Když v kosmu létají bubliny…

4
708

Paralelní vesmíry, cestování časem – namátkou jen dvě věci, které souvisí s teorií o multiversu, tedy krásně česky řečeno mnohovesmíru. Ta zaměstnává už nějaké to desetiletí nejen spisovatele sci-fi a fantasy, ale také přední světové vědce. A podle nich bychom se měli už konečně a navždy smířit s tím, že nejsme ve vesmíru sami. Navíc, pokud se jednou, a prý to nebude dlouho trvat, stoprocentně potvrdí existence mnohovesmíru, nejsme schopni ani minimálně objektivního pohledu na to, co se kolem nás ve vesmíru děje.

Mnohovesmír totiž nejspíš vypadá jako shluk obřích bublin s vlastními parametry jednoho každého „bublinového“ světa. Velmi dobře to definoval v jedné ze svých knih ruský fyzik a ředitel kosmologického ústavu při Tuftově univerzitě v Messachusetts Alex Vilenkin: „Pokud žijeme v jedné z bublin, můžeme pozorovat jen ji. Jak vůbec potom můžeme tvrdit a potvrdit, že existují další bubliny?“ Stejně tak ale platí: jak můžeme tuto skutečnost vyvrátit, když, obrazně řečeno, nevidíme dál než na stěnu svojí bubliny?

Teorie o multivesmíru vychází z předpokladu, že po Velkém třesku se vesmír rozpínal takovou rychlosti, že se vytvořily ony zmiňované bubliny. Ty do sebe mohou občas narazit, a to takovou silou, že vzniknou další bubliny s novými vesmíry. Náš kosmos tedy bude nejspíše nejen nekonečný prostorově, ale i časově, protože se neustále proměňuje.

Zdroj: Daily Mail

 • Nobody

  Tak toto téma je na dlouhou dobu,odvažuji se napsat tak +- 2 000 let.Ale pokud se zamyslíme jsou zde různé teorie vzniku vesmíru.Ta nejpravděpodobnější se jeví jako velký třesk.Když vezmeme to,že nic není navěky stejné pak Bílý trpsalíci (neutron. hvězdy),Hnědí trpaslíci,Rudí trpaslíci,Pulzary ale i černé díry atd,tvoří vesmír.A ten se nekonečně mění,pokud něco zanikne,vznikne hmota,třesk a pak buď se zbylé prvky z planet ci hvezd rozptýlí na biliony kilometrů do vesmíru nebo ne a vznikne černá díra (to kde gravitace zvítězila nad neutrony).Ať tak či onak,časem z techto prvků se utvoří seskupení které se spojí v celek a tak nam značnou vznikat nové hvězdy a planety,takže co se týče vesmíru,nejspíš nikdy nezanikne.A co se týče času,všichni víme co nám černé díry ve vesmíru způsobijí.Jsou to anomálie vymykající se všemu co zde na Zemi známe.Čas se tam zastavuje,rychlost světla je „pomalá“ atd.A právě proto,že u každé galaxie nebo spíše Hvězdokupy musí existovat i obří černá díra (u nás v Orionu ji naši astronomové již léta tuší),a tím je ovlivněno vše co se v dotyčné galaxii odehrává,pokud by to tak nebylo,nejspíš by nebylo Slunce tam kde je,komety by nelétaly v pravidelných intervalech atd.V podstatě černé díry způsobují pohyby celých galaxií,nebo ne? :)
  Takže logicky,v každé galaxii bude jiná gravitace způsobená černou dírou stejně jako jiný čas.

  A nebo taky ne :)

 • Yenda

  by mě zajímalo kdo výzkum těhle „teorií“ jejichž praktická i komerční využitelnost je nulová a potenciální pravdivost se nepotvrdí ani za tisíc let financuje :-)

  • Kamil Moučka

   Odpověď se dozvíš z knih od Briana Greena „Elegantní vesmír“, „Struktura vesmíru“ a „Skrytá realita“, vřele doporučuju :-)

  • Michal

   Přesně, nevim, kdo a jak na to přišel, když to nemůže nijak dokázat. :)