Francouzský malíř předpověděl existenci mobilů už v roce 1899

10
1506

Jak bude vypadat svět v roce 2000? Toto zadání dostal francouzský malíř Jean-Marc Côté v roce 1899. Jeho futuristické obrazy byly pak představeny na Světové výstavě v Paříži v roce 1900 a během sedmi měsíců si je tu prohlédlo na 50 miliónů lidí. Co je velmi zajímavé, Côté správně vytušil, že způsob komunikace na přelomu tisíciletí bude ve srovnání s jeho dobou zcela odlišný a namaloval lidi používající „smartphony“. Vynález samotného telefonu je přisuzován Alexandru Bellovi, který první přístroj sestrojil pouhých 23 let před tím, než Côté namaloval lidi s chytrými telefony.

Technologický vývoj budoucnosti odhadl nejpřesněji americký inženýr John Elfreth Watkins v roce 1900. Jeho prognóza byla publikována v časopise Ladies Home Journal. Také Watkins byl přesvědčen o rozvoji mobilní komunikace, dále správně předpověděl existenci internetu, satelitní televize, lékařského využití rentgenu, polotovarů a provozoven rychlého občerstvení. Usoudil rovněž, že lidé roku 2000 budou oproti jeho vrstevníkům vyšší a puberta u nich bude nastupovat dříve. Stejně tak předpověděl, že v rozvinutých zemích dojde k pomalejšímu růstu populace.

Zdroj: kp.ru

 • 3Bird

  I když ona to předpověd´ nebyla. Tesla předváděl dálkové rok předtím (1898) a od toho se odvíjela již fantazie.
  http://www.engadget.com/2014/01/19/nikola-teslas-remote-control-boat/
  Proč bylo dálkové ovládání využito až po 80 letech si můžeme jen myslet.

 • thisistora

  Vzdy se najde nekdo koho napadne neco, co se hodi do budoucnosti.Kazdopadne zajimave. I ty auta. Vystihnout aerodynamicky kapkovity tvar. Nebo pouzivani spoileru, na aute kratke kridlo, pro stabilizacni efekt.
  Precetl jsem spousty scifi romanu a je tam hodne veci,ktere se plni, nebo se ocekava jejich naplneni. Zajimavy byl jeden. Nevim od koho uz byl. V tom romanu,nebo novele,byly lidi konfrontovani s rustem populace a nemoznosti zeme/spolecnosti vsechny uzivit, protoze mladych bylo mene. Takze resenim byla povinna euthanazie. A jen lide s vyjimecnym odkazem spolecnosti dostali vyjimku zit a zemrit starim. Ostatni byly povinne pri dosazeni veku 60 let popraveni, cize nucena euthanazie. Ty dobre veci co lide vymysleli jsou fajn. Spis me desi ty negativni vize a predpovedi.

  • Anchkaachbachat69

   Otázkou je,jak jsou ty předpovědi a vize obecně chápány…co je to vlastně negativní.
   Obecně je negativismus chápán jako nějaká destrukce…nekvalitní „výrobek“ člověka ze kterého pochopitelně plyne strach,nenávist,agresivita atd.
   Jenže pojem „negativní“ nemusí být vždy spojován s těmito lidskými schopnostmi a to je právě ten problém u předpovědí a vizí.
   Lidé vnímají předpovědi jen podle toho jaké schopnosti mají a znají.

   Tento pojem se dá chápat jako naprostá neoddělitelná součást pozitivního.

   • thisistora

    Pokud se ale nedivas na povinnou eutanazii jako na neco negativniho, ale jako soucast duality, pak bychom se dostali do velmi sirokych filozofickych temat se takovymi zavery, ze zabijeni je sice negativni,ale je v poradku, protoze je to soucast zrozeni :) A az tam se mi nechce.V zakladu myslim ze lidi vnimaji veci kolem sebe ( prognozy nevyjimaje) emocemi. Jestli z neceho maji uzitek,radost, klid, pohodu, anebo naopak.

    • Anchkaachbachat69

     Mluvila jsem čistě jen o pohledu na vize a předpovědi.
     A ano…však jsem psala o emocích..
     Myslím,že ty vize a předpovědi by se měly chápat jaksi intuitivně,instinktivně a pak je třídit do smysluplných celků.
     Předpovědi například od Nostradama dodnes nejsou plně pochopeny,protože a právě nebyly chápany intuitivně,nýbrž rozumově.

  • Tom

   Kdysi jsem četl příběh o tom, jak planeta Země byla na povrchu již neobyvatelná. Lidé žili v podzemních městech, která nebyla propojena. Nakonec zbyli poslední dva lidé. Každý v jiném městě. Neskutečně deprimující situace, která se vyostřila smrtí jednoho z nic Tím zbyl na celém světě jediný člověk, který si to plně uvědomoval. Situace ze které neexistuje rozumově přijatelné východisko.

 • 3Bird

  Trefil se napůl. Ty krabice. :-) S tím okřídleným autem to přehnal. Tohle je také dobré a trefili se tak napůl.

  https://www.youtube.com/watch?v=5sQ0_jYwjsI

  • Anchkaachbachat69

   Mě se fakt líbil ten nápad na ten sporák,ten byl mnohem nadčasovější než dnešní skutečnost….:-))

   • 3Bird

    Vždyt´ indukční sporáky existují.

    • Anchkaachbachat69

     Jo to ano ale tady je jen čudl zabudovaný přímo do pracovní desky.
     Není vidět zabudovaná varná deska jako u sporáku.
     Je to mnohem praktičtější na uklízení…a vypadá to fakt nadčasově :-)