Dočkáme se v blízké budoucnosti lidské kolonie na Marsu?

6
1623

Pozemšťané na rudé planetě? Zní vám to stále jako velká utopie? Podle majitele firmy SpaceX Elona Muska nikoliv. Ten sám chce totiž finančně podpořit vznik lidské kolonie na Marsu, která by podle něj mohla mít až 80 tisíc obyvatel.

Osidlování Marsu by podle Muskovy vize začalo vysláním speciální skupiny odborníků složené z méně než deseti lidí, kterou by na rudou planetu dopravila velká znovu použitelná raketa poháněná tekutým kyslíkem a metanem.

„Jsem přesvědčen o tom, že by na Marsu šlo vytvořit zcela soběstačnou civilizaci,“ uvedl Musk na konferenci v Londýně. S prvními „osadníky“ by se na Mars muselo vyslat i mnoho speciálních zařízení na výrobu hnojiv, metanu a kyslíku z povrchového ledu a z dusíku a oxidu uhličitého, které jsou obsaženy v marsovské atmosféře.

Muskova soukromá firma Space X hraje v americkém vesmírném programu důležitou roli už nyní. Vyvinula nosnou raketu Falcon 9 a nákladní loď Dragon, která je prvním soukromým vesmírným plavidlem sloužícím k zásobování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Musk nicméně předpokládá, že přinejmenším zpočátku by nebyl k dispozici dopravní prostředek, který by mohl mezi Zemí a Marsem pendlovat. Vyloučil také, že by se k misi dala využít vesmírná loď Dragon. Nicméně soudí, že dopravním prostředkem k cestám na rudou planetu by se mohla stát znovu použitelná raketa poháněná tekutým kyslíkem a metanem, kterou jeho firma plánuje, a která je označena zkratkou MCT (Mass Cargo Transport – přeprava objemných nákladů).

První osadníci by také museli mít materiál na stavbu průhledných kupolí, které by natlakovali atmosférickým CO2. Pod takovým příkrovem by pak mohli pěstovat rostliny ze Země.

Vizionář Musk odhaduje, že program kolonizace Marsu, na němž by se spolu s vládou podílel i soukromý sektor, by stál zhruba 36 miliard dolarů. Kolonie by si vyžádala přibližně 0,25 až 0,5 % amerického hrubého domácího produktu, což je podle něj všeobecně přijatelné.

Musk založil a financuje společnost SpaceX z peněz, které vydělal díky internetu. Vystudoval sice fyziku a ekonomii, ale víc než jeho jméno je světu známá internetová platební služba PayPal, kterou v roce 2002 prodal společnosti eBay za 1,5 miliardy dolarů. „Když jsem studoval na vysoké škole, pochopil jsem, že jsou tři aspekty, které změní budoucnost lidstva: internet, obnovitelné zdroje energie a výzkum vesmíru,“ uvedl Musk na otázku, co ho vedlo k vesmírnému podnikání.

 • Lukas

  Seš tak trošku na hlavu,kolonizace marsu se máme dočkat zhruba do roku 2025,navíc se současným vývojem lidstva je to možné.Co se týče toho že se této kolonizace nedočkáme platí možná tak pro tebe marku.Jestli je ti kolem 60 let a více,tak už se tím ani nezabývej,budeš rád když dožiješ na zemi.

 • JaneHonda

  cesta na mars by trvala okolo 6 mesiacov. za ten čas by však celá posádka oslepla z dôvodu nulovej gravitácie.

  ,,Larry Kramer a jeho kolegovia z Texas Medical School v USA skúmali magnetickou rezonanciou 27 astronómov NASA, ktorí strávili vo vesmíre v priemere 108 dní. U štyroch zistili poškodenie zrakového nervu, u troch skrútenie v nervovom puzdre a šiesti mali sploštenú očnú buľvu.

  Zmeny sa zhodujú so zmenami pozorovanými pri idiopatickej intrakraniálnej hypertenzii, nezvyčajnom stave, pri ktorom sú tlak krvi a iných tekutín v mozgu mimoriadne vysoké. Ľudia s touto poruchou mávajú bolesti hlavy, trpia nevoľnosťou, zvracaním či dokonca slepotou.

  Vo vesmíre sú zmeny pravdepodobne spôsobené pobytom v beztiažovom stave. „Jedným z možných vysvetlení je, že krv, ktorá bežne prúdi do nôh sa presúva smerom k lebke, kde zvyšuje tlak,“ myslí si Kramer.

  Výsledky vedcov sa zhodujú s minuloročným výskumom 300 astronautov. Poruchy videnia sa vyskytovali u 29% astronómov, ktorí sa zúčastnili krátkodobých misií a u 60% ľudí, ktorí boli vo vesmíre dlhšiu dobu.

  „Ak astronauti pociťujú tieto zmeny už po 100 dňoch vo vesmíre, čo sa stane pri trojročnom lete na Mars?“ pýta sa Jason Kring, ktorý sa zaoberá ľudským výkonom v extrémnych podmienkach.“

 • Marek

  Nedockame. Tedy pokud je „blizka budoucnost“ zhruba do 25 let. Zadna vesmirna lod, schopna zdolat cestu tam, vysadit naklad + posadku a (idealne) vratit se zpatky NEEXISTUJE. A to ani na papire.

  Dalsi verze Dragonu bude hotova asi za 3 roky. Pocitam, ze SpaceX se ted bude soustredit na tohle a snazit se ziskat nejake vladni kontrakty na satelity atd., kde to ted kompletne okupuje Boeing a Lockheed.

  Musk puvodne planoval koupit dve stare ruske rakety (ICBM) – stalo by ho to zhruba $40 mil. + naklad, palivo atd atd. Suma sumarum zjistil, ze pokud by to udelal, tak prijde kompletne o vsechny penize a jeste mu bude chybet.

  Nejsou zatim ani zadne studie, plany na kolonii… proste NIC. Tohle zabere hodne let samo o sobe. V idealni pripade se MOZNA dockame pruletu kolem Marsu s lidskou posadkou – ale zase tohle je trochu malo a naklady obrovske. Takze spis (do 10 let) ani ne.

  Mars je stale jeste v kursu, ale zajem lidi pomalu opada. NASA nic svetoborneho asi neobjevila, takze pro vetsinu (normalnich) lidi je Mars jen poust se sutrama a radiaci.

  Musk tohle hlasi jen aby na SpaceX upoutal pozornost a pomluvil monopol Boeing/Lockheed a svoje konkurenty. Osobne mu to nemam vubec za zle a fandim mu, ale je potreba se na tyhle veci divat strizlive.

  Kolonie na Marsu by byla zajimava, ale v dohledne dobe urcite nebude.

  Ja mam vesmir rad, ale osobne bych tech par miliard pustil radsi na vyzkum tady na Zemi – treba by to stacilo na vyzkoumani warp pohonu a pak by se litalo i po okolnich systemech skoro za hubicku. ;)

  • tulipan

   Precitaj si daco o nadacii Keshe a o jeho technologii „MAGRAVS“.

  • Skiller

   „NEEXISTUJE“ ???????? :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD AHA TY SI ASI VELKÝ ČÁÁÁVO

   • John Wolker

    a ty Pako čo ničomu nerozumie..odbavuj sa doma na záchode a nie na týchto stránkach primitíve..