Jste připraveni letět k Měsíci? Britská společnost vám to umožní – stačí mít 100 miliónů liber

9
596

Dobrodruzi, kteří nemají hluboko do kapsy, si budou už zanedlouho moci dopřát výlet „za hranice všedních dnů“. Britská firma Excalibur Almaz se sídlem na ostrově Man bude od roku 2015 létat k Měsíci. Její zakladatel Art Dula říká: „Jsme připraveni prodávat letenky.“ Ty vyjdou na 100 miliónů liber a zájemci budou muset navíc prokázat zdravotní způsobilost k letu. Pokud podnikateli jeho záměr vyjde, půjde historicky o první lety k našemu souputníkovi s lidskou posádkou od roku 1972, kdy skončil americký program Apollo.

Firma  bude pro své pilotované lety využívat modernizované komponenty staršího ruského kosmického systému Almaz, který byl původně určen zejména pro vojenské účely. Od ruské armády zakoupila dvě starší kosmické stanice Saljut, čímž ušetřila za vývoj a testování, protože podobné moduly byly na oběžné dráze již mnohokrát.  Saljuty dostaly pochopitelně nový kabát. V plánu je vyslat na oběžnou dráhu kolem Měsíce vždy tři turisty a poté je v návratovém modulu dopravit bezpečně na Zemi.  Moduly mohou být použity 15x, přičemž životnost každého Saljutu je 15 let. Excalibur Almaz nebude provozovat vlastní nosné rakety, využije obří ruskou raketu Proton, která 30tunovou stanici vynese z kazašského kosmodromu Bajkonur na oběžnou dráhu.

V plánu je vyslat na oběžnou dráhu kolem Měsíce vždy tři turisty a poté je v návratovém modulu dopravit bezpečně na Zemi.

Dula tvrdí, že jeho plán je mnohem ambicióznější než projekt Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona, v jehož případě jde o suborbitální lety, kdy lidé zažijí jen krátký okamžik stavu beztíže. „Náš projekt je opravdový vesmírný pobyt, skutečná soukromá expedice, nikoli vyhlídkový let,“ říká Dula.

Zdroj: DailyMail

 • wayfarer

  Niekde som čítal, že existuje žiarenie, ktoré je nebezpečné pre človeka pri ceste na väčšiu vzdialenosť, napríklad na mesiac..myslím, že sa to volá Van Allenove radiačné pásy..ak sa mýlim, Tom ma určite opraví..:))

  • x_Rage

   Ano v tom máš 100% pravdu :) .Kdyžtak to máš vysvětlený v tomhle dokumentu … Popravdě poté co jsem to shlédnul (a řadu jiných dok. ) si myslím že Nasa nikdy na měsíci nebyla .) http://youtu.be/O7e4tI9i408 – Jsou tam CZ titulky …

   • Tom

    Nasa na měsíci byla, taky ti nikdo neřekne v jakým zdravotním stavu se astronauti vrátili, ty záběry z vyzvednutí z moře a mávání, byli údajně dělaný až později, Vrátili se na pokraji smrti. Což se zrovna tenkrát k propagandě nehodilo.

   • wayfarer

    ano videl som ten dokument..tiež si myslím, že američania na mesiaci vtedy neboli..v tej dobe išlo o preteky s Ruskom a američanom hrdosť nedovolila byť druhý..tak si vymysleli toto..inak super dokument..
    A Tom..neprekvapuje ma, že si zasa presadzuješ svoju pravdu..k tebe nemám čo dodať..:)

 • seděl jsem v podobném modulu jako je na fotce a není to opravdu nic záviděníhodného :)

 • Veru

  hned bych letěla :)…

  • x_Rage

   Haha to já určo taky ale ani za 50 životů si na to bohužel nevydělám .) Snad nám to za pár let zlevní :)

   • Tom

    třeba to najdeš na nějakým slevomatu 99 % sleva to už by šlo ne? :+D

    • x_Rage

     No tak jasně že by to bylo dostupnější :D Nicméně milion liber by pro mě byla taky slušná pálka :) Když na nějakou slevu narazíš dej vědět.Pak vykradu banku ,nebo se dobře přižením a letim hned .) Je to malý krok pro miliardáře ale velký sousto pro obyčejného čecha :D