Fyzikové zjišťují, zda náš vesmír není jen počítačovou simulací

49
4169

Žijeme v Matrixu? Vypadá to, že odpověď „ano“ je realitě blíže než „ne“. Podstatou této teorie je, že jakákoli civilizace, která v procesu evoluce přejde do stádia „po lidech“, zcela jistě umí modelovat ve vesmírném měřítku. Vzhledem k reálným rozměrům, kdy miliardy světů obíhají miliardy sluncí, vůbec není vyloučeno, že k tomu už došlo.

Co z toho vyplývá? Je tu statistická pravděpodobnost, že jsme součástí řetězu modelování v modelování. Představa, že bychom byli první civilizací v prvním vesmíru, je směšná.

Nejde o pouhou teorii. Odborníci z Bonnské univerzity se snaží dokázat, že Matrix není z říše sci-fi. Další skupina vědců vyvinula praktický test, aby se zjistilo, zda je tuto teorii možné dokázat. Profesor Martin Savage z Washingtonské univerzity ujišťuje, že ačkoli naše vlastní počítačová simulace vesmíru je omezena na úrovni jádra atomu, už jsou k dispozici „ukazatelé na hranici zdrojů“, které by pomohly odpovědět na otázku, zda je proveditelná i detailnější simulace. V tomto stádiu ale vznikají potíže.

Je tu statistická pravděpodobnost, že jsme součástí řetězu modelování v modelování. Představa, že bychom byli první civilizací v prvním vesmíru, je směšná.

Ve skutečnosti je to tak, že počítače používané k modelování provádějí výpočty mřížkové QCD – rozdělení prostoru čtyřrozměrnou mřížkou. To umožňuje vědcům studovat síly, které svazují subatomární částice do neutronů a protonů, ale v procesu modelování dochází k různým případům, včetně vzniku složitějších fyzikálních „ukazatelů“, které vědci přímo nenaprogramovali. Při hledání těchto ukazatelů, například mezních hodnot kosmického záření, není vyloučeno, že najdou shodu s naším vlastním vesmírem. A pokud se tyto náznaky v počítači a ve skutečnosti budou shodovat? Pak je někdo nahrál a my jsme nejspíš opravdu uvnitř počítače.

„Pokud bude model dostatečně velký, musí vzniknout něco na způsob našeho vesmíru,“ uvedl Savage. Jeho studentka Zohre Davoudi jde ještě dál: „Jde o to, zda budeme schopni s jinými vesmíry komunikovat. Nevíme, zda fungují na stejné platformě.“

Zdroj: planeta.moy.su

 • Martina Vágnerová

  Já jsem si s touto myšlenkou hrála už dávno, jak je možné z ničeho všechno ? Někdo to musel naplánovat, dát tomu řád a indicie, potom je tu svobodná vůle a za další fakt, že atom je prázdný. Vrátíte se o vteřinu zpět a tam nic není a o vteřinu do předu také nic není, je to pouhý přítomný okamžik, jako když sedíte v kině a sledujete film, žijeme v hologramu, který vytváří kolektivní vědomí, jsme ve hře zvané život a já s tím souhlasím. I člověk je pouhý biologicko-chemický počítač s vlastním počítačem a to je náš mozek a ten funguje jen na bázi energie vědomí. Když ztratíte vědomí, jste vyřazen ze hry i když je vaše tělo zcela funkční !

 • Michal Frnka
 • dsvgfs
 • Iva
 • Ondra

  Jako každá soutěž i ta naše jednou skončí..

  • Tom

   Ano, to přeci není nic divného, neobvyklého či nečekaného.

 • zahadum

  SZZAA dostal od otca pred pár rokmi nový herný software SIMEVU 3.2.5 ( Simulácia Evolúcie verzia 3.2.5. ) počas hrania mladý SZZAA vytvoril fiktívnu rasu zo základnej ponuky HUMA EE 8, nahodil tam parametre ako je základy obživy, náboženstva, vojny, diplomacie a pod…pred časom mu program po prihlásení sa do systému pravidelne ukazuje hlášku : Vážený užívateľ, toto je DEMO verzia programu SIMEVU, ak chcete polarizačno-kvantový UPDATE na plnú verziu máte čas do 21.12.2012.

 • Vladan 1.

  Viz: Konec filmu – Muži v černém. Kdo dá do důlku víc kuliček /galaxií/ VYHRÁVÁ!!!

 • NoPain

  Tento článek je viditelně inspirován knihou Chyby v Matrix, doporučuji si ji přečíst. Tanhle článek nemá ani hlavu ani patu.

  • Jarda

   Tenhle článek je spíš evidentně inspirovaný redditem.

 • Představte si reality show, kde si každý účastník vytvoří počítačovou simulaci vesmíru. Vyhrává ten, jehož civilizace si jako první uvědomí a dokáže, že žije v počítačové simulaci.

  Malý Kura’a z se přihlásil s velkou nadějí na výhru. Vytvořil svůj vlastní vesmír a v něm naši planetu, na které se po dlouhém snažení konečně vyvinul život.

  Někde ale udělal chybu. Tihle ještěři nemají nejmenší praktické využití. Tiše se rozhlédne kolem, jestli se někdo nedívá a nenápadně hodí na drobnou modrou planetku šutr.

  Když se usadil prach a situace se uklidnila, začal se vyvíjet život, kterému malý Kura’a věřil. Čas plynul a Kura’a měl radost, když lidstvo vymyslelo první počítač. Věděl, že je jen otázkou času, než vyvinou první počítačovou simulaci a od toho momentu už nepotrvá dlouho, než někomu dojde, že by vlastně sám život mohl být jednou velkou počítačovou simulací.

  Pro Kuru’a by vítězství moc znamenalo. Jeho matka zemřela, když byl ještě malé miminko a otec v něj nikdy úplně nevěřil.

  Kura’a strávil pubertu na dráze zločinu. Při vykrádání Univerzity pro mimořádně nadanou mládež pro sektor GH7 jeho gang ale nachytala policie a on se jako jediný stihl schovat pod podlahou. Zůstal tam celý jeden vyučovací časový úsek a poslouchal přednášky.

  To byl ten den, kdy se začal zajímat o vědu a rozhodl se, že jestli se odtud dostane, začne pilně studovat a stane se uznávaným vědcem.

  Pomozme mu tedy vyhrát tuto soutěž, jelikož vítěz dostane stipendium na již zmíněné univerzitě, možnost vydání vlastní knihy (která se vzhledem k vysoké sledovanosti této reality show pravděpodobně stane bestsellerem) a snad i uznání od svého otce.

  Dokažme, že žijeme v počítačové simulaci (Kura’a nám posílá znamení, jako např. trilogii Matrix nebo články od Iva Rozehnala) a změňme život jednoho mimozemšťana, který si to zaslouží.

  TEAM KURA’A!

  • Tom

   hezký Aničko :-))))

  • Tom

   Teď mi to teprve došlo, fííííhááá Ty máš pravdu, tse jak jsem mohl být tak slepej blbej zabedněnej, hurááá mám to. Ta soutěž je časově totiž omezená. Protože to jsou studentíci mají časově omezené verze programů, které neběží déle než 25 725 pozemských let. Což je u Kura’a jedna vyučovací hodina. a Ta končí popozítří. pak přijde reinstalace :-))))

   • No skoro, časově omezená sice je, ale my se dosažení toho limitu už nedožijeme.
    21.12.2012 je jen datum, do kterého se má Kura’a rozhodnout, jestli na nás taky hodí šutr a začne znova, nebo jestli nám ještě chvilku dá. Snaží se a vypadá to, že nás má zatím rád, dokonce mám pocit, že jsme smyslem jeho života, protože v nás vidí svou jedinou naději na lepší budoucnost.

    Myslím, že nás nechá pokračovat i přes drobné nedostatky, protože zase už nemá tolik času, aby nás zrušil a čekal, až se vyvine nová forma života. Nemůže to znova riskovat.

  • FFS

   Ti se museli nasmát, když člověk přišel k víře v boha.

   • Tom

    OK můžeš naší komunikaci smaznout :-)

   • Tak ale na jednu stranu měli recht, „tam nahoře“ je někdo, kdo nás řídí. Jen se trochu spletli, mysleli si, že je to všemocný bůh, a přitom je to jen malý mimozemšťánek, co nás má jako projekt ve vesmírné obdobě Česko hledá superstar.

    • FFS

     Chápu, co máš na mysli. Proto už jsem se tu kdysi bavil na toto téma. Aneb tím, že poznáš povahu boha, ztratí svoji božskost. :)

    • Hrdlas

     Z Tvého příběhu vyplývá že jsme ve vesmíru sami …….tuhle myšlenku nedokážu přijmout při vědomí že jen naše galaxie je 100 000 světelných let vzdálená a jeden světelný rok je doba jakou urazí světlo za rok a světlo má rychlost cca 300 000 km/s ……zopakujte si poslednich par slov 4x pokud to nechápete pak budete vědět tvrzení toho, že jsme ve vesmíru sami je absurdní až děsivá….proč tak obrovský prostor pro nic ? Jedině že by byl cely vesmír jen hologram prostě projekce a extistovala by jen naše sluneční soustava…to mi přijde nepravděpodobny ale určitě by se našli lidi, ktery by natočili strašně přesvědčivej dokument o tom, že je to tak ;)

     • Hrdlas

      Pardon, 100 000 let v průměru má naše galaxie….asi sem se nechal unést nevim proč jsem napsal vzdálená ;)

     • Vesmirne vzdalenosti znam moc dobre, to si nepotrebuju opakovat.
      Vsak ja to tady nepredkladam jako skutecnost, proste me jen tak napadlo, jaka by to byla sranda, kdyby jsme fakt byli jen maly zbytecny vedecky projekticek.

      Jeste jsem do celeho pribehu chtela zahrnout ostatni planety ci mesice, na kterych bychom meli podle vedatoru nejakou sanci prezit (kdybychom se tam ovsem nejdriv za prijatelnou dobu dostali), ze si je Kura’a vytvoril jako dalsi pojistku.

      a nebo a nebo a nebo

      Co kdyby to byl porad ten vedecky projekt, ale kazdy ucastnik by nemel svoji vlastni pocitacovou simulaci vesmiru, ale byl by to jeden velky simulovany vesmir, ve kterem kazdy ucastnik dostane na starost jednu planetu s podminkami pro zivot a zavodi, kde se nejdriv vyvine inteligentni civilizace, ktera pozna, ze je nasimulovana? Lepsi? Uz muzes klidne spat? :)

     • Michal Frnka

      Co je pravděpodobnost oproti Božímu záměru? Řeknu to tedy objektivně. Jestliže není žádná bytost, která by se rozhodla řekněme stvořit unikátní život jen na jediné planetě a jiné životy by byly třeba v mikrobiologické formě, pak bude vesmír, či vesmíry jistě plné života i jak ho známe my. Na druhou stranu, pokud bude jakýkoliv bůh, třeba Krišna, který stvořil a mluví o miliardách hmotných i duchovních planet plných života, bude tak. Pokud bude Bůh, čili jako Ježíš, Duch svatý nebo třeba i Alláh, rozhodne se, že bude více obydlených světů, stane se tak. A pokud se rozhodne, že v celém širém vesmíru nebude nic, také se tak stane, poněvadž sám to stvořil, takže má moc na to, aby se nikde život nevyvinul ve vešší formy. Co je na tom k nepochopení? Jenže smysl bible není říkat, kde je život, ani jak přesně život Bůh tvořil, to by ani lidé starověku nepochopili, kdyby jim to řekl jinak než v obrazech. Smyslem Starého zákona je uvést pro zajímavost dějiny různých národů, hlavně židovských, ale postupně představit proroky a dobrat se k proroctví o spasiteli, na kterého židé čekají, i když už mezi mimi byl. A konečný cíl bible je naplnění zákona Ježíšem, předání svých pravomocí na apoštoly a Petra a následně Petr na první biskupy a ti na první papeže. Pak se spekuluje na základě různých zjevení a zázraků o propojení církve ze společenství svatých a Pannou Marií a konečný cíl je spása pro mnohé. To je ra radostná zvěst, o kterou tu jde. Kdo věří v Ježíše Krista, bude mít život večný, samozřejmě by měl podle toho také žít. Kdo nevěří, snad dostane poslední možnost ještě před Boží tváří, aby se obrátil, přijal jej a projevil třeba lítost nad svými činy a nad tím, že mu nebylo dáno uvěřit. Ale nic není ztraceno ani pro ateisty ani pro jinověrce, neboť Bůh je milosrdný. :-)

   • Michal Frnka

    Spíše se směje Bůh hlouposti některých z nás. A já také. Protože věřím, že tím programátorem Matrixu jak říkáte je sám Bůh a vesmíry jeho počítačem.

    • Tom

     a má se Bůh čím smát?

     • Michal Frnka

      Pokud myslíš Boha v podobě Ducha, určitě ano, když chce, neboť ten hlas může znít i když není vidět. Pokud myslíš Ježíše, nevím, v jaké podobě žije v ráji. Jestli je v duchovním těle, které slibuje pro nás po vzkříšení, jistě se smát může. Určitě bude mít i mysl pro humor a velmi dobře se bude bavit touto diskuzí. :-D Možná když už tvořil vesmír, smál se tomu, co jsem ještě ani nedopsal a třeba nám ty marťánky vskutku pro naší zábavu stvoří, aby nás přišli sledovat, přitom je miliardy lidí ani neviděly.

      • FFS

       Boha si vytvořil mozek. Věří v něho jen slabí lidé. Smiř se s tim.

       • Michal Frnka

        To mi bohužel má vysoká inteligence a rozsáhlé znalosti z různých vědních oborů neumožní. Byla by to obrovská náhoda, kdyby všecko mělo vzniknout samo tak uspořádané jak je. To už je pravděpodobnější, že vyhraju každý den svého života jackpot v loterii, než že by svět vznkl sám. A pokud ano, pochybuju, že z ničeho může vůbec něco být. Protože nic je nic, takže by to nemohl být ani prostor a už vůbec ne se tam odněkud vzít hmota. Jediné logické vysvětlení je, že musel vše stvořit Bůh, případně musí být vesmír odnepaměti nestvořen, stejně jako duše a jiná božstva, jak učí Védy. Není jiné možnosti. Ale já věřím samozřejmě jedinému Bohu, poněvadž přináší důkazy v Novém zákoně, ale i ve starém. A nakonec, logicky je lépe věřit než nevěřit. Když Bůh je, jsme na tom lépe. Pokud není, jsou na tom všichni stejně, když zemřou a tím to končí. Jenže omyl! Věda už zjistila, že vědomí, čili duše, já, existuje i když opustí hmotné mrtvé tělo. Udělali experiment kdy umírající byl dohodnut s lékaři, že dá skrze přístroj znamení až umře, pokud bude jeho duše žít. Duše není hmota, je tudíž nezničitelná. A jestliže existuje něco takového, musí existovat i jedna velká duše, která vše stvořila a řídí. O tom, že věda objasňuje i biblické příběhy psát ani nemusím, to ví každé malé dítě. A teď z čistě evolučního hlediska víra, jak jsem o tom četl ve Science. Mám na mysli evoluční hledisko, které neučí, že tu evoluci nechal udělat, či dělá Bůh. Z evolučního hlediska jsem četl, že je pro člověka víra prospěšná, a co je prospěšné, to je pro člověka výhodné. Ty výhody? Člověk se nemusí děsit smrti. Nemusí tolik trpět ztrátou blízkých v naději na shledání. Mnoho utrpení života zvládá lépe, což dokáže každý věřící i konvertita. Dále člověk získá smysl života. Zatímto ateista se může ptát, jaký ten smysl je. Pouze předat geny, zplodit děti a množit se jako zvíře a žít život v nicotě? V bagavatgitě je jasně patriné, že se jedná o evoluci jak vyšitou. Píše se tam, že se to děje samo a druhy zvířat se tvoří v určitém časovém horizontu. V Genesis je pro změnu popsán vývoj života na Zemi od moře, až po člověka, přesně jak to učí věda. A kdyby lidi neinspiroval Bůh, těžko by to v té době mohli vědět. Co se týká evoluce, Enstein nevěřil, že Bůh hraje v kostky, to znamená, že nevěřil, že by něco bylo náhodně, aniž by to Bůh řídil. A kdo rozumí časoprostoru a kvantové fyzice, dojde k závěru, že je čas relativní pojem a v podstatě Bůh tvořil, tvoří, nepřestane tvořit. Je věčný a nadčasový. Má být věčný život. Jestliže je věčnost, jakoby to už v jeho čase bylo a jiný čas je pouze iluze. Těžko to jde popsat, poněvadž není člověku dáno, aby to pochopil. Ale může pouze usoudit. A co třeba Ježíš? Jakou mocí dělat ty skutky? Vědecky se prokázalo, že ne všecko jde napodobit kouzelníkem i hypnózou. Ježíšove skutky prověřovali v Mýtech a faktách historie-zázraky Ježíše Krista. Když to nedokázali napodobit ani v moderní době, i za pomoci techniky, těžko to někdo jen tak mohl dokázat ve starověku. Potom to mohl Ježíš dělat z magie. Ale pokud ano, ta je z Ďábla a jestliže je satan, musí existovat i Bůh. A to, že magie existuje, je dokázáno. A když se jedná o magii, potom je to něco nadpřirozené. A když existuje něco nadpřirozené, snadno se dá uvěřit, že může být i vyšší bytost, jakou je Bůh. Dokončím téma. Ježíš svými skutky dokazoval, že není z Ďábla, poněvadž byl pouze dobrý. Takže zbývá jediná možnost, že ty skutky dělal z Boha, poněvadž se sám Bůh vtělil do podoby člověka, aby zemřel za všechny na odpuštění hříchů. A to je celý smysl života. Dojít spásy. Zároveň však žít plnohodnotný život, takže když jsem zmínil védy které vedou ke Krišnovi, tato víra nevybízí k plnohodnotnému životu, ale k vymývání mozků, zřeknutí se všeho hmotného, sebe sama a naprosté odevzdání se Krišnovi. Nevidím v tom tedy inteligenci laskavého stvořitele. Ten by člověka nechtěl jako otroka, nebo smyslu zbaveného.

        • FFS

         Vše se řídí fyzikálními zákony, nechápu tedy důvod, proč by to mělo být nemožný?

         Ty jsi normální demagog.

         O vesmíru víme leda tak prd zatim. A pokud nejsme zatim něco schopni pochopit, tak to rozhodně nestvořila imaginární fantasy postava, ale zatim nemáme potřebný znalosti.
         Prosim tě Bible je leda tak plná sebeodporujícíh paradoxů, nikoli důkazů.
         Jenže ta tvoje duše, kterou měla věda prokázat (taky jsem to čet), je informace na kvantový úrovni. Čili žádnej bůh, ale čirá věda… pwned.
         Polož si otázku, zda-li je bůh universem samotnym, protože podle Bible v bohu žijeme. Pokud to tak je, polož si otázku, zda-li si uvědomuje svoji vlastní exitenci. Pokud ne, je pouze přírodnim procesem, čili nic, jako bůh neexistuje. Pokud podle záznamů navštívil bůh před x tisíci lety lidi, byla to pouze jiná forma života, čili opět – žádnej bůh, ale misinterpretovaná cizí rasa.
         Víra neni přínosná. Víra je přežitek. Věř raději sám v sebe. Nikdo jinej to totiž za tebe nikdy neudělá.
         To je kokotina, že získá smysl života. To platilo v obdobích středověku majících k víře silnej vztah (gotika, baroko). Tim, že se člověk ptá, co je smysl života leda tak prokáže to, že se posunul mnohem dál, než tupě civět a čekat. Mimochodem smysl života neni pouze ve víře, ale ve všem, co člověka naplňuje.

         Nahráváš mi akorát, uvědomuješ si to?
         Víš, proč je v Genesis „popsán vývoj“? Protože je to záznam historie tak, aby to tehdejší lidstvo pochopilo… genetika, technologie cizí rasy, ale žádnej bůh.
         Ježíš? To byla podle všeho historická postava. Nic víc, nic míň. Nositel myšlenek, který mu předala vyspělá rasa i případnou technologií.
         Satan… šéfa tý odtržený frakce kultury, co sem tehdy přiletěla? Ano byl to skutečně kouzelník, používající magii technologie.
         Ježíš neni pouze dobrý. Všechno má dvě strany.

         POSRAL SES V KINĚ? VÉDY NAOPAK JSOU OTEVŘENÝ. TO KŘESŤANSTVÍ SVAZUJE A VYMEJVÁ MOZKY SLABYM KUSUM, JAKO JSI TY.

         To křesťanskej bůh je ztělesněnim genocidy, když nechal vyhladit lidi potopou, místo toho, aby jako otec lidi učil a toleroval jim chyby. To bůh sesmahnul atomem Sodomu a Gomoru. To bůh dopouští válek a zabíjení. Sadista úrovně Mengeleho. Díky, ale takovýho „milosrdnýho“ boha nechci.

         To je tvůj bůh? milostivej a dobromyslnej? Nutící věřit v sebe sama? Tohle by bůh neměl zapotřebí. Bůh by buď byl, nebo nebyl. Proč nedá o sobě vědět?
         A víš proč? Protože neni… jinak by toto nikdy nedopustil.

         Chce se mi blejt z demagogických sviní, jako jsi ty.

         • Michal Frnka

          Takže popořádku. Co si představuješ pod pojmem demagog? Pak si přečti co píšeš, jen v jiném úhlu pohledu. Ty jsi patrně to UFO viděl, a víš, jak vesmír funguje, přesto, že víme o něm prd že? Jinak bys nemohl mluvit takové rozumy a dělat takévé závěry. Silně pochybuji o tom, že by lidé té doby pochopili, kdyby jim Bůh do Genesis psal o tom, co víme dnes. Stejně tak pochybuji o tom, že pochopili, co chtěl říct těmi obrazy. Pokud je smyslem života to, co nás naplňuje, pak se ptám, co je smyslem bytí? Protože vše co nás zde naplňuje, kromě duchovna, je pomíjevé a nic si do hrobu nevemem. Proč nedodat k těm větám slovo věřím? Například, věřím, nebo myslím si, že Bůh neexistuje. Nikoliv Bůh neexistuje. Jak to víš? Ježíš je pouze dobrý, poněvadž to říká katolická církev a ta je vedena údajně Duchem svatým, alespoň v dnešní době se to takto může zdát, už nejsme ve středověku. Tato církev má od Ježíše pravomoci a patent na pravou křesťanskou nauku. Takže z tohoto úhlu pohledu platí, co říká, tedy, že je dobrý. A osobně jsem na něm nenašel nic zlého. Takže tomu věřím. Jak jsem tedy řekl výše. Vzhledem k mé inteligenci, charakteru a dobrého křesťanského povolání, kdy se chovám jako světlo světa, aby svítilo lidem v temnotě a nechovalo se jako oni, bych se neměl snížit k vulgaritám a tím pádem odpovídat na vulgární otázky, ale když si přeješ? Tak teda neposral jsem se v kině, poněvadž do kina nechodím. Navíc nejsem ve věku, kdy se tohle může za normálních okolností stát. Na Tvůj případný nepříjemný zážitek se tázat nebudu, abych dostál svým slovům. Co se týká genocidy. Představ si, že bys byl sám Bůh. Jaký bys byl? Myslíš, že bys nestál s bičem a netrestal každý přestupek? Jsme lidé. Existovali králové. Copak někdo z nich toleroval tolik hříchů jako toleruje Bůh? Nezapomeň, že uběhlo tisíce let. Kolik těch genocid bys udělal Ty na jeho místě? A pokud ano, co bys udělal s těmi dušemi? Spasil bys je jako náš Bůh? Dal bys jim šanci? Seslal svého vlastního syna? Sám sebe přibil na kříž? Nebo bys byl jako každý jiný diktátor? Boží povaha není jen o dobrotivosti, ale i o spravedlnosti. Existuje trest za hříchy. Prohřešit se proti Bohu není to samé, jako proti králi. Kdo je král oproti Bohu? Když bych byl já Bůh, nebudu se ptát, co si o tom budeš za tisíce let myslet. Udělal bych, co si zamanu a nazval bych to spravedlností, mým milosrdenstvím, poněvadž na to právo jako taková svrchovaná a mocná bytost mám. Mocní určují pravidla chlapče. Není nikdo mocnější než Bůh. Nakonec do nebe nikoho nenutí. To pak ti co se rouhají mohou škemrat, nebo přijmout úděl nepříjemného místa, ze kterého už není úniku. A proč to milosrdenství je? Protože než aby je nechal, aby se dopouštěli mnohých hříchů a ještě špatně vychovávali své děti, dávali jim špatný příklad a vedli je do záhuby, to je ve své prozíravosti raději vyhladil, aby těch hříchů neměli tolik a mohl je na základě své spravedlnosti možná i spasit, když nechtěl udělit tak velkou milost. Ono kdo by poslouchal Boha, který by si nechal plivat na hlavu a nechal lidi si dělat co chtějí, i když by se jednalo o zlo z hlediska jejich zákonů a morálky? Kdo by ho poslechl jen z čisté lásky, když by nepostrašil skrze církev čas od času peklem? A co je lidský život, zabití těla ze strany Boha, oproti možné spáse duše? Duše jsi Ty, né Tvé tělo. Tělo tak jak tak shnije. Bůh život dává, Bůh i bere. Genocida a genocida je rozdíl. Když zabije člověk, je to hřích proto, že to nesmí udělat. A nesmí to ze dvou důvodů, světské zákony a Boží. Jak jsem řekl, pravidla určuje moc. A moc je tu Bůh. Jiný příklad. Když bude nějaký panovník, vydá třeba sebekrutější, nebo i nesmyslný zákon, ale ten se bude dodržovat, jinak trest. Za každé provinění. Často i smrt. Kdyby ale Bůh stál nad námi s rákoskou a trestal každé vážné porušení zákona, to by tady bylo lidí s uťatýma rukama, přorozením, uříznutými jazyky za lež a vším možným, čím hřešili co? To by tu bylo mrtvol. Lidi by nebyli svobodní, nemohli se sami rozhodovat, konali by jako roboti podle jeho vůle. Ale to není účel křesťanství. Pokud chceš křesťanství poznat, studuj, nebo se ptéj. Nic Ti nehodlám zatajovat. :-) Ale pak nehodnoť něco, o čem nic nevíš. Poněvadž to znáš ze svého úhlu pohledu a nikdo Ti nezaručí, že je správný. Ty metrixy a UFO do toho opravdu nepatří. To jsou konspirační teorie, nikoliv fakta. A zda si Bůh přeje aby byl zcela poznán? Nejspíš nikoliv. To by už nebyla víra, ale lidi by věděli, že existuje. Jak by pak mohli dojít spásy skrze víru? To by pak Ježíš lhal a protiřečil si. Tvrdil by, že kdo věří, bude žít. Ale jak by se dala za takových okolností víra definovat, když by každý Boha viděl? Už by věděl, že to je on, nikoliv věřil, zda vůbec je.

          • Michal Frnka

           Nyní čekám na ta protiřečení si v Novém zákoně, ale třeba i ve Starém, chceš-li Ok? .-) Nebo na případné bludy, nelogičnosti. Pokud je to Boží písmo, musí obstát, teda pokud se správně přeložilo a to co máme dnes, je z originálu.

          • FFS

           Podívej se, já tu tapetu celou číst nebudu. Buď to shrneš do nějakýho rozumnýho rámce, nebo prd.
           Btw. demagogie je přesně to, co poředvádíš ty a celá tvoje zajebaná zpátečnická církev – vylučuješ možnost dialogu. A jelikož každá sekta, včetně křesťanství toto vylučuje, vše, co tomu odporuje zároveň dělá křestana kacířem.

          • Michal Frnka

           Tohle byl rozumný rámec. Reágoval jsem na vše, co bylo třeba. Kdybych se měl rozepsat jak umím, to by bylo pětkrát delší. Já ty víry, včetně Hinduismu mám tak probádané, včetně různých vědeckých oblastí života, že jsem našel stovky racionálních důkazů pro křesťanství, nikoliv pro jiné víry. Roli hrají emoce. Opravdu mi věř, že jestliže diskutuješ a vidíš to v rovině, jak cítíš, nemůžeš poznat pravdu. Není třeba takového dialogu, když tam uvidíš jen to, co chceš a nechceš vidět. Když do toho dáš nenávist, třeba k církvi, jak se můžeš na věc dívat z jiného úhlu pohledu? A to je chyba vědy, říká se takovým tuším moonisté. Kdo chce poznání, musí bádat na všech úrovních, popírat, kritizovat, vylučovat, ale také přijímat. PS:Času je dost, můžeš si to přečíst třeba jindy. Pokud chceš o křesťanství něco vědět, nebo něco vysvětlit, co se Ti nezdá na bibli věrohodné, napiš. Vem si, že když jsem naplno konvertoval, tedy věřil jsem od malička, před tím jsem viděl v bibli mnohem více bludů, než po době, kdy jsem se jí podíval na zoubek. Ono když se mnohé správně vysvětlí, těch bludů rázem ubude. A třeba i ty co zbudou, mohou být špatné pochopení, či špatný překlad? Ale bible je celá o obrazech, o zašifrovaných textech a kdo jiný než inteligentní bytost toto může zašifrovat? Kdyby se tak nestalo, Bůh by lhal. Kdesi v bibli stojí, že to Bůh skryl před moudrými a vyjevil maličkým. Takže i sebeinteligentní člověk nemusí písmo pochopit, ale když bude Bůh chtít, pochopí jej i hlupák. Proto to musí být skryto.

          • Michal Frnka

           Upřesním, na zákadě toho pochopíš styl bible. Skryl před moudrými a vyjevil maličkým. Z této věty pochopíš mnohé, ale i tak to může mít více významů. Je třeba odborný výklad. Ten zní, kdo je pokorný a hledá Boha upřímně, tedy je maličký, tomu se dá poznat, může mu vyjevit pochopení toho písma. Kdo je pyšný, Boha nehledá, třeba i bibli kritizuje, může být sebeinteligentnější a modrý, ale nebude mu dáno. Naopak moudrému, pokorném to bude dáno. Bez toho výkladu by to vyznělo, že je bible pro blbce a moudrým to nebude dáno. Jenže víra je pro všechny. Výklad je třeba k těm textům. Nebo jak se píše: Kdo má, tomu bude dáno a kdo nemá, tomu bude odňato i to co má. Výklad je k víře. Kdo nemá víru, nebo má málo víry, tomu bude odňata celá. Ztratí víru třeba. Kdo má dostatek víry, tomu bude přidáno, víru neztratí a ještě více se v ní utvrdí. A když znáš nějaké věřící, často si všimneš, že ta slova platí. Jsou ti, kteří začnou na to kašlat. Přestanou chodit ke zpovědi a eucharistii. Nakonec ztratíi to, co měli a nechodí tam ani jednou do roka. Kdo má, chodí tam, má základ, vztah k Bohu, je mu často přidáno duchovně.

          • Michal Frnka

           Dialog je mezi minimálně dvěma lidma, nikoliv jedním. To je monolog. Říkáš, že vylučuju možnost dialogu, ale když ho nabídnu, odmítáš číst text, to znamená že o dialog nestojíš. Chceš to dát do rámce, když jsem Ti psal, že jsem to do rámce dal, nezdá se Ti to jako rámec. Přitom jsem psal, že jsem obsáhl všecky myšlenky. Kdybych to dal do rámce jaký si představuješ, nebylo by tam vše. Jiní, kteří by to četli by si pak mysleli, že nejsem schopen k tomu cokoliv říct.

          • FFS

           Ne, já na to prostě seru. Přes tapety se bavit nebudu. U kafe jo. U tapet ne.

          • Michal Frnka

           Kafe je dobrá věcička. :-) Tak jo, měj sa.

          • Michal Frnka

           Takže podíval jsem se tomu všemu na zoubek, včetně islámu. Doporučuji vyhledat video Více než tesař. To dokáže logicky obhájit a vysvětlit jak Ježíšovo Božství a učení, tak i důvod, proč je Bible věrohodná a je logické ji věřit, i přesto, jak se mnohým jeví, jaký je její obsah.

          • Jméno T.

           Ty si nemocný..T.

    • FFS

     V tom případě tě lituji, jako člověka.

  • bob

   Anicko +1 a jeste tleskam, moc hezkej pribeh..

 • FFS

  Na naší planetě je pár fatálních bugů
  a virů s ručníky na hlavě, které by měly programátoři odstranit.

  A teď vážně. Jak to chtějí zjistit, že jsme jen simulace. Podle mého ať zjistí cokoli, tak to nedokazuje nic, kromě principů fungujících stejně jak v mikro, tak v macrocosmu. A svět pojede dál.

  • Tom

   Zkus najít definici co je MATRIX :-) a odpověď i když tam napsaná přímo neni se Ti nabídne sama.

   • FFS

    Jako jo, když nad tim tak přemýšlim. Ale je to na mě jaksi trošku moc na přemýšlení momentálně. :)

 • Tom

  uuuuuuuf :-) uf. můj program nemá správný algoritmus, aby to pobral. Asi jedu na nějaké LITE verzi. :-)

 • xxx

  Kolik zdrojů by se potřebovalo na simulaci tak velkého vesmíru jako je ten náš? A jestě na simulaci v rozumném čase.

  • Prahs

   Teoreticky by na to stačila naše aktuální technika, v simulovaném světě je pak jedno jak rychle probíhá výpočet simulace. Záleží jak rychle chce simulovat pozorovatel, jak rychle chce získat nějaké výsledky.

 • Musketyr

  Samozřejmě, proč bychom v Matrixu nemohli žít? Vždyť přeci Bůh stvořitel tohle všechno kolem nás včetně nás samotných vymodeloval do nejmenšího detailu. Je to svět hrající si na dokonalost (podle našich měřítek dokonalý je), však plný podivných věcí, které spolu mohou souviset podobně jako „chyby v Matrixu.“

  • Jarda

   Bůh nás stvořil? Kamaráde… nějak to dokaž, publikuj a nech si svou práci zrevidovat. Pak si budeš moct vyzvednout Nobelovu cenu. Protože – teď se drž – božstvo neexistuje a nás stvořila evoluce. Třikrát otčenáš a mazej do kostela.

   • Michal Frnka

    Kdyby to byla Boží vůle, šlo by jej dokázat. Jenže to už by nebyla víra. Víra je věřit, že někdo nebo něco existuje, nikoliv vědět. Kdyby všichni věděli, že Bůh je, mnozí by se obrátili a nedovolili by si, konat zlo, či jednat podle sebe. Člověk by nebyl svobodný a obracel by se ze strachu namísto lásky k Bohu. Poslouchal by ho proto, že musí, nikoliv že sám chce, aby měl Bůh radost a on plnil jeho vůli. Podle mě si Bůh nepřeje, aby byl stopro odhalen, minimálně v těchto časech ne. Nakonec by pokazil i své spásonosné dílo. Ježíš říká, že kdo v něho věří, bude mít život věčný. Dobré skutky až zastatk nic neznamenají, těmi se člověk nespasí pro velké množství hříchů. Bez Boží milosti a oběti na kříži není spásy. Dobré skutky jen pomáhají, ale spása je skrze víru. Kdyby lidi věděli, že Bůh je, podle čeho by on hodnotil jejich životy? Musel by je posuzovat jen podle skutků, což by bylo pro lidi hůře, jelikost jsou hříšní.