Ibalgin – nebezpečný „růžový přítel“

5
8212

Když vás rozbolí hlava, zuby nebo záda, po čem většinou sáhnete?  Pravděpodobně odpovíte, že vám vždycky pomohl Ibalgin a že ho pro jistotu nosíte pořád u sebe. Lék je samozřejmě účinný a opravdu okamžitě uleví. Časem vás ale může zabít.

Podle průzkumů spolykají Češi ročně čtvrt miliardy léků proti bolesti. Jejich dlouhodobé užívání je životu nebezpečné, varují již delší dobu lékaři.

Lékařský magazín Medical Journal uvedl, že pacientům, kteří často užívají ibuprofen (to je látka, kterou obsahuje Ibalgin nebo Brufen), hrozí třikrát větší nebezpečí mrtvice. Látka tlumící bolest navíc zvyšuje možnost infarktu a smrti způsobené srdečními komplikacemi.

Lék si mnozí lidé berou také při ranní kocovině, aby zahnali „bušení kladívek“ v hlavě. To je podle odborníků vyložený hazard, protože vlivem chemické reakce se zbytky alkoholu dochází k podráždění žaludeční a střevní sliznice. Lidem, kteří trpí s žaludečními vředy, tak hrozí jejich prasknutí a vykrvácení do břišní dutiny. Zkoušejí také střeva, která svou „nespokojenost“ projeví dlouhotrvajícími průjmy.

Lék nadužívají také ženy při menstruačních bolestech. Odhaduje se, že nějaký preparát obsahující ibuprofen nosí v kabelce až polovina Češek! Co je mnohem horší, někteří lidé užívají tento přípravek preventivně. Smutné ale je, že s Ibalginem zacházejí poměrně lehkovážně i doktoři. Předepisují léky proti bolesti, aniž by pátrali po její příčině.

Dobrá zpráva na závěr: riziko hrozí jen u dlouhodobého užívání pilulek. Pokud užíváte tři až čtyři pilulky ibuprofenu denně (přibližně 2000 mg) po dobu několika měsíců, pak si pod sebou podřezáváte větev. Jestliže si vezmete jednou za čas tabletu kvůli bolestem hlavy, žádné komplikace vám samozřejmě nehrozí. Doporučená denní dávka je maximálně 1200 mg.

 • Ibalgin_nebrat

  Ib. neberu, ted po x letech jsem si ho vzal na bolest zubu, a sice asi dve tabletky v rozmezi 3h a sice bolest zubu presla, ale takovej prujem co jsem dostal, jsem nemel roky. Je pravda, ze mam hodne citlivej zaludek po funkcni strance a ze jsem si (blbec) neprecetl letak, ale tohle jsem fakt necekal, byt vim, co je to za svinstvo. Pro vsechny co mate funkcni obtize se zaludkem, strevama, NEBERTE TUHLE SRACKU! noc na zachode za to nestoji.

 • Pingback: Drug Induced Diseases And Their Symptoms()

 • GadgetKa Oranžový Čtvereček

  Podle průzkumů spolykají Češi ročně čtvrt miliardy léků proti bolesti…. a to je počítáno v jakých jednotkách? Tabletách, balení, kg?
  Všechno ve velkém množství škodí zdraví.. možná pro některé překvapivě.. ANO, I LÉKY!

 • Heh, v dnešní době se ibuprofen bere na všechno :-D

  • Tom

   cece me je 33 a jeste jsem ho nemel……budu muset k lekari jestli to je normalni :-))))