Mezi Zemí a satelity proletí asteroid

22
877

Vesmírné těleso o hmotnosti 130 tisíc tun proletí 15. února ve 20.25 SEČ v rekordně blízké vzdálenosti od naší planety. Odborníci z NASA ji vypočítali na 17 tisíc kilometrů. K takovému přiblížení v moderní historii zatím nedošlo.

Asteroid 2012DA14 se tak k Zemi dostane na menší vzdálenost než některé umělé družice. Výška geostacionární dráhy, na které obíhají komunikační satelity a retranslátory TV signálů, dosahuje více než 35 tisíc km nad hladinou moře. Vědci nicméně tvrdí, že pravděpodobnost srážky vesmírného tělesa s některým satelitem je velmi nízká.

Průměr asteroidu je 45 m. Pokud by dopadl na Zemi, uvolní se energie rovnající se výbuchu 2,4 megatun TNT. Při přiblížení k naší planetě bude na těleso působit relativně velká gravitační síla, takže přesnou trajektorii tělesa zatím nelze vypočítat.

Zdroj: utro.ru

 • luboš

  a co když trefí nějaký ten satelit

 • Eye

  Kdo jsem ? Nikdy ne ten kdo si myslim ze jsem, ptze i kdyz nemyslim, jsem.

 • jindrich77

  Mate nekdo neco noveho a nebo zajimaveho k tomu sutraku co proleti kolem a nebo se budete předhánět v tom kdo je chytrejsi a nebo hloupejsi :-) .tu mapku co sem vlozil kamaka jsem sem k jednou clanku již dával.s tema milema a kilometrama jsi se trefil do cerneho.Tome kdyz jsi tak chytry :-) , tak takovyma blbostma co sem nekteri pisi by jsi se vubec nemusel zabyvat.neni to myslim si zapotřebí.nikdo nevime kdo jeden druhy tady je.tak jak se muzem osocovat nejakyma blbostma.

  • jindrich77

   I kdyz si i rikam… CO KDYBY se vypocty zmenily a opravdu tech 17200 by bylo kilometru :-) .hned by to bylo o neco jine.

   • kamaka

    Výpočty jsou výpočty, na těch se už nic měnit nebude. Jinak, už jsem to tady uváděl, během toho průletu ten „šutrák“ volným okem vidět nebude a nehledě na to, jeho pohyb na obloze bude činit celých 40 stupňů za hodinu přitom jeho jasnost bude rychle slábnout. Jinak zde uváděná uvolněná energie v případě dopadu na Zemi je také špatně. Ono totiž nezáleží jenom na velikosti toho tělesa ale i na rychlosti jeho dopadu. Ta by činila asi „jen“ 7.8 km/s. Takže uvolněná energie by činila asi 0.5 megatun TNT. Jinými slovy ekvivalent asi 30 atomových bomb na Hirošimu.

    • jindrich77

     very good kamaka,very good :o) .thank you…
     konečně nějaký příspěvek… jsem zvědavý jestli bude něco v televizy.Každopadně by mě zajímalo odkud se vzal ten pás asteroidu který je za marsem.Jisté teorie samozdřejmě jsou :o) .

     • kamaka

      Odkud se vzal pás asteroidů? No nejspíš v tom bude mít prsty Jupiter respektive jeho gravitace, která zabránila těm drobným tělískům se sformovat do podoby nějaké planety.

  • kamaka

   jindrichu77 celkem zajímavá animace ohledně průletu asteroidu 2012DA14 je tady: http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/features/asteroidflyby.html

 • A už by sem taky mohlo něco spadnout. Lepší menší, ale přece, než větší,ale pozdě.

  • Tom

   proč? co si od toho slibuješ? co se změní? uvrhnutí do apokalypsy nic nevyřeší. Nehedě na to, že většina západní civilizace již nedokáže přežít v lese přes noc a přes den bez hajzlpapíru……to nemluvím o obstarání obživy, oblečení, zajištění lékařské péče, atd. :-)))

 • kamaka

  No Ivo míle, kilometry.. splácáme to všechno dohromady. Těch 17 tisíc není v kilometrech ale v mílích. Takže správně má být. K nejmenšímu přiblížení k zemskému povrchu dojde na vzdálenost asi 27700 kilometrů což je asi 17200 mil!! Zde odkaz: http://neo.jpl.nasa.gov/news/news177.html

 • mates

  Proletí a zase se netrefí,jako vždy a to nemusím být vědec abych to spočítal:D

  • Tom

   jak netrefí, tohle JE zásah. sice bez škody, ale zásah to je. Nebuď smutný třeba to je zastřelování na větší kalibr :-))) Mimochodem používat termín, „netrefí“ u asteroidu v souvislosti s naší Zemí, je zcestné a hovoří o tvé neznalosti vývoje planety. :-)))

   • mates

    Máš pravdu neznám vývoj planety,mě zajímá budoucnost ne minulost víš?Nevíš viď:Dminulost tu už byla ale čeká nás taky budoucnost
    A tím netrefí jsem myslel nezlikviduje…

    • Tom

     ty jsi Jeliman. bez znalosti minulosti budoucnost nechopíš. Myšlení lidí jako jsi ty je matkou omylů, protože je minulost nezajímala. Vůbec si nedovedeš představit jaké fyzikální a chemické procesy by vznikli při impaktu do našeho „civilizovaného světa“ sni o budoucnosti bez pohledu do minulosti a tvé znalosti budou mít menší objem než Neználka. :-) nebo studuj tobě postačí i WIKI :-))

     • mates

      nechápeš,ale to je jedno:D

      • Tom

       no joooo, je strašně složité něco vysvětlit tak, aby ostatní chápali. je dobrý, že napíšeš, že mám pravdu a pak že to nechápu….hurá jsem šťasten, že jsi napsal. pěknej kabaret na neděli :-))))))

       • Ondra

        Tom je tu jak vidím každý den a je čím dál chytřejší já bych ho za to praštil Tome každý má svůj názor já souhlasím s Matesem. Ty si po těch letech tady už egoistickej píp píp píp. A děláš pořád chytrýho.

        • Tom

         chytrýho ne chytřejšího jo :-))) každý den ne ale několikrát denně jo když myslíš že je čupr hlásat názor typu jsem hrdej na to že neznám historii tak to ti ani vyvracet nebudu ….

         • kamil

          Tom už je tak všeznalý, že svou chytrost raděj prezentuje jen tady :-D

          • Tom

           Když myslíš…… jinak děkuji svým komentem jsi zahřál moje ego. všeznalý Tom. Hmmmm to nezní špatně. :-) proč myslíš že jen Tady? :-) joooo ta závist….. nojo s tou se musíš poprat sám. jinak jako vždy a jako kdo koliv jiný mně můžeš poučit o tom že se v něčem pletu. jsou lidí kterým se to povedlo a já jim za to dekuji, že mně na to upozornili. a jsou lidí co sem Chodí kterým nesaham ani pokotniky tím jaké mají znalosti narozdíl odmne