vědomí a bezbolestnou smrt, protože proud projde mozkem a srdcem. Je tomu ale skutečně tak? Lékaři z univerzity v Nashville tvrdí, že silné kosti v lebce zabraňují dostatečně rychlému průchodu proudu do mozku, takže vězni spíše umírají následkem přehřátí mozku nebo udušením v důsledku ochrnutí dýchacích svalů.

Pád z výšky

Jde o jeden z nejrychlejších druhů smrti. Při pádu z výšky od 145 m výše může maximální rychlost dosáhnout až 200 km/h. Výzkum smrtelných pádů provedený v Hamburku zjistil, že 75 % obětí umírá v prvních sekundách po dopadu.

tom-cruise

Oběti, které skočí ze 75 m vysokého mostu Golden Gate v San Francisku, dosáhnou při dopadu na vodu rychlosti 120 km/h. Hlavními příčinami smrti jsou masivní poškození plic, srdeční ruptura, poškození velkých cév a potrhání plic zlomenými žebry. Podle lékařů v daném případě riziko smrti snižuje dopad na nohy.

Oběšení

Oblíbený způsob sebevraždy a staromódní způsob popravy. K smrti dochází udušením, provaz vyvíjí tlak na průdušnici a cévy vedoucí do mozku. Ke ztrátě vědomí může dojít za 10 sekund, ale pokud smyčka není správně utažena, může to trvat mnohem déle. Svědci poprav oběšením vyprávěli o obětech „tančících“ bolestí ve smyčce po dobu několika minut. V některých případech trvala smrtelná agónie i víc než 15 minut.

sibenice

V Anglii začali v roce 1868 používat metodu „dlouhého pádu“, která vyžadovala delší provaz. Oběť dosáhla během věšení rychlosti, která jí zlomila vaz.

Smrtící injekce

Tento způsob popravy vyvinuli ve státě Oklahoma v roce 1977 jako alternativu k elektrickému křeslu. Lékaři a anesteziologové doporučili třísložkovou injekci. Nejdřív se odsouzenci vstříkne thiopental sodný, po němž během10 až 15 sekund usíná.  Následuje další látka pankuronium bromide, která zcela ochromuje svaly a zastavuje dýchání. Další látkou je chlorid draselný, který zastavuje činnost srdce. Lékaři se poprav neúčastní, jen ověřují, zda je vězeň mrtev. Nicméně je známo, že v některých případech způsobilo podání injekce odsouzenému velké bolesti nebo že se popravčím nepodařilo nalézt vhodnou žílu k aplikaci.

injekce

Zdroj: vzglyadzagran.ru

 • Orel005

  Moc pekny, zajimavy a necenzurovany clanek :). Jeste by se hodili fotky pro navozeni fantazie.

 • FFS

  A neni to jedno, co člověk pociťuje? Stačí vědomí, že vše končí smrtí. Pokud se rozhodnete spáchat sebevraždu, tak vás jako bejvalej hrobnik prosim. Nestřílejte se do hlavy, nelezte na koleje, neskákejte z mostu, z okna, či jiný výšky. Nechte na stole dopis s popisem aktu a jděte se oběsit, nebo spolykejte tunu prášků, protože kdo to má uklízet, jen to přidělává zbytečnou práci.

  • Tom

   Máš muj respekt…:-)

   • FFS

    Děkuji. :-*

  • kazan

   Ja vedel že se tu nemůžou slejzat normální lidi:DD

  • souhlasím.přeně tak pokuds se chce někdo ztabít tak att nepřidělává práci ostatním.
   jinak upozorním tě že vše smrtí nekončí….smrt využily a obrátily křestani…smrt neexistuje… smert jeto žeti přestane fungovat elementární tělo…duše funguje dále kde je inkarnována.todle si vymyslely aby vás strašily.
   Pokud nikdo nevěří jeho problém …..ale zamyslete se …pouze vyměníte vehicle(tělo) reset vědomí a jedem dále…

   • Tom

    To vše má jednu podmínku, a tou je že objem duší je konstatní. Jenže lidí přibývá……takže jistě o reset nejde :-)))

    • Nevim

     Vidíš Tome a přitom stačí takhle jednoduchá úvaha na vyvrácení jejich tvrzení….. lidé jako Jaroslav Rosa moc nepřemýšlí, nehledě na „obrátily křesťani“ . :D

     • Ivet

      nemá to s křesťanstvím nic společného,promiň ale to co píšeš o tom že takový lidé nepřemýšlí je blbost na entou :-)

      • bob

       co je to entou?? kolik to je??

       • Ivet

        víš jaký vzorec má universum…U=um3(na třetí)=3

        • bob

         asi jsi nerozumela otazce, muzes mi cislem prosimte vyjadrit hodnotu ,,entou,,

         • Ivet

          bobe vždyť to se jen tak říkáá :-)

         • Tom

          bobe z té rovnice je přeci patrné že U=3 :-) Pak Um = 1,442 25 buh ví co to pro Ivet vyjadřuje :-) hodnota je jakékoliv reálné číslo,až po nekonečno……bych řekl, ale možná mne nějaký matematik opraví a poučí :-) musí být strašná smrt umírat u matematického výpočtu……..

          • Ivet

           no a to je právě ono,,,jsem zvědavá jestli umřu dřív než tomu příjdu na kloub :-)

          • Tom

           Každej beze zbytku tomu jednou přijde na kloub. :-)) Jenže, pro jistotu, je to zařízené tak, aby už o tom nemohl vyprávět. Na druhou stranu pokud se to jednou dozvíme není kam spěchat, abychom to věděli dřív než bude třeba. Zbytek jsou jen těžko ověřitelné spekulace.

          • Ivet

           jseš si jistej o tom vyprávění?o tom by se dalo mluvit ještě dost dlouho.
           No v jednom mám už jistou dobu jasno….vědomí člověka nikdy neumírá,tak jako energie se nikdy nevytratí,jen se přemění,přetransformuje.Myslím ,že v okamžiku smrti přichází ta nejdokonalejší realita,to je bdění.Co když tady jenom sníme náš chtěný,naprogramovaný sen?

           Toto je jen zamyšlení…..
           Jistě,spekulovat se dá jen do určité doby. :-)

          • OKO

           Narazil jsem na tenhle článek až teď, protože jsem si chtěl přečíst, k čemu se vztahoval nový komentář od rrraola. Um = 1,442 25 by bylo matematicky správně, kdyby rovnice vypadala takto: U=(Um)3. U by bylo 3 a m by bylo 0,48075. Tak, jak to ale napsala Ivet, je zřejmé, že U =3 a m=1. Ale smysl toho bohužel fakt nechápu :-) Jinak tu byla poměrně zajímavá diskuze, a názory některých účastníků se hodně blíží i mému názoru. Vědomí vnímám jako výběžek kolektivního nevědomí, který sbírá zkušenosti prostřednictvím svého nositele a obohacuje tak celek. Přímý přístup do kolektivního nevědomí je, zdá se, možný například v regresní hypnóze (možná také při AC, ale to nevím).

         • Vladimír Novickij

          n-tá = N (množina všech přirozených čísel).
          Pro bezmozky – je to nekonečno
          Pro lidi, kteří mozek mají, a můžou rýpat, že nekonečno se dá vyjádřit různě: Nejméně husté nekonečno, které je elementární podmnožinou všech číselných množin (celých čísel, racionálních čísel, iracionálních čísel, reálných čísel a imaginárních čísel)…

    • FFS

     To bych zas takhle neviděl, že lidí přibývá a objem duší je konstatní. Na Zemi žije x milionů druhů a navíc Buddhismus bere Zemi jen jako jednu z planetu, nikoli jedinou.;)

     • Tom

      Pak pokud budeme uvažovat, že duše je naboj existence, logicky přijde uvaha, že lidí může klidně přibývat akorát mají náboje méně nebo ten náboj je méně kvalitní aby se dostalo na kazdeho a s karmou to nemá nic společného. Tedy duše se zda bytí poslední dobou něčím pajcovana. aby ji bylo více. uffffff :-)

      • FFS

       No člověka je 7 mld., jiný druhy vymíraj… Já bych to neviděl na deficit. 8-)

       • Tom

        No právě zdědit duši po takový mouše co venku sedá na všechno …..hmmm ta nemůže mít v sobě 21g náboje :-))))) to je pak karma…. navíc nemyslím si, že kytka za svůj život udělá něco zavrženíhodného, aby se reikarnovala do bezdomovce v NewYorku, který přepadává turisty. A co čolek? ve vojenském újezdě Boletice. Komu kdy ublížil?, aby měl špatnou karmu. Z pohledu chápání cyklického fungování světa jak píšeš je to tuze moc zajímavá debata. Která je více o pocitech než o názorech. Jí samozřejmě nevím jak to je. :-)

        • kazan

         Ono to tak asi jednoduchy nebude.Ale nejaky system v tom bude.Z hlediska fungovaní universa to ani nemůže byt jinak.Vsichni a vsechno je z určityho pocatku a energie se nikdy nevytratí..kam?Jedine do jinyho vesmíru ale pokud je porad tady tak musí nekde byt a nejak působit.Ale netroufnu si dal spekulovat.

         • shift

          Je to velmi jednoduche my jsme vesmir vsichni jsme jeho soucasti my jsme ta prvotni myslenka my jsme byli jsme a buden vse

        • FFS

         Tam to funguje trošku složitějš. Východní filosofie a tušim i řecká z části pracovaly s tim, že tvor na zemi je cosi jako „avatar“, čili tvé skutečné já je kdesi jinde ve vesmíru. A paměť se pokaždý resetuje, když vstupuje do novýho organismu a poznatky se shromažďují v tom skutečnym těle. Kdyby si člověk pamatoval na svoje minulý životy, postrádalo by to smysl. 8-)

        • FFS

         Jen pro doplnění, Řekové tomu říkávali „eidolon“. Neni to ani ta kapela, ani summon z FF IX. ;)

        • rrraol

         Zeptej se paní Čolkové z újezdu Boletice, co to bylo ve skutečnosti za zmrda :-D

     • Jaroslav

      to znamená že aby jsme se mi mohli rozrůstat někde na jiné planetě musí jiní tvorové VYMÍRAT??

    • Ivet

     ale jde :-) jen ti „materialisté“ tomu nerozumí a hlavně nechtějí ale chápu

     • FFS

      Naopak. Z materialistů se formují lidé, jež se snaží skloubit dohromady duševno s fyzičnem.

      • Ivet

       jo i toto je dost dobrá odpověď,mohlo by to tak být ale jen jedna podmínka tam přeci jen je

       • FFS

        A to jest? :P

        • Ivet

         věk

         • FFS

          No tak to ani náhodou zase… :)

          • Ivet

           no každopádně je to na delší povídání a věřím že bychom si to vysvětlili :-) no ono jak se to vezme,z každého kus pravdy

          • FFS

           S věkem přichází zkušenosti a ucelování názorů, ale neni to pravidlem. Takže toto plave na vodě. :-/

   • FFS

    Křesťanství toho zneužilo a znásilnilo mnohem víc, než jen smrt.:)

   • Ivet

    naprosto souhlasím ….a nejsem sektář :-)

   • bob

    naprosto nesouhlasim, muzes tu uvest nejake dukazy, protoze ono napsat ,,verte mi,, je docela k smichu nemyslis…

  • jo a vaše činny a skutky jsou sečteny na konci životní etapy.a pokud spácháte sebevraždu jeto bráno jako mrhání Vám daným životem a budete potrestáni,a to v dalším životě..jeto jeden z principů fungovaní universa.tudíž bych sebevraždu nedoporučoval.) věřte co Vám tvrdím…

   • kazan

    kupodivu souhlasím a to se cím dal tím vic cítím jakožto materialista.Ale jak píšeš to fungovaní universa ma svoje zákony.

   • Jsem člověk, který věří v universum, nicméně nemyslím si, že mezi tyhle „zákonypravidla“ patří sebevražda.

    • Nevim

     mohl bys mi ve zkratce popsat co je to universum , dík

   • Tom

    A kdo mi dal život? :-) Myslím, že jakákoliv úvaha o odměně či trestu po stavu, který nazýváme smrt je sektářství. Sektářství proto, že je to nejjednodušší lákadlo nebo strašidlo, které NIC nestojí a je velice účelné.

    • FFS

     U filosofií, jež se na život dívají cyklicky, bych tomu neřikal sekta. Pro ně je to přirozenej vývoj – samsára. U podvodu jménem křesťanství je to sektářství. Ale na druhou stranu, když se člověk zamyslí, co všechno křesťanství vykradlo, tak možná myslí to samé, jen to prezentují mylně. :)

     • Tom

      Ono se krade všude…… mam s tím zkušenosti :-)

      • FFS

       Já mam nechutnou potřebu se zasmát, ale bohužel by to nebylo fér. :D

       • Tom

        Zasměj se, co to dá, dej si, jak by řekl J. Werich. Ono nic jinýho se s tím stejně dělat nedá. :-D

   • FFS

    Ano. Já když to psal, tak jsem si neuvědomil svoji nepravdu. Poupravim to na: u následků v článku prezentovaných je konec materiálního těla. :)